Dětské krůčky k pomalé módě

Všichni asi známe hlášky o tom, že naše oblečení vyrábějí děti, a že se už i mořské želvy dusí našimi mikroplasty. Tlak, který naše generace cítí kvůli znečištění Země, má dokonce už i svůj název – enviromentální deprese. Víme o tom snad každý, přesto je dost těžké celé to kvantum informací odněkud uchopit, tak těžké, že hodně lidí raději nezačne vůbec.

Zodpovědná spotřeba je zapeklité bludiště. Vede cesta k šetrnějšímu oblékání skutečně přes nákup jiného oblečení? Nebo přes nakupování drahého oblečení s certifikací usmívající se žabičky? Přes chození nazí? Ekologie je komplexní věc a je třeba o ní tak uvažovat. I u jídla třeba záleží na tom, jaké jídlo koupíme, jak ho uvaříme, zda ho vůbec sníme, a jestli zbytky vyhodíme do bioodpadu. U oblečení to je stejné.

Pokud kolem slow fashion chodíte jako kolem horké kaše a nevíte kudy kam, zkuste začít pomalu. Třeba těmito kroky! 

Zaměřte se na kvalitu

Nejlepší je začít hned na začátku – u momentu, kdy si oblečení kupujete. Zkuste s každým kouskem při nákupu strávit pár chvílí navíc a zkontrolovat, že má šanci trochu vydržet. Zhodnoťte, jestli je materiál odolný (jestli se příliš nesrazí, jestli se nebude žmolkovat), jestli se nebudou třeba rozjíždět švy, a hlavně jestli by se vám třeba mohl líbit i za rok. Prodloužení životnosti oblečení je nejjednodušším způsobem, jak šetřit naši planetu. Každé nošení se počítá.

Méně je více

Zmenšete množství oblečení, které nakupujete, kupujte jen kousky, které opravdu potřebujete. Zkuste třeba odteď tři měsíce nic nekupovat. Pokaždé, když si budete chtít něco koupit, připište si to na seznam v poznámkách v mobilu. Za 3 měsíce na seznam koukněte, uvidíte, že spoustu věcí už je dávno passé. A pak kupte ty, které fakt potřebujete.

Prodlužte životnost

Vytěžte maximum z věcí, které máte ve skříni – snažte se je nosit co nejdéle, přešívejte a upravujte je, když se vám už nelíbí.

Perte jinak

Udržitelnost v oblečení se týká i péče o něj. Za prvé šetrnější péčí prodloužíte jeho životnost a za druhé tím můžete být i šetrnější k přírodě. Co je to ta šetrná péče? Perte na menší teplotu (většinou i 30 opravdu stačí), jemnějším pracím práškem a méně často (triko nebo sukni opravdu nemusíte prát po každém použití).

Oblečení se snažte nevyhazovat

Staré oblečení nevyhazujte do koše – co jde, prodejte na Vinted nebo rozdejte kamarádkám, stará trika použijte jako hadry a až opravdový zbytek hoďte do kontejnerů pro charitu (hodně z toho se totiž stejně nevyužije a posléze vyhodí).

Bonusový tip: Pusťte si náš podcast!

Tématem první epizody našeho podcastu je právě slow fashion a kromě dalších tipů na eko oblékání se dozvíte i něco o ekologickém dopadu a o tom, jak to vůbec celé funguje. Tak nažhavte sluchátka a poslechněte si podcast Jádro pudla na všech streamovacích platformách.

Anastasia Čepelová

Studentka komunikace, skautka a plant mother. Baví mě vědět o všem něco a o něčem všechno. Společně s Annou pro vás natáčíme podcast Jádro pudla, ale občas přispěju i nějakým článkem sem na web.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *