MBPFW: Druhý den plný inspirace od mladých talentů

Ačkoliv počasí druhému dni pražského týdne módy úplně nepřálo, moc jsme si ho užily. Jaké přehlídky jsme zhlédly v neděli?

VAN GRAAF JUNIOR TALENT

Druhý den odstartovala soutěž Van Graaf Junior Talent. Své kolekce představili 4 začínající oděvní designéři – student Ateliéru Oděvního a textilního designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Zdeněk Marek, absolventka Technické univerzity v Liberci Kateřina Servusová, student Ateliéru designu oděvu a obuvi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Aleš HnátekAdéla Mitrengová, absolventka Fashion Designu Západočeské univerzity v Plzni a zakladatelka značky ADEMI. Všechny představené modely hodnotila odborná porota, ve které usedli šéfredaktoři módních magazínů, ředitel MBPFW Lukáš Loskot, oděvní designérka Liběna Rochová a zástupce Van Graaf Jakob Epperlein. První cenu získal Aleš Hnátek, a tak se na jeho přehlídku můžeme těšit v nadcházející sezóně.


GIZ’MO LAB

Následovala digitální prezentace módní značky giz’mo lab, která se věnuje 3D navrhování. Inovativní značka se snaží prohlubovat tradiční krejčovské řemeslo a reflektovat fakt, že se naše životy stále více přesouvají do online prostředí. Prezentuje dematerializovaný pohled na módu a nový náhled na recyklaci a udržitelnost v módním průmyslu. Ve virtuálním showroomu můžete vidět kolekci digitálních návrhů značky TransformerJacket, módní značky, která recykluje pánské obleky a modely a modelky z inkluzivní agentury New Aliens Agency v podobě digitálních avatarů.


TIQE BY PETRA BALVÍNOVÁ

Další digitální prezentace byla přehlídkou romantických šatů od Petry Balvínové a její značky TIQE. Nechyběly perfektní siluety, volány, vázanky, nádherné střihy a již tradiční motiv okvětních listů. Petra překvapila i odvážnějšími modely, například flitrovanými zlatými minišaty nebo uplými transparentními LBD. Už se nemůžeme dočkat, až se na přehlídku TIQE podíváme i naživo, jelikož ji vždy doprovází pohádková atmosféra dokreslena nádherným hudebním doprovodem.


PETRA PTÁČKOVÁ

Petra Ptáčková se v další digitální prezentaci vyzpovídala o jejím vztahu k řemeslu. Důvěrný monolog vás vtáhne přímo do kreativního procesu, prozradí co Petru v práci inspiruje a představí kouzlo pleteniny, na kterou se teď návrhářka soustředí. Vše je doprovázeno krásným vizuálem zaměřeným na detaily, stejně tak jako všechny kousky Petry Ptáčkové.


MARCEL PETRÁNEK

První přehlídkový blok uzavřel Marcel Petránek, vítěz minulého ročníku soutěže Van Graaf Junior Talent. Představil kolekci pro muže i pro ženy, soustředil se také na pleteninu a trend pohodlnosti, který nás po celou dobu světové pandemie provází. To se promítlo na oversized střizích kabátů a cardiganů, použitých materiálech i volném střihu kalhot se sníženým sedem.


TEREZA ROSALIE KLADOŠOVÁ

Deštivý den rozzářila Tereza Rosalie Kladošová kolekcí LINGER IN JOY, ve které návrhářka poprvé prezentuje i pánské modely. Kolekce je plná vzorů a zářivých barev, které odkazují na příběh z tajuplné zahrady, jež se transformuje do podoby rozkvetlého ráje. Rozpuk květů (v podobě řasených rukávů a kalhot do zvonu) je zároveň metaforou pro rozkvět každého z nás v posledních těžkých měsících. Návrhářka experimentuje s metodou sítotisku a pracuje s malířskou technikou roztírání barvy do tvarů vlnek a pruhů. Modelky a modelové procházející se v rámci defilé mezi stojícími auty nádherně dokreslili pohádkovou atmosféru celé show. Po ní následovala digitální prezentace vítěze ceny Fashion Award z Mercedes-Benz Fashion Weeku v Madridu, módního návrháře původem z Venezuely jménem RUBEARTH.


LUKÁŠ KRNÁČ

Slovenský návrhář Lukáš Krnáč představil kolekci NOUVEAU WESTERN, která se inspiruje filmem Ridleyho Scotta Thelma & Louisea a opírá se o estetiku přelomu 80. a 90. let. Ženskost podtrženou lodičkami a kozačkami s vysokým podpatkem, kombinuje se streetwearovými a westernovými prvky. Proto si na své přijde opravdu každý – jak milovník sexy siluet, tak ten, kdo dává přednost oversized mikině. Modely se nesly převážně v tlumených barvách, dominovala neutrální béžová či lososová barva, často doplněna třpytivými kamínky značky Preciosa.


PETRA KUBÍKOVÁ

Příjemným překvapením na konec byla kolekce STARDUST Petry Kubíkové, ve které bych jen marně hledala model, který se mi nelíbí. Romantické rozevláté šaty ze saténu se zdůrazněným pasem pomocí masivního koženého pásku, volné kalhoty doplněné třpytivým bomberem s opulentními rukávy, lichotivé trenchcoaty, které jsou pro návrhářčinu tvorbu typické – potřebuji všechno! Návrhářka perfektně snoubí eleganci, minimalismus, pohodlí a smyslnou ženskost.

fotky a videa: archiv mbpfw, Petr Vágner @petrvagner


Jaký byl první přehlídkový den?

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *