Eurovision zná vítěze: Co byste o Måneskin měli vědět?

Pokud jste v posledních dnech otevřeli Instagram nebo Tik Tok, pravděpodobně jste narazili na videa a fotky letošních vítězů hudební soutěže Eurovize. Italská rocková skupina Måneskin navazuje na minulá italská vítěztví v letech 1964 a 1990. O koho ale vlastně jde?

Rebelové srdcem i duší

Skupina se skládá ze čtyř členů – basistky Victorie, kytaristy Thomase, bubeníka Ethana a zpěváka Damiana, který byl během soutěže falešně nařčen za šňupání kokainu v přímém přenosu. Måneskin založili už v roce 2015, kdy začínali hrát v římských ulicích. Název je dánské slovo pro „měsíční svit“ – Victoria je totiž původem Dánka.

Na kontě mají už dvě alba, první s názvem Il ballo della vita, kde kombinují prvky rocku, funku, reggae, popu i rapu, druhé s názvem Teatro d’Ira – Vol. I. V Eurovizi zabodovali s písní Zitti E Buoni, jejíž záznam na Youtube zhlédlo za čtyři dny neuvěřitelných 30 milionů diváků z celého světa .


Dle slov kapely chtěli skrze Eurovizi hlavně sdílet svou hudbu a získat nové fanoušky. To se jim rozhodně povedlo! Od vítěztví 22. 5. nasbírali na svém Instagramovém profilu 2,5 milionu nových sledujících, jejich frontman Damiano jen o 200 tisíc méně a jejich platinový singl je 1. v žebříčku na Spotify ve více než 15 zemích!

Stačí být sám sebou

Svou hudbou chtějí inspirovat k tomu, aby se lidé nebáli být sami sebou a nebrali ohledy na názory ostatních: Prostě buďte sami sebou a pokud vás někdo negativně komentuje, neřešte ho!“ Jedním z hlavních nástrojů sebevyjádření je dle Victorie právě móda, není proto divu, že jejich outfity byly nejen během soutěže vždy nádherným balancem mezi rebelstvím a italskou krejčovskou tradicí.

Na finále se ukázali v rockových outfitech z dílny italského módního domu Etro. Přirozeně kombinují prvky maskulinity a feminity bez ohledu na gender – muži vystupují v podpatcích a s černými očními linkami, Victoria má rozcuchané vlasy a pánský oblek. A vypadají v tom sakra dobře!

všechny fotky, Instagram @maneskinofficial

Bodováním odborné poroty se sice na prvním místě umístil Švýcarský zpěvák Gjon‘s Tears, avšak právě díky hlasování diváků nakonec trofej míří do Říma. To členové kapely vnímají jako největší poctu a společně s tím vzkazují, že jedinečnost, upřímnost a osobitost sice není paušálně posuzovatelná, své fanoušky si ale vždycky najde.

Buďte sví, buďte autentičtí, vydržte to a uvidíte, že to přinese své ovoce,“ vzkázal Damiano fanouškům na záverečné tiskové konferenci. K tomu asi není co dodat a my se těšíme, až si koupíme lístky na koncert.

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *