Spencer: umělecké dílo na filmovém plátně

Film o princezně Dianě s názvem Spencer nám jakožto milovnicím královské rodiny a kostýmů značky Chanel rozhodně nemohl uniknout! Pohořel, nebo na něj půjdeme znovu?

Královské rodiny a princezny Diany nikdy nebude dost, a tak nás nepohoršuje ani to, že film Spencer jde do kin v době, kdy mnoho z nás ještě dokoukává seriál Koruna a většina z nás si myslí, že o Dianě bylo již řečeno vše. Kolikátý film to vůbec o princezně už je? Opravdu potřebujeme další? Spencer dokazuje, že ano!

Co by kdyby

Pro tentokrát ale zapomeňte na dokument nebo dějové linky o partnerech, podvodech a podivnostech. Místo toho si zahrajeme hru, co by kdyby a nahlédneme do Dianiny duše. Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby roku 1997 nezemřela? V den mých 25. narozenin, 20. ledna jde do českých kin film o princezně, která před 25 lety zemřela. Už kvůli této zvláštní náhodě jsem si řekla, že psychologické drama musím vidět. Navíc v něm hlavní roli hraje Kristen Stewart, která je neskutečná!

Festivalový film jako vyšitý

Již podle traileru lze velmi rychle odhadnout, že Spencer nebude masovým filmem, na který se budou stát fronty, ale to nás vlastně baví. Milujeme niche věci! Ve filmové terminologii bychom podobné dílo označily pojmem festivalový film, tedy takový, který větší důraz než na dialogy a dynamický střih klade na hudbu a estetické vyznění. Film, ve kterém netřeba slov, jen dokonalých výrazů a natolik krásných záběrů kamery, že si budete připadat, že jste místo v kině v galerii. Velká nádhera!

Diana hysterka

Děj filmu od režiséra snímků Jackie nebo No Pabla Larraína vypráví o třech dnech strávených na panství Sandringham v anglickém Norfolku, kde královská rodina tráví vánoční svátky. I když se to na první pohled může zdát jako rodinná idylka, opak je pravdou a pro princeznu Dianu, která právě přišla na nevěru svého manžela, jsou to dny hotového pekla.

V recenzích na film Spencer se mimo jiné dočtete, že Diana byla psychicky labilní hysterka. Zde máme jen jedinou poznámku, víte, že se nejedná o dokument natočený na základě skutečných událostí? Proč neustále musíme vše srovnávat a zpochybňovat? Prostě si film užijte jako my a podobné věci vás nenapadnou ani ve snu. Nebo jste snad přehlédli ten nápis FIKCE na začátku úvodních titulek?

Pastva pro oči

Doslova masterpiecem celého filmu je krásná kamera a hereččin výkon hodný Oscara! Každý obraz plný pastelových barev, božských kostýmů a jemných linií vás v sekundě přenese nejen v čase, ale především do chladné Anglie přímo do aristokratických kruhů. To je i důvodem, proč chodím na filmy, chci uniknout realitě a prostřednictvím příběhu zažít chvíle života, které jsem dosud nezažila. A to se u filmu Spencer stane bezpečně. Vyzkoušeno za vás.

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *