Oklamat nepřítele a splynout s okolím: Villa Pellé uvádí výstavu Mimikry

Galerie Villa Pellé zve na nejrozsáhlejší výstavu jednoho z nejvýraznějších expresivních malířů současné české výtvarné scény Martina Salajky. Navštívit ji můžete do 2. října.

Význam slova Mimikry je spojován zejména se světem flóry a fauny. Vyjadřuje schopnost splynout
s okolím, přizpůsobit se, oklamat nepřítele a zvýšit šanci na přežití. Autor význam slova pojal jak v širším smyslu (v neuchopitelnosti a matoucí proměnlivosti každodenního života), tak doslovně – inspirací od mistrů skutečných mimiker ze zvířecí říše – chameleonů.

Střety s přetvářkou či maskováním, ale i reálnými mimikrami, provází a provázely v obecné rovině Martina Salajku jak v drsném venkovském prostředí rodného Slovácka, tak v životě a hledání sebe sama uprostřed džungle hlavního města.

Umělec tentokrát primárně vystavuje svá nejnovější díla. Zaujmou vás barevností, výrazností, ale znepokojivostí zároveň. Salajka v obrazech reflektuje aspekty současného života, jejichž proměnlivost je obvykle matoucí a neuchopitelná. Na plátnech tak uvidíte pospolu například ryby a chameleony, na dalších zase městské přeludy potulující se labyrintem nočních ulic.

„Uvěřitelnost Salajkových obrazů – jakkoli zdánlivě pracuje na hraně reality, tedy s neuvěřitelnými parametry – vyplývá z toho, že maluje v podstatě jen to, co má sám prožité na vlastní kůži a dobře zná,“ vysvětluje kurátor výstavy Radek Wohlmuth. Proto vás nemusí překvapit, že Martin je vášnivým rybářem a doma chová chameleony a že nejvíce inspirace k výstavě Mimikry sbíral při nočních procházkách během lockdownu.

foto: Tomáš Rubín pro Villu Pellé

Zúčastnit se můžete i komentované prohlídky s kurátorem a umělcem, a to 6. září 2022 od 18:00.

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *