Stylisté radí, jak si vytřídit šatník

Jarní úklid se blíží a jednou z obávaných oblastí na vytřízení je i náš šatník. Proto jsme se zeptali těch nejpovolanějších – stylistů Lenky Kermes a Filipa Vaňka a profesionálky na úklid Lucie Kocman. Jak na to?

Ukliďte péřové bundy, roláky a čepice! Pomalu, ale jistě je tu jaro a s ním i naše tolik oblíbené trenčkoty, mokasíny a šaty. Pokud i vaše skříň praská ve švech a vy před ní každé ráno stojíte se slovy, že opět nemáte co na sebe, přišel čas na velký úklid. A před odlehčenější sezonou se to více než nabízí.

Čím začít? Podle jakých kritérií oblečení vyřadit? A opravdu je nutné nevyužité oblečení vyhodit do koše? Na to vše jsme se zeptali těch, kteří mají pochopení pro trendy, ale zároveň ví, že šatnu nelze nafukovat do nekonečna.

Krušné začátky

„Důležité je chtít udělat nějakou změnu,“ popisuje bývalá PR manažerka značky Hermès Lucie Kocman, která nyní stojí za projektem O domovē. „Při organizaci postupujeme vždy stejně: vše vyndáme na jedno místo, třídíme, dáme do skupin a následně vracíme zpět,“ dodává.

Jenže jak se zbavit kousků, ke kterým máme citovou vazbu? „Vím, že by se oblečení mělo třídit i podle toho, jak často ho nosíme, a pokud už rok leželo ve skříni bez povšimnutí, tak bychom se ho měli zbavit. To já ale nedělám,“ směje se uznávaná stylistka, naše bývalá kolegyně z ELLE a zakladatelka módního blogu Ffaasshhiioonn Lenka Kermes. Je totiž rozdíl, pokud se loučíte s tvídovou sukní Chanel nebo tou polyesterovou ze Zary.

„U saka Dior prozrazuje jeho původ už jen střih a materiál, což z něj dělá ten kousek oblečení, do kterého se vyplatí investovat a později si ho i ponechat. Naopak péřové bundy North Face x Gucci je dobré se zbavit dříve, než upadne v zapomnění. Je to kus na jednu sezonu, proto se s ní neváhejte i brzy rozloučit,“ vysvětluje známý stylista Filip Vaněk.

Do toho zhubnu

„Každou věc musíte vzít do ruky, zkontrolovat, zda je ještě nositelná. Oblečení se žmolky, fleky a nepadnoucí kousky je dobré prostě vyřadit, a to ideálně v nejkratším možném čase. Může se totiž stát, že oblečení do skříně zase vrátíte se slovy, že do něj zhubnete,“ dělí se o své zkušenosti s klienty Lucie.

„Pokud vám oblečení nesedí nebo je malé či velké, nemilosrdně ho pošlete dál“, shodují se i stylisté Lenka s Filipem. Perfektní fit je totiž zcela zásadní!

Jak často třídit?

„Na tuto otázku nelze plošně odpovědět, protože manažer, který nosí obleky, bude mít periodu jinou než celebrita žijící veřejným životem. Ale obecně se dá říct, že malé šatníky je dobré třídit jednou za rok,“ popisuje Filip Vaněk. Stylistce Lence vyhovuje třídit jednou za sezónu, tzn. dvakrát za rok, šatník si tím připraví na nadcházející sezonu. „Třídím brzy na jaře a potom po létě, takže vlastně zjistím, co mám, co je potřeba dokoupit a co už nebudu nosit.“

U lidí, kteří mají šatník založený na trendech a novinkách, je podle Filipa Vaňka dobré obměňovat ho přibližně každé dva měsíce. „U rozsáhlejších šaten se mi osvědčilo pravidlo, že s každým novým kusem musí jeden starý pryč. Osobně to tak dělám i sám,“ doplňuje stylista.

Kam s ním?

Možností, co s oblečením, které v šatníku už nechcete, není mnoho. Pokud je zničené, vyhoďte ho, pokud ne, darujte ho kamarádkám nebo dobročinným organizacím. „Za všechny zmíním třeba projekt Přestupní stanice, který vytváří pracovní místa pro lidi bez domova a svou činností upozorňuje na konzumní způsob oblékání,“ zmiňuje Lucie Kocman.

„Já své kousky rozdávám kamarádkám, kterým ještě dělají radost a já mám radost, že je nosí, a věci tak mají ještě užitek,“ usmívá se Lenka a my tiše závidíme jejím blízkým.

Filip Vaněk během lockdownu prodává své oblečení i na Instagramu. „Získané peníze jsem následně věnoval motolské nemocnici na obědy lékařům, což však není jediná organizace, se kterou rád spolupracuji. Pravidelně si mé kousky můžete koupit i na charitativním bazaru BeCharity,“ popisuje. Na něm najdete i oblečení Báry Nesvadbové, Pavlíny Němcové nebo Lucie Janotové.

Řekněte si o pomoc

I když zní třízení jako zábava, vyhraďte si pro něj nejlépe celý den. Pozvěte k sobě kamarádku, dejte si víno a zkoušejte si oblečení tak jako Carrie v Sexu ve městě.

My doporučujeme vyzkoušet také služby Lucie Kocman, která s kamarádkou Pavlínou Štefanovou založila projekt O domovē, v rámci něhož vám rády pomůžou nejen s organizací šatníku, ale také kuchyně nebo knihovny. Začínáme ve vzduchu cítit, že jaro bude ve znamení úklidu a nových začátků!

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *