Fenomén gin: co všechno o něm musíte vědět

Léto začíná, zahrádky podniků se otevírají a my začínáme popíjet náš oblíbený gin tonic – drink, který si podmanil celý svět. Také ho zbožňujete? A víte, z jakého ginu je nejlepší? Jak se vlastně vyrábí? A kde si dát ten prémiový?

Bylo nebylo a holandský doktor Franciscus Sylvius roku 1650 vymyslel lék na nemoc ledvin – gin. Nebo se o to alespoň pokoušel. Jak asi tušíte, nemoc jím nevyléčil, ale díky němu se zrodila legenda.

Můžete se ale také dočíst, že gin objevili v období války mezi Holandskem a Španělskem v 17. století. Na pomoc Holandsku tenkrát přišli Britové – jak jinak než s lahví ginu! Tenkrát ho však nazývali „holandskou kuráží“ protože vojáky povzbudil, nabudil, ale zároveň uklidnil. Jestli měli bojovníci přesnou mušku, už ale nezjistíme…

Z čeho se gin vyrábí?

Hořkou chuť ginu propůjčují bobule jalovce, jehličnatého keře z čeledi cypřišovitých. Ty výslednému nápoji dodají typickou vůni lesa perfektně hodící se k toniku. I když se ji snažili napodobit například Slováci se svou borovičkou, nic se nevyrovná této specifické a podmanivé chuti, kterou definuje taktéž koriandr a semínka anděliky.

Každý gin je ale jiný, například náš oblíbený ROKU Gin se skládá z šesti ingrediencí, komplikovanější receptura německého a oceňovaného Monkey ginu uvádí ingrediencí dokonce 47.

Foto: Filip Obr

Novinka na trhu

Právě první zmíněný gin z Japonska – ROKU Gin, jsme měly několikrát tu možnost ochutnat na krásných eventech, které značka pořádá. Na nich jsme mimo jiné zjistily, že se gin dá míchat nejen s tonikem, ale také s yuzu pyré nebo s čajovým cordialem ze senchy a touarega. Doporučujeme! Zábavné na láhvi je už tvar, který svými šesti stěnami symbolizuje šest japonských ingrediencí, jež jsou využívány pro výrobu ROKU Ginu.

Složky prostupují celým rokem. Jaro symbolizují květy a lístky sakury, léto čajové lístky Sencha a Gyokuro, podzim pepř Sansho a zima citrusy Yuzu, jejichž kůra vnáší do ROKU Ginu svěží citrusový nádech.

Foto: Filip Obr

Kde si vychutnat ten nejlepší

Minulý týden se v Praze otevřel nový podnik Monkey bar, pojmenován podle jednoho z nejznámějších a zároveň nejkvalitnějších ginů na světě – Monkey 47. Vychutnat si v něm můžete prémiové koktejly právě z něj, nebo se pokochat tamním designovým interiérem se skleničkou šampaňského.

Monkey Bar, Opletalova 21, Praha 1

Pro ty z vás, kteří rádi zůstávají i po zavíračce, doporučujeme vzít si láhev nahoru na pokoj. Bar je totiž spojený s hotelem Falkensteiner Hotel Prague, který je součástí Premium Falkensteiner Collection. A troufáme si tvrdit, že půjde o první hotel v Praze, který bude známý právě díky svému skvostnému baru.

Monkey Bar, Opletalova 21, Praha 1

Který vybrat?

Pro lepší přehlednost jsme pro vás vybrali naše nejoblíbenější značky ginů na trhu a vytvořili z nich „průvodce do kapsy“. Až se vás příště v baru zeptají, s čím chcete gin tonic namíchat, překvapíte nejen obsluhu, ale zazáříte i před vaším doprovodem!

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *