Berlín je out. Letos musíte do Bukurešti! Co vidět a kde jíst?

Máte rádi Berlín, líbilo se vám v Budapešti a Tbilisi už jste taky viděli? Takže kam dál? No přece do Bukurešti! Hlavní město Rumunska teď patří mezi evropské hot spoty a my víme proč! Takže sbalit kufry, vyrážíme!

V roce 2016 bylo centrum Bukurešti zapsáno jako ohrožené na seznam Světového památkového fondu. O rok později se Bukurešť stala (podle Mastercard) evropským městem s nejvyšším růstem turistů, kteří sem přijedou alespoň na jednu noc.

Velikostně je dost podobná Brnu, ale na rozdíl od moravského velkoměsta tady mají metro. Kdysi se jí díky širokým bulvárům a nádherným a noblesním budovám říkalo Paříž východu. Tato éra skončila vládou šíleného Nicolae Ceaușesca, který z ní udělal spíš nejošklivější město východu, možná i celé Evropy. Od jeho svržení už uběhlo dlouhých 30 let a dost se toho za tu dobu změnilo. Dneska je to pulzující a moderní město, kde se mísí staré pořádky s novými trendy.

Co vidět:

Staré Město / Lipscani

Malé uličky, spousta barů, hospod… Oblíbená čtvrť turistů, ale i místních. Odsud přejděte přes Calea Victorei. Dlouhatánská ulice vinoucí se přes Staré Město až nahoru do na Piata Victorei je plná obchodů, restaurací, kaváren, barů, divadel, galerií a nádherných domů. V Bukurešti se mísí honosná architektura předminulého století s brutalistními budovami minulého režimu. Boží!

Foto: Unsplash, Saru Robert

Parlament

Budova místního parlamentu je pravděpodobně druhá největší administrativní stavba na světě – hned po Pentagonu ve Virginii. Je vysoká 84 metrů, váží přes 4 miliardy tun a je tak těžká, že se ročně propadá o 6 mm do země. To prostě musíte vidět. Uvnitř sídlí parlament, tři muzea a spousta institucí, i tak ale zůstávají dvě třetiny (z asi 1100 místností) nevyužité. Překvapivě…

Foto: Unsplash, Dimitry Anikin

Cărturești Carusel

Jestli milujete knížky a rádi chodíte do hezkých a zajímavých knihkupectví, pak rozhodně nesmíte minout Cărturești Carusel! Čtyři patra knížek, nádherný prostor, bílé sloupy, majestátní schodiště… Prostě krása!

Cărturești Carusel

MARe/Muzeul de Artă Recentă

Uprostřed vilové čtvrti, kus od centra, se nachází tahle černá perla. MARe/Muzeul de Artă Recentă – neboli muzeum současného umění. Víc než 150 děl na pěti patrech. Po muzeu Simu je MARe prvním soukromým muzeem umění, které se za posledních 100 let v Rumunsku otevřelo, navíc jde o budovu postavenou přímo pro tyto účely. Krása.

Foto: cosmindragomir.info

Kde jíst a pít:

Den začněte snídaní v Bread and butter nebo Pain au Cafe. Pro kafe utíkejte do La Vita e Velo, kávu a něco sladkého dostaneve ve Fika 18. Dobrý kafe nebo suprovej drink dostanete i v Origo.

Fika 18

Oběd si dejte v Caju by Joseph Hadad – výborné jídlo, při jehož vymýšlení se šéfkuchař Joseph Hadad inspiroval ve svém dětství, proto je tu cítit silný severoafrický vliv. Ale prostě mňam! Na odpolední snack si zajděte do Grabit – hot dog, pastrami sendvič, hrancle a tak trochu jiný coleslaw. Momentálně prodejnu stěhují, tak to hlídejte.

Grabit

Na super drinky zajděte do Forma coffee. Drink a večeři si objednejte v Energiea a úžasné jídlo s úžasným vínem si dejte hned za rohem v Pâine și Vin.

Pâine şi Vin

A pokud hledáte něco hipster a cool, běžte kus dál od centra do areálu Fabrica. Je tu pár vintage shopů a veliká hospoda – kde si ale prosím vás nedávejte nic k jídlu!

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *