Poddejte se cirkusové atmosféře na Letní Letné

Pokud přemýšlíte nad tím, jakými kulturními událostmi byste rádi vyplnili poslední prázdninové dny, rozhodně by ve vašem výběru neměl chybět 19. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná.

Ojedinělá přehlídka světového formátu nemá v okolních zemích obdoby. Díky tomu máte unikátní možnost zhlédnout na pražské Letné to nejlepší, co svět nového cirkusu nabízí. Mezinárodní festival nového cirkusu se uskuteční v pražských Letenských sadech.

Během necelých tří týdnů (11.-31.8.) nabídne nevšední podívanou svého druhu i rozsahu. Kromě večerních představení je po celý den připravený i bohatý doprovodný program, který ještě více podtrhne pohodovou festivalovou atmosféru v srdci Prahy

Špičky nového cirkusu na Letné

Mezi hlavními hvězdami nechybí zástupci Francie – kolébky nového cirkusu. Těšit se můžete na cirkusového mága Johanna Le Guillerma s originální inscenací Terces, která prozkoumá hranice umění.

Letošní ročník přivítá také hvězdné zastoupení ze Španělska, a to temperamentní soubor Compañía de Circo „eia“ se špičkovými akrobaty, kteří přichází s představením pod názvem Nuye. Počtvrté se na Letnou vrací i švédský Cirkus Cirkör, tentokrát s remakem hitu Knitting Peace, speciálně upraveném pro Letní Letnou.

Knitting Peace

V hlavní roli ženy

Česká cirkusová scéna letos představí pestrou nabídku ženských sólových představení. Téma sebeurčení ztvární Eva Stará v inscenaci Mass, mezilidskému kontaktu se bude věnovat Lenka Švolíková v představení Sandwritten a citlivému tématu o psychofarmacích a terapii Klára Hajdinová.

Dokumentární performance o tom, jak děti tráví volný čas, předvede Eliška Brtnická. Kromě výrazného ženského zastoupení vystoupí i jiné české soubory, jako jsou například ostřílení Losers Cirque Company s inscenací Grandiózní, pojednávající s nadsázkou o divadelním zákulisí.

Letní Letná nabídne i osm vystoupení, která jsou přístupná zdarma. Bez vstupenky tak můžete vyrazit například na Galashow žonglérského dne nebo si vybrat některé z venkovních uvedení inscenací od Aventyr, Koťátka zkázy či Bratří v tricku. 

Kulturní i gastro zážitek

Užijte si pohodovou atmosféru i během celého dne a vyberte si z bohatého doprovodného programu to nejlepší. Na Letní Letné se představí například hudebníci Johannes Benz, Xavier Baumaxa nebo Banana Split a Jeho Moralisté. Do exotiky vás naopak vtáhne šapitó Aréna Filipína, která nabídne exotické drinky Don Papa i vloni tolik oblíbenou střelnici.

V rámci doprovodného programu se zde představí ilustrátorka a animátorka Eliška Podzimková, která pro prémiovou značku filipínského rumu navrhla novou tubu. Atmosféra Filipín prostoupí celé šapito, umění, zábavu a výtečné drinky doplní i příjemná chill out zóna.

Více informací o programu a vstupenkách najdete na oficiálních stránkách festivalu www.letniletna.cz.

Terces

Co je to vlastně nový cirkus?

Nový cirkus je poměrně mladý žánr, který vznikl ve Francii v 70. letech. Přívlastek nový získal především kvůli srovnání s cirkusem tradičním, ze kterého sice vychází, ale mezi představeními je značný rozdíl. Na rozdíl od klasické drezury totiž nabídne zcela jiný pohled na cirkusovou scénu, kdy slučuje několik uměleckých složek dohromady a opírá se o divadelní dramaturgii a režii.

Unikátní show doslova testuje fyzické a umělecké hranice projevu, mísí prvky moderního tance, akrobacie, pohybového divadla i třeba tradičního žonglování. Představení mají celistvý tvar a nesou sdělení, navíc se nemusí odehrávat v manéži, ale i třeba v klasickém divadle.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *