MBPFW: Jaký byl první den přehlídek, které jsme letos sledovali z aut?

První přehlídkový den pražského týdne módy je za námi. Návštěvníci sice show sledují ze svých aut, na půvabu to celé akci ale neubírá. Navíc máme díky tomu možnost do pomyslných prvních řad usednou všichni, klidně z pohodlí našich obývacích pokojů, jelikož je celá akce ke zhlédnutí i na youtube MBPFW. Dnes jsme se těšily z krásných modelů od dua LAFORMELA, Michaela Kováčika, Pavola Dendise a Terezy Vu. Jak se nám líbily?

JAKUB POLANKA

Módním přehlídkám bývá širší veřejností většinou vytýkáno, že obsahují modely, jež nejsou běžně nositelné. To ale není případ známého českého designéra Jakuba Polanky, který svou show uvedl už včera a podle nás v ní není jediný kousek, který byste ve svém šatníku nepotřebovali. Výrazné barvy, ale také variabilita modelů ve mně vyvolaly tolik potřebnou pozitivitu. 

Dvoubarevné kabáty, volánkové sukně, ale také výrazná ramena a zajímavé límečky či stojáčky. V kombinaci s kozačkami oblečení vypadá natolik skvěle, že už se nemůžeme dočkat podzimu. Podle Jakuba kolekce Before Sunrise symbolizuje vystoupení ze tmy do světla, ale také ženu a její sílu, odvahu růst a rozvíjet se. Polanka nedělá kolekce tak často, ale když už onen čas přijde, stojí to za to. 


LAFORMELA

Kdo by nepotřeboval dovolenou? I když jsem místo na letiště jela na parkoviště Pražské tržnice, mám po zhlédnutí přehlídky LAFORMELA pocit, jako bych na ní byla. Není divu, inspirací k jejímu vytvoření byla pro designérskou dvojici Miroslavu Kohutiarovou a Antonína Soukupa právě nekonečná touha cestovat a fascinace podmořským světem. Nejvíce přece toužíme po tom, co aktuálně nemůžeme mít.

Téma se nejvíce projevilo v barevnosti, doplňcích a rafinovaných detailech. Zářivé barvy ale nečekejte, LAFORMELA dává přednost těm tlumeným, které nebrání eleganci a sezónní nezakotvenosti modelů. Nás baví veškeré kovové detaily a háčky, ale také průstřihy na žebrových úpletech. Husté řasení lehkých materiálů vytváří strukturu připomínající tvary v přírodě, což zároveň symbolizuje zvlněnou lidskou kůži po dlouhém pobytu pod vodou,“ přibližují designéři a my nepřestáváme žasnout nad promyšleností každého detailu, které dělají ručně vytvářené kolekce natolik výjimečné, že se kvůli nim pořádají týdny módy a my nad nimi pějeme ódy.


MICHAEL KOVÁČIK

Michael Kováčik letos svou kolekcí s názvem PARTY IS NOT OVER oslavuje život a společné chvíle. Romantické saténové kousky doplnil drsnějšími prvky a my tuto nečekanou novou tvář návrháře milujeme. Modelky vynesly drátěné harnessy, rafinované průsvitné materiály, tmavé kouřové líčení a elegantní stažený drdol doplňovala spona ve tvaru hřebíku. Nechyběly ale krásné ženské siluety, rozevláté sukně a stylové pokrývky hlavy. Celou kolekci návrhář postavil tak, aby vás modely mohly provázet celým dnem – na schůzku do města i večer na skleničku.


PAVOL DENDIS

Slovenský návrhář Pavol Dendis představil četnou kolekci pro ženy i muže s názvem PARADISE LOST, jejíž inspirací bylo stejnojmenné básnické dílo Johna Miltona a malba Fallen Angel od Alexandre Cabanel. Slzy Lucifera interpretoval průstřihy na košilích a šatech a výrazným třpytivým očním make-upem. Dendis inovativně pojímá minimalismus a kombinuje různé vzory a materiály, přičemž se snaží o co nejudržitelnější kolekci. Pracuje s recyklovanými materiály evropských výrobců, tradiční tailoring kombinuje s přešívanými modely. Představil i oversized kožené kabely a dlouhé šály, které budou společně s ručně pletenými svetry našimi podzimními go-to.


TEREZA VU

Ačkoliv přehlídka Terezy Vu by jen těžko byla zklamáním, minulá sezóna asi nasadila laťku našich očekávání příliš vysoko. Kolekce ZLOMENÁ SRDCE odkazuje na zranitelnost a nestálost v lásce, která je vyjádřena nejednotností barevnosti a střihového řešení. Kousky v tělovém odstínu z éterické tkaniny, hedvábí a směsi bavlny vyvolávaly iluzi „obvazů“ zobrazující onu nestálost a pomíjivost. V jejich kontrastu stojí červené a horčicové kousky provokativních střihů. Je to pro autorku příjemná a dynamická změna, my ale zůstáváme fanynkami něžné černé krajky. Co bychom si však rády do šatníku přidaly, jsou krásná jednoduchá body a éterická kimona.

fotky a videa: archiv mbpfw, Petr Vágner @petrvagner

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *