Jak vyzrát nad malými úkoly?

Znáte to, diář plný drobných úkolů, které nejsou zas až tak důležité, takže můžou klidně počkat. Jenže drobnosti přibývají a vy najednou nevíte co dřív. I když vám jejich splnění zabere sotva pár minut, nějak nejste schopní je prostě udělat. Jak s tím skoncovat?

Nebudeme vám tu psát nic o prokrastinaci, protože neudělat drobný úkol hned a odkládat jej pomalu do nekonečna, je jen obyčejná lenost a hloupost. Na ten e-mail odepíšu, až se vrátím z oběda. Závolám tam až odpoledne. Zajdu tam hned zítra. Znáte to? A štve vás to?

Drobné úkoly často odkládáme právě proto, že jsou tak malé, snadné a jejich vyřízení je absolutní rychlovka. Vlastně ani nestojí za řeč. Přesto jsme schopní si tyto maličkosti v diáři zapisovat na každý další den, přičemž ten každý další den tam minimálně jedna další podobná drobnůstka přibyde. A z drobnůstky se pomalu stává velký problém. Nejenom, že se úkoly hromadí a jejich splnění tím pádem zabere více času, ale tíží nás také svědomí. Máme pocit, že jsme úplně neschopní, že nic nezvládáme a nedokážeme vyřídit ani takovou blbost, jako objednat se k doktorce nebo zajít na poštu pro zásilku.

Jak dostat život pod kontrolu?

Většinou to děláme proto, že jsme nejistí. A taky líní, samozřejmě. Mnohdy se nám do toho nechce také proto, že nemáme přesně stanovený čas, kdy má být drobný úkol splněn. Co na tom záleží, jestli se na gyndu objednáte v úterý nebo až v září? Pan doktor se na vás zlobit nebude.

Zatímco velký projekt zabere hodně času a můžeme jej dělat pomalu, malé úkoly jsou jako strhnutí náplasti. Je to hned, ale nikomu se do toho nechce. A přitom to ani nebolí. Jenže ten neustálý stres, že jsme nesplnili to, co jsme měli, nám nedělá vůbec dobře. Jsme vlastně pod každodenním tlakem, že máme plný diář, že nic nestíháme a že vůbec nemáme vlastní život pod kontrolou.

Přitom stačí tak málo! Přestat odkládat ty malé, nedůležité, rychlé, snadné úkoly. Pokud vám úkol zabere zhruba dvě minuty, udělejte jej hned, když si na něj vzpomenete. Nebo si nastavte jasná pravidla. Malé úkoly řešit vždy na konci / na začátku dne či týdne. Uvidíte, že najednou bude život mnohem jednodušší!

Přečtete si: 5 tipů, jak přežít v době e-mailové

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *