Hudba v architektuře. Mapamátky zvou na novou trasu po (nejen) koncertních sálech

Prolínání architektury a hudby se stalo tématem nové trasy spolku Mapamátky. Mapuje stavby a místa neodmyslitelně spjata s hudební kulturou, kde si každý přijde na chuť podle svého vkusu. Procházka vede od Státní opery přes hudební kluby jako například Swim nebo Fuchs2 až k místu budoucí Vltavské filharmonie.

Jaké koncertní sály v Praze máme, jaká je jejich historie a k čemu původně místa sloužila? Spolek Mapamátky odhaluje příběhy hudebních scén nacházejících se v centru hlavního města. Nezůstávají však pouze u zvučných staveb, jako je Rudolfinum nebo Státní opera. Vydávají se i napříč žánry, a na webu tak najdete i osud klubů Swim, Fuchs2 nebo se dozvíte, jak bude s výstavbou nového sálu na Vltavské.

Procházka je dlouhá kolem 5 kilometrů a vede převážně přes Staré a Nové Město. Trasu si může každý zájemce projít individuálně díky textovému průvodci na webu. Pokud vyrazíte, můžete si na Spotify a Apple Music pustit playlist na míru, který mění hudební žánry podle toho, kolem jaké budovy zrovna procházíte.

A co vás čeká a nemine? Při návštěvě hudebního klubu Swim se dozvíte více o jeho původním autorovi, architektu Eugenovi Rosenbergovi. „Tento architekt je ve světě velmi známý, stážoval u Le Corbusiera a byl špičkou ve svém oboru. V Praze má několik funkcionalistických domů, včetně toho ve Štěpánské ulici, proslavil se návrhy londýnských letišť,” vysvětlil Štěpán Beneš z Mapamátek. 

„Vždycky nás baví, když se lidé ptají, od kdy zde fungoval bazén, ze kterého vzešel klub. Žádný bazén tady totiž nebyl, v prostoru dříve bývala kotelna. Klub Swim vznikl jako zcela nový koncept navržený site specific pro toto místo. Tematicky jsou laděná i zábradlí, DJ pult připomíná skokanský můstek,“ popisuje jedna z architektek rekonstrukce klubu Barbara Zedková.

Spolek Mapamátky se dlouhodobě zabývá popularizací pražské architektury. Na jejich webu najdete už 11 vycházkových tras, které pojímají témata brutalismu, architektury Karla Pragera, filmových lokací, mostů přes Vltavu, skleněných prvků na architektuře a dalších. Hlavním cílem je ukázat lidem nevšednost toho, co se kolem nich nachází a naučit je dívat se kolem sebe.

Mimo trasy nacházející se na webu, které jsou dostupné pro individuální využití, pořádají Mapamátky i komentované procházky. Pokud byste chtěli mít tipy na architektonické zážitky hezky pohromadě, stačí počkat do září! Mapamátky totiž přicházejí s první publikací. Netradiční průvodce zve k objevování 70 míst, které byste v Praze neměli minout.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *