Přepadla vás nedělní neuróza? Víme, jak se jí zbavit

Sedla na vás nedělní deprese? Nudíte se, nevíte co se sebou a děsíte se pondělka? Pak možná trpíte takzvanou nedělní neurózou. Proč se nám děje a jak s ní bojovat?

Někdy nás ve chvílích volna přepadají pocity smutku, úzkosti, frustrace nebo nudy. Je to způsobeno tím, že když jsme zaměstnaní, stále něco děláme a řešíme, snadno zapomínáme na naše skutečné pocity a nesoustředíme se příliš na to, co je opravdu důležité. A právě to všechno, co v zápřahu potlačujeme, během volna, nudy a odpočinku vyplouvá na povrch.

Nicnedělání nás pak někdy dokáže pořádně rozhodit. Toužíme žít non stop, ale nevíme, co dělat, když venku prší a všechny seriály na Netflixu už máme zkouknuté. Pocity beznaděje nás často přepadají právě v neděli a říkáme jim nedělní neuróza.

Pojem nedělní neuróza poprvé definoval rakouský neurolog a psychiatr Viktor E. Frankl. Popisuje ho jako existenciální vakuum, které se naplno projevuje ve chvílích klidu, v čase vyhrazeném relaxaci. To je obyčejně tlumeno rutinou v zaměstnání, kde člověk nemusí příliš přemýšlet. Ve chvílích volna se ale naplno projevují jeho důsledky: silné pocity frustrace, bezesmyslnosti, neklid a podrážděnost, může vyústit až v deprese, neurózu či sebevražedné chování.

Co s tím?

Aby vás pocity bezradnosti nepřepadávaly příliš často, je potřeba se občas věnovat sám sobě. Pokládat si i někdy tak složité otázky jako Kam směřuji, Co mi dělá radost nebo Kým chci být. Čeká vás práce na sobě samém a výsledky nečekejte hned.

Pocity nespokojenosti berte ale jako skvělou příležitost ke změně a k lepšímu životu. Abyste přemohli pocity smutku, musíte jít až k jádru problému. Až k němu ale dojdete, zjistíte, co je příčinou vašich negativních emocí. Nesnažte se nudu přebít jen tak něčím, ale naopak hledejte smysl života, zjišťujte, co vás opravdu baví a naplňuje.

A co skvěle funguje na dobrou náladu? Pomáhejte ostatním, dělejte hezké věci, vyhledávejte dobrodružství a zkoušejte nové a neobjevené. Možná časem změníte byt, práci, partnera nebo začnete sportovat, vařit a šít. Nedělní neuróza se vám ale už bude vyhýbat obloukem.

Na špatnou náladu skvěle fungují také procházky. Proč? To se dozvíte v tomto článku.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *