Férový influencer: Dárky má rád každý, spolupráci ale hrdě označ

Všimli jste si v posledních dnech na Instagramu až podezřelého množství příspěvků s kousky z nové kolekce módního řetězce H&M x Simone Rocha? A byly příspěvky označené jako reklama, nebo spíš ne?

Švédská oděvní společnost Hennes & Mauritz v minulém týdnu rozeslala několika influencerům a novinářům kousky z jejich nové kolekce. Na tom samozřejmě není nic špatného a jedná se o klasický marketingový tah. Problémem ale je, že většina obdarovaných se zapomněla zmínit, že daný kousek obdrželi zdarma.

„Jakmile dojde k tomu, že médium nebo influencer se dohodne s firmou na tom, že za určitý obnos publikuje článek o jejich nové žehličce, nebo za to tu žehličku přímo dostane, jedná se o reklamu,“ uvádí Denisa Hejlová, vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na FSV UK na webu markething.cz. Pakliže se tedy jedná o reklamu, musí být také náležitě označena.

#spolupráce

Označena by ale měla být tak, aby většině konzumentů bylo patrné, že se jedná o honorovaný obsah. Někdo používá hashtag #spolupráce, někdo se rozhodne informovat sledující v popisu příspěvku. Lze využít i funkci, kterou pro tyto účely nabízí samotný Instagram. Důležité je, aby to bylo jasné a srozumitelné a příspěvěk se nezaměňoval s autentickým doporučením.

Proto, pakliže vás sledují převážně děti do 15 let, neměli byste používat anglické označení #ad, které pro ně může být nesrozumitelné. Stejně tak by hashtag označující spolupráci neměl být schovaný mezi dalšími 50 jinými hashtagy typu #nature nebo #love.

Neoznačená, tedy skrytá reklama je nejen nemorální, ale i nezákonná. Stačí nahlédnout do zákonu o ochraně spotřebitele. Také je klasifikována jako nekalá soutěž a nekalá obchodní praktika a pokud by byla prokázána, hrozí vám velmi vysoké pokuty.

Vedením účtu na Facebooku a Instagramu se také zavazujete k dodržování všech platných zákonů a nařízení a poskytnutí lidem používajícím Facebook nebo Instagram veškeré nezbytné informace. Může jít například o informace, které jsou potřebné k označení komerční povahy zveřejněného obsahu.

Reklama, nebo ne?

Na fakt, že influenceři si svými profily na sociálních sítích vydělávají a jejich správa je pro ně zaměstnáním, si pomalu ale jistě zvykají i jejich fanoušci a sledující. Proto jim nevadí, že příjmají barterové a placené spolupráce, které odpovídají jejich image a dlouhodobé komunikaci. Problémem ale je, když poznají, že se influencer vyloženě zaprodává, každý měsíc jim doporučuje něco jiného nebo když téměř celý jeho obsah slouží pouze jako reklamní prostor bez jakékoli autenticity.

Každý druhý příspěvek je spolupráce. Je to moc?

Férový influencer

Příslušnost ke kontrole skryté reklamy nyní spadá pod živnostenský úřad a Českou obchodní inspekci. Od září 2020 se také můžete podívat, zda influencer, jehož příspěvky na Instagramu tiše obdivujete, podepsal etický kodex, který ho k označování reklamy a celkovému férovému jednání s jeho publikem zavazuje. Tato iniciativa nesoucí příznačný název Férový influencer ve svém kodexu stanovuje pravidla samoregulace, která je dle zakladatelů v Internetovém prostředí nejvíce funkční.

Klíčem je, aby si influencer k propagaci vybíral značky, které by používal i neziskově, kterým věří a které jsou mu blízké. Tak bude spolupráce přirozená, pro sledující uvěřitelná a navíc bude influencer schopen si spolupráci hravě obhájit.

I firmy by si měly pečlivě vybírat, koho si ke spolupráci vyberou, a nejlépe se s danou osobou i osobně setkat a přesvědčit se, zda si produkt a influencer vzájemně sednou, a spolupráce tak přinese kýžený efekt. Pokud je reklama s obsahem sociálních sítí influencera v souladu, je uvěřitelná a řádně označená, pak se mezi dnešními moderními konzumenty jedná o jednu z nejvhodnějších forem propagace.

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *