9 věcí, které nás ve škole bohužel nenaučili

co nás ve škole nenaučili

Povinnou školní docházku jsme absolvovali všichni a ve škole jsme proseděli mnoho a mnoho hodin. Jenže co si z nich pamatujete? Naučili vás na základce nebo později na střední něco opravdu užitečného? Možná nám to všechno měli říct rodiče, ale minimálně základní škola nám měla dát právě to základní vzdělání. A to i včetně toho, co v osnovách nenajdeme.

V puběrtě a pak hlavně v dospělém životě zjišťujeme, že máme v základním vzdělání velké mezery. Jasně, víme nějak zhruba kdy a kam šli Cyril s Metodějem, jak se jmenuje ten velký šedý kámen a že každá kytka má pestík, bliznu a tyčinku. Když máme ale zajít na úřad, vyplnit složenku, zorganizovat si čas a vůbec celý život, býváme prostě ztracení. A tak jsme sepsaly seznam věcí, které by podle nás v osnovách zařazeny být rozhodně měly.

1. Jak to funguje na úřadech

Jít na poštu, zařídit si občanku, pas, kreditku, kartičku pojištěnce, pojištění a jiné moderní vychytávky byl poprvé jeden velký stres. A vyplnit složenku (a je úplně jedno, jestli už dneska můžete udělat všechno online) dokáže z nás mladých málokdo. Škoda, že nám tyhle věci taky nikdo nikdy neřekl. Vy třeba víte, který čudlík zmáčknout, když jdete na poštu poslat balík?

2. Jak se chovat na internetu

Díky bohu za dokument V síti, který aspoň trochu nastíní dětem i jejich rodičům, co všechno se na internetu děje a oni si snad uvědomí, že může být i hůř. Za nás nikdo nic podobného nenatočil, sociální sítě teprve začínaly, takže jsme všichni vesele postovali všechno možné včetně fotek a osobních údajů. A dnes toho hodně hodně hodně litujeme. Co naděláme, aspoň v tom jedeme všichni společně.

3. Základy zdravé výživy

V dětství a v pubertě jsme se cpali mekáčem, k snídani jsme zbouchali několik rohlíků s máslem, večer křupky s limonádou a ve dvaceti jsme se divili, jak se to stalo, že začínáme kynout. Nikdo nám totiž neřekl nic o zdravém stravování, kvalitním jídle, nepřejídání se, nehladovění, nezajídání nudy nebo stresu, o škodlivosti cukru a jiných nástrahách.

4. Finanční gramotnost

Zvládáte s přehledem svou finanční situaci? Umíte šetřit? Víte, do čeho byste mohli a (ne)měli investovat? Víte, kde si půjčit, kdy je to potřeba, jestli se vám vyplatí hypotéka a leasing a jak nepodléhat impulzivním nákupům?

5. Jak získat práci snů

Dostat se na vysněnou školu, být dobrý ve sportu, oblíbený u spolužáků. Ale jak máte získat práci snů, už vám nikdo neřekne a vlastně to ani nikoho příliš nezajímá. Jakmile ukončíte střední, jste dospělí. A jestli najdete práci, která vás bude bavit a naplňovat a kde si vyděláte dobré peníze, už zkrátka nikdo příliš neřeší. Jedete v tom sami.

6. Jak mít rád sám sebe

Mít ráda sama sebe bylo žádoucí možná tak ve školce. Pak se z každé malé holky stala drsňačka, která potřebovala obstát ve velkém světě. A některým z nás to vydrželo až do dospělosti. A některé se vůbec nemají rády. Ponižujeme se, shazujeme se, nevěříme si. Velký špatný!

7. První pomoc

Uměli byste někomu zachránit život? Ne? A přitom je to docela důležité, že jo?

8. Time management

Před maturitou a potom v první práci bychom možná ocenili, kdybychom věděli, jak neprokrastinovat, jak si udělat v učení i v práci systém, jak všechno zvládnout, jak si najít čas na osobní život, kdy odpočívat a jak dlouho nebo jak pracovat co nejvíc efektivně.

9. Duševní hygiena

Jak se nestresovat, jak relaxovat, jak vypnout, jak být psychicky v pohodě. Jak poznat, že mám problém, jak ho řešit, kdy a za kým zajít. Jaký je rozdíl mezi psychologem, terapeutem, koučem a mentorem. Víte? Nevíte, co? Přitom stres a deprese jsou jedny z nejčastějších onemocnění dnešní doby. Ale většina z nás netuší, jak s nimi bojovat.

Mnoho z nás teď trpí tím, že musíme stále pracovat. O fenoménu hustleculture si přečtěte tady.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *