Síla small talku: jak na něj i bez frází o počasí

Známe to všichni, jdeme sami na akci, ale nikoho v místnosti neznáme, a tak je na řadě to nejhorší – jít se seznámit. Pomoct, ale i uškodit, nám může small talk, neboli krátká úvodní konverzace, která má uvolnit atmosféru a prolomit ledy. Jak na něj snadno a rychle?

Small talk lze také volně přeložit jako odrazový můstek pro následující a již plnohodnotnější konverzace. Bývají začátkem navozování osobních i pracovních vztahů, zvyšují nám sebevědomí, ale také nás uvádějí do trapných situací.

V podstatě jde o umění mluvit o ničem, předehru, která má uvolnit atmosféru. Tzv. malé konverzace usnadňují seznamování dvou cizích lidí, většinou obsahují otázky na to, jak se máme, nebo ohledně počasí.

Co je to small talk?

„Pomocí malých rozhovorů dosahujeme pozitivní a uvolněné atmosféry a vzbuzujeme u druhých lidí důvěru a sympatie,“ píše se v knize Small-talk: Jak se stát mistrem malých rozhovorů. Osobně mám small talky s cizími lidmi vlastně ráda, jsou pro mě určitým momentem, kdy vykročím z komfortní zóny a ještě se mi ani jednou nestalo, že by mi něčím uškodily. Naopak.

Setkáte se s nimi nejen na větších společenských akcích, ale také například na narozeninové oslavě kamarádky, pracovní snídani, při čekání ve frontě, v čekárně u lékaře nebo ve výtahu či v taxi. A když se nepovedou, tak co? Alespoň jste to zkusili.

Jak a s čím začít

Kromě vhodně zvoleného pozdravu a úsměvu je dobré začít s představením se. Od té doby, co se budete znát alespoň jménem, půjde vše mnohem snadněji. Zkuste to třeba takto: „My se asi ještě neznáme, co? Jsem Klára, těší mě, píšu pro magazín V Zákulisí.“ Vždy je dobré spojit jméno s činností, kterou děláte, kterou chcete, aby si daný člověk zapamatoval. Vlastně mu tak házíte záchranné lano k tomu, aby se doptal, co přesně, v tomto případě, pro daný magazín, děláte.

Jména jsou zásadnější, než si myslíte. Nosíme si je s sebou přece od narození, máme je napsané v občance, stvrzujeme skrze ně důležité dokumenty pomocí podpisů, symbolizují nás samotné, naše ego, a tak si vždy a všude dávejte obrovský pozor na to, abyste si je správně zapamatovali. Mám na to poučku, vždy, když se vám někdo představí, zopakujte jeho jméno znovu a nahlas, například takto: „Moc mě těší, Honzo,“ nebo „Ráda tě poznávám, Honzo.“ Honza bude jistě nadšený, protože kdo by nerad slyšel své jméno. Zase to ego.

Samostatnost stranou

Od malička nás všichni učí samostatnosti. Musíš si sám zavázat tkaničky od bot, sám dojít do školy, sám si poprvé uvařit na intru a pak dokonce sám vydělat peníze na nájem. Při small talku a navozování vztahů obecně však samostatnost pro tentokrát odložte a prostě se doptávejte.

Nevíte, kterými dveřmi se dostanete do přednáškového sálu, který právě hledáte? Zeptejte se! Nehledejte odpověď na Googlu s hlavou skloněnou do svého mobilu. Místo toho se zeptejte rovnou dotyčného, s kterým byste se rádi seznámili. Máte žízeň, hledáte wc, potřebujete si odložit kabát? Vážně potřebujete ještě pár příkladů? Někdy štěstí musíte jít trošku naproti, tak zapojte fantazii.

Neviděli jsme se už někde?

Tuto otázku zapomeňte tak rychle, jako jste ji přečetli. Nikdy, prosím nikdy, takto nezačínejte konverzaci s někým cizím, i kdybyste si to opravdu mysleli a dotyčný vám někoho připomínal. Shazujete tím pouze sebe a svou paměť. Když se ale opravdu ukáže, že už jste se někde viděli, ale vy si na danou situaci nepamatujete, jednoduše to přiznejte, omluvte se a společně se tomu zasmějte.

Kromě nevhodných otázek popsaných výše nemluvte při small talku ani o svém osobním životě, nepříjemném šéfovi nebo nemocích, smrti, náboženství či politice. Také téma peněz, potíží, pomlouvání a negativních věcí obecně do prvních minut seznamování prostě nepatří. Nebo se snad chcete zapsat jako ti, co si neustále jen stěžují? Když vytrváte, jistě se s dotyčnými k ostatním tématům dostanete, pokud po nich toužíte. Ale trpělivě a přirozeně.

Povolená témata

Už pět set let před naším letopočtem řekl jeden moudrý muž jménem Konfucius následující: „Nedělejte druhým to, co nechcete, aby dělali vám.“ Jak prosté a přitom geniální. Myslete na to i při konverzaci. Mluvte proto při seznamování o věcech, které i vás osobně zajímají a neuráží vás.

Mnoho lidí považuje otázku Jak se máš? za přežitek, avšak já si myslím, že pokud má upřímnou motivaci, je zcela na místě a není pouhou frází. Abyste však nesklouzli do povrchnosti, je dobré jít trošku do hloubky, ptát se na pocity a místo uzavřených otázek, na které odpovídáme ano, nebo ne, začínejte otázky slovy: Proč? V čem? Jak?

Důležité také je, sledovat dynamiku úvodní konverzace. Být jakýmsi vnitřním moderátorem, který dává pozor na to, zda se tázající a dotazovaný střídají, zda jeden nemluví příliš dlouze, nebo ten druhý občas nesleduje hodinky. Mnohé nám také prozradí řeč těla. Rozzáří-li se druhému zorničky, pak ho téma konverzace zřejmě zaujalo. Pokud však založí ruce do obranné pozice značící nezájem, je na čase přejít k tématu jinému.

Pozor na komplimenty

Dobrým tématem ke small talku je například prostředí, ve kterém se nacházíme. Najděte si o místě dopředu nějaká fakta či zajímavosti, budou se vám hodit. To samé i o přednášejících na zajímavé besedě, nebo o umělcích, jež na dané slavnosti vystupují. Kdo by neměl rád chytré a zábavné společníky, kterým není lhostejné prostředí, ve kterém se právě nachází. Skvělým tématem k zahájení konverzace může být také občerstvení, cestování, inspirativní lidé, nové filmy a seriály nebo komplimenty.

Na ty však pozor, je opravu velmi dobře poznat, pokud danou věc myslíte upřímně, nebo ji říkáte pouze jako frázi. Nikdy, opravdu nikdy, nevztahujte komplimenty na fyzický vzhled dotyčného. Otázky typu Ty jsi zhubla, viď? vymažme z povrchu zemského jednou pro vždy. Pochvalte raději jedinečný parfém, hezkou barvu rtěnky, stylové brýle nebo skvěle padnoucí oblek. Trénovat si to můžete například v obchodě u pokladny. Překvapte znuděnou prodavačku tím, že jí pochválíte manikúru nebo hezké šperky. Dobré skutky nikdy nebyly zábavnější.

Seznamování hrou

Ať se to může zdát jako nadlidský úkol, řiďte se vždy intuicí a danou situací. Buďte pozorní, doneste skupince, se kterou se bavíte, například drink, který pijí, podržte dveře starším, všímejte si detailů a zapamatujte si dobře jména.

Trénink dělá mistra, a proto si před příští podobnou situací plnou cizích lidí řekněte, že dnes oslovíte pět cizích lidí. A nezapomeňte, že tou nejsilnější zbraní, kterou máme a která doopravdy prolomuje ledy, je úsměv.

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *