Safarik na Safari: Luxusní dovolená v Africe jako životní zážitek

Když jsem o Tomových plánech navštívit ta nejlepší místa v Africe slyšela poprvé, věděla jsem tři věci. Že to bude luxusní, že mu to moc přeju a že chci, aby o tom napsal do V Zákulisí. A tak vzniklo jedno z nejpoutavějších vyprávění o dovolené, které jsem kdy slyšela.

Přemýšlíte nad tím, kam letos vycestovat? Co stojí za investici a zůstane ve vás do konce života? Ovlivní vás a naprosto pohltí? O čem jednou budete vyprávět svým dětem? Pak je dovolená na jihu Afriky to pravé, co hledáte. Já tam (zatím!) bohužel nebyla, ale můj kamarád Tomáš Safarik strávil na dovolené snů 12 dní. Sám, v těch nejlepších resortech a absolutně okouzlen.

„Safari jsem měl jako každý správný nadšenec do cestování na svém bucket listu a bylo to ještě lepší, než jsem si kdy představoval. Pokud nad tím uvažujete, doporučuji navštívit Jihoafrickou republiku,“ popisuje Tomáš především proto, že v JAR uvidíte všechna zvířata z tzv. velké pětky (lev, leopard, nosorožec, slon a buvol), díky tamní civilizovanosti si můžete dopřát luxus na opravdu vysoké úrovni, a přitom je vše díky jiné měně cenově dostupnější než v ostatních afrických zemích.

Nejkrásnější hotely celého kontinentu

Do Johannesburgu letěl Tom přes Katar a hned po příletu ho čekal jeden z prvních přenádherných afrických hotelů – Fairlawns Boutique Hotel. Vypadalo to tam tak skvěle jak na tvém Instagramu? „Ještě líp! V designu hotelu se vkusně propisují lokální vlivy spolu s koloniální historií JAR, má pouze 42 pokojů a skvělé spa. Zvlášť po dlouhém letu tohle prostě chceš,“ vypráví mi s rozzářenýma očima.

Po jedné noci strávené v této kráse přeletěl téměř historickým letadlem do první přírodní rezervace s názvem Kapama Private Game Reserve. „Mezi rezervacemi se nejčastěji přelétá těmito menšími letadly, které sice na první pohled nevypadají bezpečně, ale dobrodružství k Safari patří, ne?“ směje se a dodává, že mají naopak jedny z nejprostornějších sedaček vůbec.

Tom Cruise, Safarik a královská rodina

O tom, že Tom umí cestovat se stylem, svědčí i výběr těch nejkrásnějších hotelů, na které vůbec můžete narazit. „V tu stejnou dobu tam byl i Tom Cruise,“ chlubí se a já se po zhlédnutí fotek vůbec nedivím, vše totiž vypadá jako ze snu. „Bydlel jsem v lodge Kapama Karula, která se nachází v soukromé oplocené rezervaci a skládá se pouze z 12 suit. Každá má svůj vlastní soukromý bazén a terasu s výhledem na řeku. Je kouzelné z ní v dálce vidět zvířata ve volné přírodě,“ popisuje. Kouzelná je samozřejmě i cena, která pro jednoho na noc činí přibližně 38 tisíc korun.

Lodge Kapama Karula
Lodge Kapama Karula

Výhodou takto luxusních resortů je kromě překrásného prostředí, prvotřídního servisu a ještě lepších služeb a jídla také možnost soukromého safari výletu do bushe, za kterým Tom přiletěl primárně. Jak se liší od „běžnější“ návštěvy národního parku? „Individuálním přístupem a neuvěřitelnými možnostmi. Váš průvodce, který je současně i řidičem auta, nejlépe ví, v které časy a kde uvidíme jaké zvíře. Díky soukromým rezervacím je možné se pohybovat i po jiných než vyznačených cestách, a tak se vám naskytnou možnosti v podobě téměř bezprostředního kontaktu se zvířaty. Vidět slona na půl kilometru a na půl metru, je docela rozdíl,“ vypráví mi a já mám husí kůži. I třeba lva? Ptám se a hltám každé jeho další slovo.

#SafarikNaSafari

Roztomilost v té nejryzejší podobě

„Jelikož jsem byl na safari mimo jeho hlavní sezónu, viděl jsem především mnoho mláďat, což byl pro mě jeden z největších zážitků. Umíš si představit, že přes cestu, kde stojíš, přebíhá malé slůňátko, aby dohnalo svou rodinu, která je pár metrů před ním? Nebo když téměř na metr daleko vidíš lvy ve volné přírodě? Samce s obří tmavou hřívou obklopovaly dvě samice a sedm maličkých mláďat. Ta si právě užívala olizování od své maminky a já na vlastní kůži cítil tu autentičnost, kterou tady panenská příroda nabízí v celé své kráse,“ říká Tom, který zaznamenával všechny tyto momenty i na svých instastories. Zajímá mě proto i to, jak často se na zvířata lidé, fascinovaní takto silnými momenty, dívají skrz displeje svých mobilů.

„Jasně, všechno tam je instafriendly, ale mnohem větší zážitek je, když si dané momenty užíváš na vlastní oči. Ty chvíle a pocity, které ti zvířata zprostředkují, nikdy nezapomenu. Samozřejmě, že jsem si pořídil i pár fotek a videí, ale to vždy až poté, co jsem několik minut zíral skoro s otevřenou pusou na to, co se odehrává pár metrů přede mnou,“ přiznává a mě v tu chvíli napadají i černé scénáře. „Nebál ses, že najednou lva něco naštve a místo antilopy si dá tebe?“ směju se, ale vlastně mi dochází, jak reálné riziko to uprostřed bushe ovládané zvířaty je.

Když vám jde o život

„Ostražitější jsem byl třeba ve chvíli, kdy si na větvi nad námi hověla samice leoparda, která si právě pochutnávala na rozpůlené antilopě, jež byla navíc ještě těhotná, takže jsme viděli i nevyvinutý plod. I tohle je ale příroda. Připadáš si jako uprostřed dokumentu natáčeném National Geographic, ale pak ti dojde, že ta větev je nad tebou a od seskoku mladé a hladové leopardí dámy tě dělí opravdu málo,“ vypráví Tom, zatímco v rukávu má takových historek ještě nejméně deset.

Během nich jsem se dozvěděla mimo jiné to, že zvířata ve volné přírodě vnímají auta s turisty jako další velká zvířata a často se schovávají v jejich stínu. Auto na safari je sice až pro deset osob, ale kvůli komfortu a soukromí se většinou zaplní tak z půlky. „Ty nejlepší výhledy nabízí místa přímo za řidičem, ale v žádném případě se nesmíš v autě postavit nebo z něj vystoupit, to by mohlo narušit vzájemný respekt, který si mezi sebou zvířata a místní obyvatele za desítky let vybudovali,“ popisuje a mé představy o tom, jak si hladím malého lvíčka, se rázem rozplývají.

Můžu si ho pohladit?

Tom mi však dává naději v tom, že zvířata se občas vyskytují i na hotelových terasách, kde si je už pohladit lze. Ovšem na vlastní riziko. „Třeba když k tobě přiskočí opička, tak si to asi dokážu představit, jen musíš dávat pozor na to, aby ti nevnikla do pokoje. Berou pak všechno, co se blyští, a to včetně mobilu. V pohodě jsou ale i hroši, který bylo fantastický pozorovat přímo z bazénu, nebo uprostřed bushe s koktejlem v ruce,“ vypráví mi a mně se vybavuje jedno z jeho nejvtipnějších instastories s popiskem hroch na dobrou noc. Po jeho zhlédnutí jsem měla sny zase o něco sladší!

Druhým hotelem, neboli lodge, ve kterém Tom zažil další privátní safari tour, bylo Sabi Earth Lodge, kam jezdí i britská královská rodina. „Absolutně mě to tam nadchlo! Celý komplex se nachází v podstatě pod zemí a byl postaven podle návrhu afrických architektů. Vliv jejich kultury je tu nepřehlédnutelný i proto, že jsou pokoje plné místního umění, které sbírá majitelka hotelu. Na pokoji dokonce najdeš malířský stojan a barvy, čehož jsem využil ve vaně a byl to obrovský relax,“ usmívá se Tomáš a já tajně doufám, že jeho dílo následně pověsili alespoň na chodbu.

Obklopen uměním

„I když jsem stával každý den v pět ráno, abych stihl první safari projížďku a měl celkově nabitý program, toužil jsem strávit několik hodin jen na pokoji, jehož středobodem byl plunge pool otevřený do bushe. Earth Lodge nebylo nijak oplocené, a tak jsem vždy musel mít po odchodu z pokoje doprovod, je totiž možné, že i tam potkáte nějaká zvířata a tím pádem i možná nebezpečí,“ popisuje své zážitky Tomáš, který poslední dny své dovolené strávil v Kapském městě.

Boulders Beach v Kapském městě, písčitá zátoka s kolonií tučňáků
Hotel Belmond Mount Nelson, Kapské město

Kapské město jako nová Kalifornie

Tam nejdřív bydlel ve slavném hotelu v klasickém stylu Belmond Mount Nelson a poté navštívil i jeden z nejvíc trendy hotelů světa s názvem The Silo Hotel. „Jak už název napovídá, byl postaven v budově bývalého sila a jakmile do něj vkročíte, ohromí vás jeho vytříbený interiér plný designu a umění. Výhled z mé hotelové vany byl asi nejlepší v celém Kapském městě!“ říká mi Tom, který si kromě pobytu v úžasných luxusních pokojích užíval i surfování, plavání s tučňáky (ano, jsou i v Africe) prohlídek jihoafrických vinic a dechberoucích výhledů na pobřeží a hory.

The Silo Hotel, Kapské město

Afrika ve mně zanechala obrovský otisk. Tak blízko přírodě jsem nikdy nebyl a cítím, že nikde jinde ani nebudu. Uvědomil jsem si, jak ryzí podobu může mít a jak velké štěstí mám, že jsem jí mohl být alespoň na chvilku součástí. Celý pobyt tam na mě zároveň působil i jako takový očistný retreat. Odpočinul jsem si jak fyzicky, tak duševně a tuto zkušenost doporučuji alespoň jednou zažít úplně každému. Sám jsem měl o Africe mírné předsudky, ale úroveň servisu, gastronomie i hotelnictví je téměř na vyšší úrovni než u nás v Evropě. Jestli je pro mě něco životní zážitek, pak těchto 12 dní.

P.S. Tom pracuje i jako private consultant v agentuře Elite Voyage, která podobné zážitky zprostředkovává. Pokud by vás cokoliv dalšího, a to nejen o této cestě, zajímalo, neváhejte se na ně obrátit.

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *