Jak s našimi těly zamával lockdown?

Fitness centra jsou konečně otevřená, i tak se ale už rok ,,válíme“ doma, jsme neustále přilepení k počítačům, sledujeme Netflix a pečeme chleba. Málo pohybu a hodně stresu můžou za to, že naše těla slábnou a zvětšují se. Dokonce se už začal používat termín Lockdown body. Tak co s tím?

Podle nedávného průzkumu společnosti Ipsos téměř třetina oslovených lidí připustila, že za poslední rok přibrala a to v průměru o šest kilo. Z dat také vyplývá, že nejčastěji přibírali lidé, kteří pracují z domova. Alespoň jednou týdně sportuje 46 % Čechů. Což není úplně špatné, pořád to ale nestačí. Zvýšila se také míra stresu, což nám k fyzické pohodě rozhodně nepřidává.

V nedávném rozhovoru pro Prostor X povídal obezitolog Martin Matoulek o tom, jak je i 30 minut chůze denně důležitých. A doporučuje je i v době lockdownu. Je to podle něj klíčové pro udržení aspoň nějaké fyzické zdatnosti. ,,Kvůli tomu, že jsme omezili pohyb, svaly slábnou a nahrazují je tuky,“ řekl. ,,A pokud stres nemůžeme řešit pohybem, často jej kompenzujeme jídlem.“

Dnes také ubývá rekreačních sportovců a i když se může zdát, že teď hodně lidí například běhá, aktivita u dospělé populace hodně klesá. Kondice Čechů se celkově zhoršuje a po určité době stagnace u nás znovu vzrostl počet lidí s nadváhou a obezitou, dohromady už tvoří bezmála 70 % obyvatelstva.

Téměř tři roky stará studie říká, že průměrná denní doba, kdy sedíme, je 9,3 hodin a spíme 7,7 hodiny. Pravidelné a dlouhodobé sezení zvyšuje riziko úmrtí o 40 %. Tahle čísla rozhodně nejsou pozitivní a za poslední rok pravděpodobně ještě hodně vzrostla. Říká se, že sezení je nové kouření a je nejvyšší čas s tím něco udělat. I když se teď pořádně nikam nemůže. Jak na to?

Buďte fpohybu

Aby se ze sezení nestal váš zdravotní problém číslo jedna, inspirujte se u holek z projektu Fpohybu. Jeho podstata není online cvičení, rozcvička v kancelářích, jóga ani kruhový trénink. „Je to pohyb, který děláme v celém tom čase, kdy necvičíme a nespíme,“ říkají jeho zakladatelky Nela Ďopanová a Pavlína Lášticová.

Údaje na jejich webu bijí na poplach. Věděli jste například, že bolesti pohybového aparátu mají za následek neschopnost práce nebo její omezení? V Evropě je to nejčastější důvod pro lékařsky ověřenou pracovní neschopnost a pro předčasný odchod do důchodu.

Nebo že 88 % kancelářských zaměstnanců trpí bolestmi, které souvisí s výkonem jejich práce? Většina nepříznivých pohybových návyků přitom vzniká v pracovním prostředí z důvodu dlouhé pohybové neaktivity.

A ještě do třetice: Přibližně jeden ze tří lidí na celém světě žije s chronickými nebo bolestivými problémy pohybového aparátu. Bolesti pak mají negativní vliv na soustředěnost zaměstnanců.

Na instagramovém profilu @fpohybu najdete mnoho užitečných rad a tipů.

,,A nezachrání nás ani ona hodina cvičení po práci, na kterou jsme tak hrdí. Je to trochu jako jíst celý den fast food, na konci dne si dát salát a myslet si, že jíme zdravě. Stejně tak ani ta hodina pohybu nevykompenzuje to, že celý den sedíte shrbení před počítačem,“ řekla Nela Ďopanová pro Forbes.

A tak se to Nela a Pavlína rozhodly změnit. Teď radí zaměstnancům z kanceláří, jak těmto problémům předcházet. Na jejich blogu najdete mnoho užitečných článků nebo se přihlaste na některý z kurzů či webinářů.

Sláva technologiím

Moderní technologie používáme každý den. Pokud jste i vy uvězněni už rok doma a nechce se vám chodit běhat ven, zkuste právě technologie využít také k tomu, abyste se cítili lépe, sportovali a byli zdraví a fit.

Jednou z novinek na poli domácích fitness jsou chytrá zrcadla. Vypadají jako opravdová zrcadla, ale nabízejí lekce jógy či silové tréninky. Můžete je propojit s chytrými hodinkami nebo jim povolit přístup k vašim oblíbeným playlistům.

Vyzkoušet můžete také interaktivní cvičení před televizí pomocí Nintenda. Novinka Ring Fit Adventure je první plnohodnotnou RPG hrou, která kombinuje herní požitek a opravdový trénink.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

1 komentář

  1. Děkujeme za zmínku:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *