11 tipů, jak s ostatními mluvit o penězích

Kdybychom spolu my lidé mluvili trochu víc na rovinu, než je zvykem, žilo by se nám mnohem lépe. Pojďme si prozradit, jak s ostatními řešit i tak ošemetné téma, jako jsou peníze. 

Mezi přáteli většinou moc tabu témat nemáme. Dokážeme se hodiny bavit o politice, sexu, náboženství, hokeji i očních stínech, když ale dojde na peníze, spousta lidí se stáhne a mlčí, mlží nebo rychle stočí hovor jiným směrem. 

Finance považuje za nejtěžší téma k hovoru dokonce 56 % lidí! Alespoň v průzkumu společnosti deVere Group. 

S tím my ale rozhodně nesouhlasíme. Naopak si myslíme, že by se o penězích rozhodně mluvit mělo a to nejenom s kámoši v hospodě nebo u láhve bílýho, ale i v práci nebo v rodině. Jak tedy na to?

1. Nesuďte

Nejprve si uvědomte, že hodnota lidí se neodvíjí od výše jejich výplaty. Až se tedy dozvíte, kolik kdo bere nebo dluží, zkuste (alespoň pro tentokrát) ostatní nehodnotit a nesoudit. 

2. Nestyďte se

Peníze jsou absolutně běžná a normální součást našich životů. Všichni je vyděláváme, utrácíme, dlužíme, máme, nemáme, chceme… Přestaňme z nich dělat něco, co nejsou. Pořád jsou to jenom prachy. 

3. Mluvte otevřeně

Jedině tak se naučíte o nich mluvit zcela bez předsudků a studu. Vyprdněte se na chvíli na vlastní stresy a buďte upřímní. Uleví se vám. 

4. Přestaňte tajnůstkařit

Pokud ostatním záměrně tajíte výši vašich příjmů, zbytečně si zaděláváte na problém. Pokud zrovna máte hluboko do kapsy, ale kámošky chtějí vyrazit na drahou večeři, mnohem lépe by se vám s nimi situace řešila, kdybyste se k sobě chovaly upřímně. Jestli jim ale říkáte, že berete víc, než jaká je skutečnost, nedivte se, že s vámi nemají slitování. Je to jen váš problém.

5. Začněte zlehka

Pokud jste téma financí mezi přáteli nikdy neotevírali, jděte na to pomalu. Na rovinu přiznejte, že nevíte, jak začít nebo že je vám to nepříjemné, ale chcete to zkusit. 

6. Nehrajte si na detektiva

Pokud vás zajímá, kolik ostatní berou, neptejte se jich na to jen proto, že jste zvědaví. Téma peněz byste měli otvírat proto, aby to pomohlo vám všem. Abyste spolu mohli sdílet důležité rady, tipy a zkušenosti a vzájemně si pomáhat. Takže žádné výslechy, jen příjemná diskuze.

Peníze ve vztahu

7. Diskuzi o penězích neodkládejte dlouho. Začněte třeba tím, kdo na rande platí nebo kdo koho zve do kina či na výlet.

8. Než začnete uvažovat o společném bydlení, upřímně si přiznejte, jaké jsou vaše finanční možnosti. Kolik každý zvládne zaplatit a jaké vybavení si můžete dovolit? A dopředu se domluvte, kdo co bude ve společné domácnosti platit. 

9. Zkuste o penězích mluvit bez větších emocí. Když se to naučíte, až přijde vyhazov z práce nebo dítě, už to pro vás nebude takový big deal. 

Peníze v práci

10. Zakazují vám v práci ostatním přiznávat výši výplaty? Buďte v klidu, nemají na to právo. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí se tím navíc zamezuje růstu mezd. Pokud totiž nevíte, kolik ostatní berou, nebudete se tím stresovat a nejspíš ani nebudete chtít přidat. 

11. Pokud po větším příjmu přecezeném zatoužíte, mluvte se šéfem hlavně slušně. Spíš než na stěžování si, že ostatní mají víc, se zaměřte na vlastní kvality a váš přínos pro firmu.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

1 komentář

  1. […] 11 tipů, jak s ostatními mluvit o penězích […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *