Kulturní tipy na září 2021: Móda, knihy a Jatka

Září bude opět patřit týdnu módních trendů, ale také výstavám, novým filmům a divadlu. Na které akce rozhodně musíte zajít?

Výstava: Eliška Čabalová – Místa & Knihy

Kdy: 15. 9. – 31. 10. 2021 (vernisáž 14. 9. 2021 v 17 hodin)
Kde: Dům umění, GVUO, Jurečkova 9, Ostrava

Výstava ostravské knihvazačky a pedagožky Elišky Čabalové představuje dvě oblasti její tvorby. Místa prezentují prostředí, v nichž vyrůstala, žije a tvoří. Jejich zdánlivá banalita, kouzlo pomíjivého okamžiku, vtip i postřeh pro jemné nuance se v podání autorky snoubí v podmanivý celek. Druhá část výstavy, pojmenovaná Knihy, prezentuje mimořádné autorské knihy a vazby Elišky Čabalové, které překračují hranici uměleckého řemesla až k volné sochařské tvorbě. Krása!

Více zde: https://www.gvuo.cz

Ostravský Dům umění si můžete prohlédnout také virtuálně! Seznámíte se s týmem a nahlédnete do zákulisí i do míst, kam se běžně nepodíváte. Památkově chráněná budova letos oslavila už 95 let od svého otevření. Na základě veřejné soutěže ji vyprojektovali architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels a je charakteristická svými cihlovými stěnami. V Domě umění sídlí právě Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), která tady pořádá výstavy výtvarného umění, designu a architektury. 

Móda: MBPFW SS22

Kdy: 4. 9. – 6. 9. 2021
Kde: Areál Pražské tržnice, Holešovice

Fashion Temple, kterým je areál Pražské tržnice, navíc opět poskytne dvě stage. Budova haly 13 se v podobě hlavní stage návštěvníkům otevře od soboty 4. do pondělí 6. září. Sustainable Gallery v podání Terezy Rosalie Kladošové bude po dobu soboty a neděle umístěna v hale 17, vždy od 14:00 do 20:00, a bude volně přístupná pro veřejnost. Vstupenky na přehlídky jsou v předprodeji na serveru GoOut

Film: Atlas ptáku (Olmo Omerzu)

Kdy: od 2. 9. 2021

Rodinná firma se dostala do problémů. Stopy však vedou nečekanými směry. Co všechno dokážeme v životě přehlédnout? V novém filmu Olma Omerzu excelují Alena Mihulová a Miroslav Donutil. „Ptáci hrají ve filmu důležitou roli. Místy komentují dění, jindy jen pábí nad problémy světa, na rozdíl od našich hrdinů zahleděných do sebe samých se zajímají o něco víc, než je jen hledání odcizených peněz. Reprezentují jakýsi ironický hlas a pohled shora. Žánrově bych film označil jako drama se silným prvkem komiky a skryté ironie,“ vysvětluje režisér.

Divadlo: Do tmy

Kdy: 14. – 16. září 2021, 4. – 6. 10. 2021
Kde: Průmyslová hala Skleněnka, Jatka 78, Holešovice

Předlohou hry se stal stejnojmenný román Anny Bolavé, za který v roce 2016 získala spisovatelka ocenění Magnesia Litera. Divadelní podobu mu vdechla herečka Magdaléna Borová, jež je nejen autorkou scénáře, ale především hlavní a postavou představení. Emotivní rovinu příběhu podporuje její pěvecké ztvárnění lidových písní  s živým hudebním doprovodem Pavola Smolárika. 

Do tmy je dalším producentským počinem Viktora Tauše a jeho Heaven´s Gate, navazuje na legendární Amerikánku s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou. Výjimečný prostor Skleněnky v holešovické tržnici umožní divákům inscenace prožít za stmívání, při západu slunce. 

Vstupenky zde: http://www.jatka78.cz/cs/inscenace/do-tmy

Výstava: J&T Banka Art Index Pop-up

Kdy: 2. – 5. září 2021 (10-19 hodin)
Kde: Újezd 11, Praha 5, Malá Strana

Láká vás poznat svět současného umění, ale nevíte, kde začít? Chtěli byste si pořídit originální umělecké dílo, ale zatím jste si nenašli svého oblíbeného umělce či umělkyni? Pak právě pro vás je určen druhý ročník výstavy J&T Banka Art Index Pop-up. 1 dům, 4 dny, 6 bytů, více než 40 umělců. Po dvou letech se do Prahy vrací druhý ročník úspěšné výstavy J&T Banka Art Index Pop-up.

Ta představí to nejlepší, co aktuálně vzniká v ateliérech nejviditelnějších současných českých umělců, v několika tematicky zaměřených apartmánech v malostranském činžovním domě. Jednotlivé byty domu na Újezdě, který běžně není veřejnosti přístupný, se zabydlí sbírkami fiktivních sběratelů, a vy tak máte možnost inspirovat se různými přístupy ke sbírání umění a k tomu, jak se dá s uměním žít i ve velmi intimním prostoru vlastního bytu. 

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *