Fenomén Work life blend: O co jde a proč už nám work-life balanc nestačí?

Snaha o rovnováhu mezi prací a osobním životem už nikoho nezajímá. Uvědomili jsme si totiž, že oddělit tyto dva aspekty našich životů tak docela nejde. A tak se moderní společnost potýká s novým fenoménem. Představujeme vám Work life blend.

Milujete svojí práci, ale někdy jste z ní tak vyčerpaní, že potřebujete vypnout? Stále hledáte způsoby, jak pracovat, ale nepadat při tom na hubu? O to samé se snaží právě WLB. A pokud nepracujete nine to five a váš osobní život je úplně v pohodě, jen potřebujete nastavit jiná pravidla, zpozorněte.

Naše kariéry můžeme od osobního života odstřihnout docela těžko. Zvláště tehdy, pokud pracujete jako OSVČ. Nic jako pracovní doba nebo dovolená pro vás v podstatě neexistuje. A naopak, pokud jste zaměstnanec, nevyhnete se tomu, že na mobilu občas zčeknete pracovní e-mail i mimo pracovní dobu.

Můžeme mít všechno?

A tak se nabízí otázka, jak se této době přizpůsobit a skloubit práci s volnem tak, aby vám to co nejvíc vyhovovalo? Work life blend se totiž snaží o to, přestat vymezovat čas na práci a čas na volno, ale naopak pohodlně a příjemně zkombinovat obojí.

A jak to funguje v praxi? Třeba že jeden den si střihnete dvanáctku od rána do večera a druhý den si dáte už po obědě volno. V naléhavé situaci jste ale na příjmu a pokud zmizíte na dovolenou, každé ráno mrknete na e-mail. A pokud si budete chtít naordinovat víkend úplně offline, nikdo vám neřekne ani slovo. Zkombinovat zkrátka práci a život tak, abyste nemuseli dělat kompromisy nebo upřednostňovat jedno před druhým.

V dnešní „always on” společnosti je téměř nemožné být chvíli mimo a nic nedělat, ale pokud potřebujete změnu pracovní doby, raději pracujete po večerech nebo o víkendech, řekněte to. Jako OSVČ si asi budete moci svůj harmonogram měnit, jak vás napadne. Jako zaměstnanec ale asi takovou svobodu nemáte, proto utíkejte za nadřízeným a řekněte mu, co vás trápí. Kdo nic neudělá, nic nezmění.

A jak se nezbláznit z e-mailů si přečtěte tady.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *