Jak mít hezké léto i bez dovolené

Jako by z týdne stráveného u moře byl nový standard, který když v létě nezažijete, jako byste nežili. Asi je s vámi něco špatně, když o prázdninách nemáte žádné volnočasové plány, ale raději se ženete za prací nebo (nedej bože) zůstanete i o víkendech v Praze. Co se na to kouknout z druhé stránky a veřejně přiznat, že nejet na dovolenou je vlastně v pořádku?

V létě totiž neplatí žádná pravidla. Žádné rozkazy a už vůbec ne odškrtané seznamy navštívených míst, bez nichž se raději z prázdnin nevracejte. Já třeba celé léto zůstávám v Praze a nemám jediný den volna. Bláznovství? Ne, moje volba. Ale i tak cítím, že léto bude skvělé. Protože někoho může práce i bavit a dovolenou si podle nás lze užívat každý den.

Cestujeme za fotkami

Možná to bude znít tak, že nemám ráda cestování nebo žiju prací, zatímco to dobré mi utíká mezi prsty. Ale věřte mi, že ne každý musí mít po náročném roce Instagram plný bílého písku a tyrkysového moře. Psychologicky však tyto „inspirace“ plné provokativních popisků a záviděníhodných vysportovaných těl působí spíše naopak. Jezdíme na dovolenou pro to, abychom se chlubili fotkami z ní, nebo abychom si odpočinuli?

Kdo mi dovolil dovolenou?

Dovolená. Už to samotné slovo zní tak, jako bychom si snad jindy nemohli udělat radost. Jen v termínu, kdy mám „dovolenou“. 5 týdnů v roce, jinak smůla. Jako bychom se ostatní dny trápili a v práci zažívali muka. Vlastně chodili do ní proto, abychom jednou „dovolenou“ dostali. Zastávám proto teorii, že bychom si takovou malou dovolenou měli dělat každý den.

Turistkou ve vlastním městě

Ať už žijete v Praze, Brně, Pardubicích nebo v Mariánských Lázních, sami nejlépe víte o krásných místech, která tato města ukrývají. Nebojte se chodit častěji ven. Krásně se oblečte (šaty a podpatky samozřejmostí) a užijte si dokonalou večeři. Každý den. Nezní to náhodou jako dovolená? A máme pro vás tajemství, jde to zažívat i ve všední pracovní dny.

České přežitky

Nyní budu trošku parafrázovat známého stylistu Filipa Vaňka, s nímž se v tomto názoru velmi ztotožňuji. „Češi mají v životě cíl postavit si dům a u něj pak každý víkend grilovat. V teplácích a s lidmi, které velmi dobře znají,“ říká. Hlavní je přece pohodlí, ne?

Proč nechodíme víckrát ven mezi lidi? Do restaurací, kde nám připraví jídla, co jsme nikdy neochutnali? Do ulic, ve kterých se budou naše nové letní šaty krásně vyjímat? Společně poznávat nové lidi, žít, nechávat se unášet ulicemi a nechat se nalákat do okouzlujícího baru, který zrovna míjíme. Nebo jít jen tak do divadla, kina nebo galerie. Zkrátka užívat si dní i mimo vytyčených a „dovolených“ 5 týdnů v roce.

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *