Je motivační dopis přežitek? Jak na něj snadno a bez frází

Motivační dopis bývá často součástí přijímacích pracovních pohovorů a říká se, že i když není v inzerátu požadován, měli byste ho poslat spolu s životopisem. Není na čase si o tomto zajímavém textu říct něco víc? Vaše vysněná práce je blíž, než se zdá.

Možná právě bilancujete nad uplynulým rokem a říkáte si, co změnit, nebo udělat příště líp. A jelikož velkou část svého života trávíme především prací, co začít se změnou právě v ní? Na vypsané inzeráty však nečekejte, pošlete do vaší vysněné firmy životopis rovnou. A pokud přidáte motivační dopis, jistá šance na přijetí je náhle na světě!

Životopis vs. motivační dopis

Od životopisu se motivační dopis odlišuje hlavně strukturou a obsahem. Zatímco do CV píšete údaje o vás spíše heslovitě a věcně (jak na životopis si přečtěte v tomto článku), v motivačním dopise se můžete rozepsat o tom, proč jste právě vy ti praví, kteří by danou práci měli dostat.

Na rozdíl od názvů škol a popisu dovedností můžou právě slova vystihující vás samotné náborovému manažerovi prozradit, proč by vás měl pozvat na osobní pohovor. Po přečtení by totiž měl nabýt pocitu, že přesně vás daná firma potřebuje a chce.

Je to přežitek?

Říká se, že je motivační dopis v dnešní době už možná trošku přežitek. Jenže myslete na to, že motivační dopis dává potenciálnímu zaměstnavateli najevo minimálně to, že jste si udělali čas, abyste se mu lépe představili, ukázali, že máte přehled o dané firmě a že jste připraveni ucházet se o pozici, pro kterou máte předpoklady. Berte to jako takové nulté kolo pohovoru, které sice občas není povinné, ale rozhodně je působivé.

Osobně jsem se totiž nesetkala s tím, že by ho někdo zkritizoval nebo na něj neodpověděl. Svůj první jsem do časopisu ELLE poslala už když mi bylo 15. Kdo by tehdy býval řekl, že se do redakce dostanu o pár let později. Proto na nic nečekejte, seberte veškerou motivaci, kterou máte, a dejte se do psaní!

Nepište pouze o sobě

Kromě oslovení a spisovného jazyka dbejte na to, aby text nebyl jen o vás. Kdo by chtěl působit jako egoista, který je plný sám sebe a daná firma je mu tak trošku jedno. Přemýšlejte nad obsahem pohledem zaměstnavatele. Co se týče délky, nepřekračujte rozsah jedné normostrany.

Jakým přínosem by pro firmu vaše přítomnost byla? Co jí můžete nabídnout a proč jste pro ni zajímaví právě vy? Co by chtěl pravděpodobně číst zaměstnavatel, aby vás pozval na osobní pohovor? A proč vám tato pozice a firma tak imponuje?

Lidé jsou v tomto ohledu velmi jednoduší, myslí pouze na sebe a své dobro, proto motivační dopis napište tak, aby vyzněl jako soubor výhod, které zaměstnavatel získá, pokud vás vezme. Zní to jednoduše, nemyslíte? Tak teď trošku praktičtěji.

Příprava, půl úspěchu

Jako vždycky a u všeho, i zde si dejte práci s přípravou a přečtěte si všechno, co o dané firmě nebo zaměstnavateli najdete. Z této rešeršní práce lze mimo jiné vyčíst i to, jaký jazyk ve firmě používají a co je jim přirozené. Získáte větší přehled, nadhled a psát se vám bude zase o něco lépe. Navíc budete připravení i na následný osobní pohovor, kde se vám získané informace můžou více než hodit.

Negooglujte fráze

Pište od srdce, tak, jak to cítíte. Práci neobelžete, pokud vás nebude naplňovat, budete nešťastní. Vyhněte se proto dlouhému vyhledávání na internetu, co přesně do motivačního dopisu napsat. Každá opsaná fráze z radících článků vám z dopisu udělá bezduchý dokument, kterému nikdo neuvěří.

Důkazy na příkladech

Důkazy, čísla, konkrétní příklady – to všechno jsou relevantní data, která by v motivačním dopisu měla zaznít. Máte za sebou zahraniční zkušenost? Popište proč je pro vás důležitá a jak z ní čerpáte doteď. V čem konkrétně vás posunula předchozí pracovní zkušenost? Jaké vaše vlastnosti a proč by pro danou pozici byly ideální? Popište jejich využití v praxi na příkladech, které se skutečně staly. Odpovídejte na otázky proč, v čem, a jak konkrétně. Jen tak nesklouznete do povrchních vět a frází z internetu.

Motivační dopis zkrátka nikde neopíšete, ani vám s ním nepomůže někdo jiný. Má-li vést k práci, která vás bude bavit a bude vám dávat smysl, musí být napsaný hlavně upřímně. Využijte času na rozmyšlení, utřiďte si myšlenky a hurá s nimi na papír! Hlavně se nebojte ho poslat i tehdy, není-li vyžadovaný.

Štěstí přeje nejen připraveným, ale i aktivním.

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *