Novodobí pokémoni aneb Už taky sbíráte kamínky?

Možná jste i vy během karanténních procházek a posedávání venku s kelímkem horké kávy zahlédli na zemi pomalovaný kamínek. Pravděpodobně jste si jako já mysleli, že jde o dítětem pomalovaný kousek přírody a nevěnovali mu přílišnou pozornost. Když jsem ale během jednoho týdne takových pomalovaných kamínků potkala hned několik, začala jsem bádat.

Pomalované kamínky v ulicích měst i v přírodě ale nejsou „jen“ dětskou zábavou. Zjistila jsem, že se jedná o novou, lehce bizarní ačkoliv roztomilou zábavu. A to nejen dětí, ale i dospělých. Vlastně jde o variaci na dávno oblíbený geocaching nebo moderní hru Pokemon Go.

Jen namísto hledání bájných příšerek prostřednictvím telefonu nebo zakopaných kešek hledáte prostě… kamínky. Je to kreativní vybití fantazie a navíc skvělou motivací k výletění po České republice.

Jak to funguje?

Svůj vlastní kamínek může vytvořit úplně každý a fantazii se v jeho krášlení rozhodně meze nekladou. Najdete vtipné kamínky, popsané kamínky, ale i hotová umělecká díla. Důležité je na druhou stranu kamínku napsat jméno hlavní Facebookové skupiny (Kamínky) a také poštovní směrovací číslo, odkud kamínek původem pochází.

To proto, aby byl ve zmíněné facebookové skupině dohledatelný. Najdete-li totiž kamínek, můžete jeho fotku a číslo sdílet ve skupině, a jeho tvůrce se tak může těšit ze vzdálenosti, jakou jeho umělecké dílo urazilo. Často se tak stane, že kamínek původem z Prahy se najednou objeví u Aše a naopak.

číslo kamínků: 27101

Čím malovat?

Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, radí používat při malování na kamínky akrylové barvy, které odolají větru i dešti. Použít ale můžete i sprej, fixy, mramorovací nebo svíticí barvy. Důležité je před pomalováním kamínek pečlivě očistit. Hotové dílo nezapoměňte zafixovat bezbarvým lakem.

Pravidelné výzvy

Aby si tvůrci, hledači i nálezci proces ozvláštnili, pořádájí se pravidelné výzvy – naposledy proběhla (stejně jako před rokem touto dobou) výzva s tématem Harry Potter. Úkolem bylo tvořit díla inspirovaná právě těmito proslulými knihami a filmy z čarodějnického světa. Výzva probíhala od 26. 5. do 1. 6. Jaká bude další se dozvíte ve Facebookové skupině. Zapojíte se tentokrát i vy?

zdroj všech fotek: Facebooková skupina kamínky, číslo kamínku: 25262, číslo kamínku na úvodní fotce: 40502

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *