Máte trable? Běžte se projít

proč je chůze zdravá

Proč je chůze skvělá nejen pro naše zdraví, ale také psychickou pohodu? Přečtěte si 10 důvodů, proč byste měli pravidelnou chůzi zařadit do svého života.

Dnešní doba nahrává tomu, že vůbec nemusíme používat nohy. Pracujeme z domova, jídlo nám přivezou až ke dveřím, a pokud se opravdu potřebujeme někam přesunout, použijeme auto. Jestli ale žijete tímhle stylem, časem zjistíte, že se necítíte vůbec dobře. Všechno vás bolí, jste pořád unavení a náladu máte opravdu mizernou. A na to funguje jeden skvělý lék. Vypadněte z bytu a jděte se projít.

Nestůj a pojď

„Ujít pěšky v rázném tempu pět mil pomůže nešťastnému, ale jinak zdravému, člověku víc než všechna medicína a psychologie světa,“ prohlásil Dr. Paul Dudley White, jeden z nejslavnějších amerických lékařů 20. století. Byl jedním z prvních, kdo si po 2. světové válce všimli, že lidé, kteří v dospělosti trpí nedostatkem pohybu, dostanou infarkt mnohem dříve než ti, kteří žijí aktivně. On sám byl vášnivý cyklista i velkým propagátorem chůze.

Benefity chůze můžeme jednoduše rozdělit na psychické a fyzické. Chůze zlepšuje kondici, posiluje srdce, zmírňuje deprese a únavu, zlepšuje náladu, snižuje stres i bolest, může zabránit nabírání hmotnosti, snížit riziko rakoviny a chronických onemocnění, zlepšuje fyzickou vytrvalost, zrychluje krevní oběh a zlepšuje držení těla.

„Chůze může být stejně dobrá jako trénink v posilovně, a zároveň možná lepší než běh,“ řekl pro NBC News doktor Matt Tanneberg, sportovní chiropraktik, který pracuje s elitními sportovci.

10 důvodů, proč byste měli pravidelně chodit

  1. Pravidelná chůze, která trvá alespoň 40 minut, výrazně zlepšuje náladu a odbourává stres. Pohyb totiž uvolňuje endorfiny, hormony štěstí, a okysličení mozku zase snižuje napětí.
  2. Chůze zlepšuje kvalitu spánku.
  3. Během chůze na čerstvém vzduchu se nám najednou lépe přemýšlí a to, co nám dělalo problém vymyslet doma, najednou venku není žádný problém. Procházka totiž pomáhá vidět věci jasněji a navíc snadněji nacházet řešení.
  4. Pravidelná chůze může i za to, že hubneme. Vyměňte auto nebo MHD za vlastní nohy.
  5. Delší procházky snižují riziko infarktu, mozkové mrtvice nebo riziko vzniku cukrovky i rakoviny.
  6. Pravidelný pohyb je důležitý pro správné fungování všech orgánů. Čím sedavější život máme, tím je pohyb a potažmo chůze ještě důležitější. WHO doporučuje alespoň 30-40 minut denně jakéhokoliv pohybu.
  7. Podle některých studií pravidelná chůze zlepšuje i sexuální život.
  8. Chůze zlepšuje paměť i kognitivní schopnosti, jako třeba pozornost, koncentraci, prostorovou orientaci, rychlost zpracování informací, schopnost řešit problémy nebo plánovat.
  9. I když se vám to možná nezdá, chůze dodává energii. Zvyšuje krevní oběh a přívod kyslíku do každé buňky v těle, což vám pomůže, abyste se cítili živější. 
  10. Chůze posiluje svaly, zejména nohy a zádové svaly.

A jak na to? Nejlepší je svižná chůze v pevných botách. Nemělo by vám být ani horko, ani zima. Soustřeďte se na fyzické pocity, teprve potom se věnujte psychice. Snažte se udržovat svižnější tempo, ale jen tak, aby vám to bylo příjemné.

„Vzato kolem a kolem, pravidelná chůze prodlužuje život a snižuje náš biologický věk. Předpokladem ovšem je, abychom žádný den neklesali pod šest tisíc kroků denně a alespoň část týdne se snažili těchto šest tisíc kroků nachodit jako souvislou hodinovou procházku,“ uzavírá MUDr. Jan Hugo na webu 6000 kroků.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *