Kulturní tipy na prosinec: Basquiat ve Vídni, Lunetic a výstava audiokazet

Jak si letos užít advent ještě o něco víc? Vánoční večírky, kocoviny ze svařáků a bláznivé shánění dárků letos zkombinujte s kulturou. Předvánoční setkání s přáteli spojte s divadlem, omrknutí stromečku s výstavou, popíjení punče s knížkou. Prostě si ty Vánoce udělejte ještě lepší.

Do Vídně na vánoční trhy? Ne! Na Basquiata         

Retrospektivní výstava Basquiat ve vídeňském Albertina Museum probíhá už od září. Pokud jste zatím neměli čas udělat si výlet do Vídně, předvánoční čas je pro to jako stvořený. Ale moc se nezdržujte u stánků, na tuhle výstavu je potřeba udělat čas. A pospěšte si, výstava končí 8. ledna. 

Pokud vás zajímá architektura, určitě byste neměli minout výstavu Josef Pleskot: Města v Museum Kampa. Výstava je zaměřena především na Prahu, Ostravu-Dolní Vítkovice a Litomyšl. Přehlídka nepředstaví jen jednotlivé stavby a projekty, ale vzala si za úkol zprostředkovat Pleskotův přístup k architektuře, prezentovat práci jeho ateliéru v širších, obecnějších souvislostech a přispět k odpovědi na otázku po společenské roli architektury.

Lisované vinyly, zvukové pásky na plátně nebo plastové krabičky od audiokazet. To je výstava A Blink of an Eye and the Years are Behind Us v pražském Kunsthalle. Berlínský umělec Gregor Hildebrandt ke svým sochám a instalacím používá právě analogové nosiče zvuku.

Zpátky do devadesátek. Zpátky do divadla

Návraty do devádesátek nás prostě lákají pořád. A většinou se nestačíme divit. Po návštěvě představení The Legend of Lunetic v divadle NOD už vám aspoň bude jasnější, jak se mohlo stát, že se skupina Lunetic stala „nejúspěšnější kapelou v dějinách české hudby“. A jestli si tenhle výlet do devadesátek chcete užít se vším všudy, zajděte na silvestrovské představení s welcome drinkem, retro rautem a DJ se zlatým hudebním fondem devadesátých let. 

Když už se vracíme do minulosti, vzpomínáte si na hru Městečko Palermo? V Nodu se můžete zúčastnit tak trochu jiného divadla. Stanete se součástí představení/hry Městečko Palermo usíná a ještě se přemístíte do 20. let. Nezapomeňte na dress code, každý návštěvník divadla hraje!

Koncerty, koncerty, koncerty

Nevíte kam zajít na předvánoční setkání s partou kámošů? Běžte na koncert. Odreagujete se od předvánočních stresů, budete mít společný zážitek a ještě obohatíte svou duši o trochu umění. Kupte si lístky na 13. nebo 14. prosince do Lucerna Music Baru na tradiční vánoční koncert Monkey Business a prostě se bavte. 

Trojice producentů a DJs se po několika letech dala opět dohromady a pod jménem Moderat vystoupí v Praze. Elektroniky není nikdy dost. Takže 9. prosince ve Fóru Karlín.

V pražském Meet Factory vystoupí s kapelou Champion Sound hudebnice Annet X. Ta dostala v letošním roce cenu Apollo za album Až budu velká, chci být Aneta Charitonová. Koncert zpěvačky a rapperky, která se nebojí R&B s českými texty, proběhne 20. prosince. 

Útulná kavárna, horký punč a… knížka

Pokud se vám nechce čekat na knížky, které najdete pod stromečkem, zkuste některé novinky už teď. Dejte si třeba pauzu mezi nakupováním dárků, najděte nějakou útulnou kavárnu a vycestujte s novinkou Adama Gebriana. Ten se svou rodinou odjel do Ameriky a z cestovatelských zážitků sepsal knihu Sedm měsíců v Raleigh, New Yorku a Chicagu.

Novinářka Veronika Jonášová začala pátrat po osudu svojí rodiny, a vznikl z toho román, inspirovaný životem autorčiny praprababičky. Její rodina v roce 1945 prošla internačním táborem pro Němce v Nových Hodolanech. Knižní novinka Ada připomíná téma odsunu Němců a místo, kterému se přezdívalo Hodolanské peklo.

Reportáže, kvůli kterým se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu. Novinářka Matilda Voss Gustavsson odhalila Sexuální skandál ve Švédské akademii –⁠ jak zní podtitul knihy Klub. Nové vydání nakladatelství Absynt se tentokrát věnuje kauze #MeToo ve švédském kulturním prostředí. 

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *