Honza Doležal z The Valentines: Máme rádi veselý písničky o neveselých věcech

Honzu možná znáte jako úspěšného instagramového básníka aka Zápisky umělce. Je to ale také frontman hudebního tria The Valentines. Se svou novou písničkou Stay or Go právě bojují o účast na Eurovision Song Contest 2022.

Propojuješ nějak svou básnickou tvorbu s hudbou a opačně?
Vlastně to dost rozděluju. Básně v češtině píšu z inspirace, třeba lidmi, jako je Bondy, Magor nebo Krchovský. Anglicky zpívanou hudbu dělám proto, že mě ovlivnili The Cure, Tears for Fears, The Smiths a další anglické kapely. Proto je mi v hudbě angličtina bližší.

Kapela The Valentines funguje už pár let, kam jste se za tu dobu posunuli?

Největší posun je rozhodně v tom, že jsme začali jako totální garážová kapela, která během čtyř hodin napsala, nahrála a následně vydala song. To už se teď rozhodně neděje. Třeba náš poslední single Stay or Go jsem měl v notebooku rozdělaný asi rok. Taky zvuk se dost změnil. Začali jsme tvrdšíma kytarama a teď už máme neblíž 80’s a popu.

O čem je váš nový singl?
Stay or Go je o problémech ve vztazích, který jsou většinou úplně zbytečný a dají se překonat. Jde o nějaký bilancování, jestli má, nebo nemá smysl ve vztahu zůstávat. Černý myšlenky zahalený do veselýho groovu, na který se dobře tančí. Prostě tak, jak to máme nejradši. Veselý písničky o ne zas tak veselejch věcech.

Je pravidlem, že zároveň s novým singlem vydáváte i klip?
Jo! Vždycky. Je to nejlepší pro propojení myšlenky songu s určitým vizuálem, který celou tu náladu podtrhuje. Pro lidi je to vstřebatelnější a zábavnější, když na song vidí tancovat nás samotný. Pro nás je kapela tvůrčí proces, ke kterému prostě patří i vizuál a klipy. Tvoří to naši celkovou identitu a to, jak nás lidi vnímají. Tím, že jsme klip zase udělali DIY, tak je to zkrátka 100% esence nás. Žádná přetvářka, jen náš autentickej humor a vnímaní světa kolem nás.

Zleva: Ondřej Čepek – kytara a synth, Honza Doležal – zpěv a basa, Matěj Novotný – bicí.
Foto: Helena Herzánová

Která chvíle pro vás byla zatím nejtěžší?
Nejtěžší je to nikdy nevzdat a s každým novým singlem znova najít tu největší sílu a dokázat zase o něco víc než dřív. Napsat lepší song než ten předchozí. Vyrovnat se s neúspěchem a nepodělat se z věcí, co člověku zkříží cestu.

Kdo má v kapele hlavní slovo, když je to potřeba?

V drtivý většině věcí se vždycky shodneme. Ale songy píšu já, takže to hlavní směřování je asi na mně, kdyby šlo do tuhýho. Ale máme se rádi a vždycky se jde nějak domluvit!

Dáváte si nějaké konkrétní cíle, kterých chcete dosáhnout?

Být dobrý a úspěšný v tom, co děláme a máme tolik rádi! To je jedinej a hlavní cíl. Všechno kolem je jen příjemná součást plnění snu.

Takže Eurovize nebyla a není vaším snem?

Eurovizi jsme chtěli prostě zkusit. Protože vzdát něco předem může každej. Ale my to zkusili a do českýho finále jsme se dostali, ačkoliv jsme to úplně nečekali. A jsme za to moc rádi!

Foto: Helena Herzánová

Jak se na tuhle soutěž jako kapela díváte?
Je to otevření velikých možností, se kterými může člověk naložit, jak jen chce. Eurovize je prostor k tomu, ukázat obrovskýmu počtu lidí, co jsi a co děláš. A to je prostě skvělá příležitost.

Chcete se hudbou jednou živit?

Nic jinýho nechceme už od školky!

V českém finále Eurovize můžete pro The Valentines hlasovat od 7. 12. do 15. 12. pomocí oficiální aplikace Eurovize nebo na tomto odkaze. Tak dělejte!

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *