Aloneliness: Proč toužíme po samotě, i když jí teď máme dostatek?

I když nám chybí večírky a setkávání s rodinou či přáteli, doma chceme být často sami. To ale teď kvůli pandemii, lockdownu a karanténě není možné. A tak vznikl nový pojem aloneliness.

Uplynulý rok byl pro mnoho z nás náročný. Veškeré styky s lidmi jsme omezili na minimum, mnoho z nás přešlo na home office a u počítačů teď trávíme většinu života. Což s sebou přineslo řadu problémů, jako je stres, únava, pocity úzkosti nebo přepracování. A také druhý extrém, kdy členové jedné domácnosti touží (a ještě asi dlouho budou) po samotě. A tak vznikl nový pojem Aloneliness.

Je úplně jedno, jestli teď bydlíte s partnerem, s rodiči, se spolubydlícími nebo s kočkou. I když se nám za tento rok dostalo samoty v obrovské míře, určitý druh samoty zkrátka povinná karanténa nenahradí. A potřeba být někdy úplně sám občas přepadne každého z nás.

Chvilky klidu

Já samotu miluju, proto pro mě současná situace, kdy se pořádně nikam nemůže a kontakty s ostatními jsou velmi omezené, není nijak nesnesitelná. Naopak si někdy nedokážu představit, jaké to bude, až se všechno vrátí do normálu.

Bydlím s partnerem a i když nám to spolu krásně funguje, někdy je to náročné. Miluju ty chvíle, kdy vstanu ráno dřív, on ještě spí a já si můžu dělat, co mě zrovna napadne. Nebo když odjede do práce a já mám byt jen pro sebe. I když jsem s ním strašně ráda, najednou můžu volně dýchat.

A právě o tom je aloneliness. Je definován jako vědomé a chvilkové osamocení od ostatních členů jedné domácnosti. Poprvé ho pojmenoval psycholog Robert Coplan, který zkoumal rozdíl mezi slovy loneliness a aloneliness. Podle něj je loneliness povinná izolace, naopak aloneliness je samota, kterou si volíme sami. A to především proto, že se cítíme unaveně z kontaktu s lidmi.

Dopřejte si čas pro sebe

Někdy je samota velmi důležitá. Pokud totiž trávíte všechen svůj čas s rodinou za zády, nemáte chvilku na vlastní myšlenky, odpočinek a uvědomění si důležitých věcí a pocitů.

Dopřejte si alespoň jednou týdně čas jen pro sebe. Řekněte ostatním, že teď chvíli neexistujete a běžte se projít, pusťte si film, jděte na kafe. Sami. Prostě jen tak. Protože to potřebujete.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *