Ať žije design! Co nejlepšího nás čeká na letošním Designbloku?

Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě, vypukne už příští týden. Hlavními výstavními místy budou Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslové museum na Starém Městě. Na co se letos můžeme těšit?

Kromě 178 vystavujících z řad etablovaných firem, značek, studií, nezávislých tvůrců, talentovaných nováčků i mezinárodních hvězd, nabídne letošní Designblok také řadu speciálních výstav. Těšit se můžete na to nejlepší z českého porcelánu, přehlídku současného ukrajinského designu i progresivní práce evropských studentů. Festival proběhne od 5. do 9. října 2022 a jeho tématem bude LES.

Festival Designblok i letos nabídne novinky současného českého a mezinárodního designu, módy a šperku, a to v tradičních formátech Superstudia zaměřeného na prezentaci firem a značek a Openstudia s autory a designérskými studii. Těšit se můžete na aktuální kolekce sklářských firem Brokis, Lasvit a Preciosa, dřevěné novinky z dílny značek Devoto, Javorina, Ton, Johann Malle, Wuders a řady dalších.

Anežka Juhová
Simona Janišová Playing With Fire
Monika Martykanová U tebe doma

V lese nezávislého českého designu vyroste čerstvá inspirace v podobě novinek šperkařky Dany Bezděkové, designéra Jiřího Krejčiříka, mladé značky Totemo, keramičky Martiny Hudečkové, knižního vydavatelství wo-men, papírenské značky Porigami a desítek dalších.

Hravá oáza a pocta Ukrajině

Designerie, centrální prostor a srdce celého festivalu v proskleném ambitu Gabriel Loci se letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ promění na hravou oázu, kde budou moct návštěvníci kontemplovat a vzdělávat se. Součástí letošní Designerie bude také Reflex Stage, která každý den nabídne sérii edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších.

V Gabriel Loci se předvede sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor se ve společné výstavě Sláva Ukrajině v Openstudiu představí projekry Gunia, Gushka Oksana Levchynya, Re: Quiet, Serigraph Studiov a Zhernov Artifactory – co jméno, to originální a inspirativní přístup.

Daniela Vrabcová Chodilová

V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabídneme exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou Faina. K vidění budou keramické vázy Hlyna, betonové lampy Soniah, pohovka Plyn z autorské kolekce pro značku Faina, ale také nejnovější svítidla Sluhach, které designérka navrhla pro českou značku Lasvit.

Návštěva ze zahraničí a práce studentů

Pozvání letos přijali také další zahraniční hvězdy. Na Designblok zavítá legenda produktového designu Richard Hutten, přední nizozemské studio Toer i polské duo Chmara.Rosinke věnující se experimentálnímu pojetí kuchyní. Do Prahy se chystají také další zahraniční galeristé, sběratelé, nákupčí a novináři.

Ani letos nebude chybět svěží inspirace v podobě studentské tvorby. V rámci festivalu proběhne finále mezinárodní soutěže diplomových prací v oblasti produktového a módního designu Diploma Selection. Třicítka talentovaných designérů z několika zemí Evropy odprezentuje svá díla ve výstavě v refektáři v Gabriel Loci a v rámci módních přehlídek organizovaných ve spolupráci se sdružením evropských národních kulturních institutů EUNIC.

Igor Kováč
Josefina Bakošová
Sára Kordová

Výstavu produktového designu najdete v přízemí výstavního domu Gabriel Loci. Módní přehlídky proběhnou v sobotu 8. 10. 2022 v Sacre Coeur v Holečkově ulici na Smíchově. Na další progresivní, mladé autory upozorní instalace Erste Premier Talent Cards ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea, která vznikla díky podpoře generálního partnera festivalu Erste Premier.

Výstavy v muzeu

Druhé hlavní dějiště festivalu, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ožije také dalšími speciálními výstavami. Inspirativní pnutí mezi původní a aktuální tvorbou nabídne letošní Art House. Pod vedením kurátorky Danici Kovářové dojde k intervenci současných designérů do výstavy Sběratel – Lannovy sbírky skla v 1. patře Uměleckoprůmyslového musea.

Štefan Sekáč / Anna Schwitzer

Významným bodem na letošním programu bude rovněž výstava Terra Alba – nová vlna českého porcelánu. Půjde o sumář nejzajímavějších prací posledních let i zcela nová díla, která vznikla přímo pro hlavní výstavu letošního Designbloku. Kurátorský výběr historika umění Radka Wohlmutha v neortodoxní architektuře Maxima Velčovského bude k vidění v 2. patře musea.

Zde rovněž naváže na loňský úspěch výstava Rodinné stříbro pořádaná ve spolupráci s časopisem Forbes. Příběhy záchrany prastarých továren a řemeslných dílen se zde promísí s etablovanými značkami, které vznikly v posledních desetiletích na zelené louce. Všechny přitom sdílí precizní výrobu na území České republiky a lásku k českému řemeslu.

24. Designblok se koná od 5. do 9. října 2022. Předprodej zvýhodněných festivalových pasů probíhá na stránkách na designblok.cz.  

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *