7 nejefektivnějších pracovních předsevzetí: Co byste mohli příští rok změnit?

Konec roku je ideální příležitost pro rekapitulaci. Ideálně i vašeho pracovního života. Tak schválně, nedařilo se vám letos tak, jak jste si představovali? Nebo to byl naopak super úspěšný rok a vy cítíte, že by to mohlo být v roce 2023 ještě lepší? Zkuste si dát letos nějaká pracovní předsevzetí.

To, co nejlépe pomůže právě vám, samozřejmě víte nejlépe sami, když si uvědomíte silné a slabé stránky svoje i svojí práce nebo firmy, a také stanovíte, čeho chcete dokázat za rok, dva nebo tři. Přesto jsme sestavili pár nápadů, které určitě neuškodí nikomu.

1) Nebojte se velkých cílů

Když si něco přejeme, neměl by nás zastavit jen pocit, že je to příliš velký, zdánlivě nesplnitelný nebo až moc namáhavý cíl. „Je to těžké a nechce se nám do toho, ale vyjdeme silnější, spokojenější a s novou zkušeností, platí to v životě i v práci. Je také dobré mít na paměti, že malé cíle přinášejí malé výsledky,“ říká o takovém rozhodnutí Gabriela Teissing, provozní ředitelka Creative Dock, společnosti zabývající se budováním firem a funkčních technologických projektů.

2) Naučte se vyjádřit svůj názor

Někdy jen to, že jsme o něco více otevření, a nenecháváme si pocity pro sebe, může rozhýbat velké pokroky. Jenže zvlášť pokud pracujeme v týmu a máme pocit, že by měl fungovat trochu jinak, nebo máme nápady na zlepšení, je třeba je formulovat a říct nahlas. V opačném případě se totiž nejen nic nestane, ale ještě přicházíme o právo s něčím nesouhlasit.

„Pojmenování věcí a konstruktivní řešení nám dodávají nadzvukovou rychlost v našem pracovním úsilí, a to se počítá,“ doplňuje Gabriela Teissing a přidává k tomu jednu praktickou radu: „Někdy může být pořádně těžké se postavit a říct nahlas, srozumitelně a třeba i v jiném jazyce svůj názor. Trénink před zrcadlem dělá divy.“

Gabriela Teissing

3) Převezměte zodpovědnost

Naučte se přiznat svoji chybu. Neschovávejte se za druhé, sebereflexe je důležitá. Díky ní se učíme a zlepšujeme. „Převzít zodpovědnost za sebe a za to, co dělám, není jednoduchá disciplína, i účast v ní se počítá,“ uklidňuje úspěšná manažerka.

4) Učte se

Každý, kdo se chce posouvat, dosahovat lepších výsledků a celkově být úspěšnější, se musí také rozvíjet. „Vzdělávejte se třeba formou kurzů a nebojte se požádat šéfa, jestli by firma kurz nezaplatila, nebo na něj alespoň nepřispěla. Ukažte, že se chcete rozvíjet, pracovat na sobě a že investice do vašeho rozvoje se firmě vyplatí, protože pak pro ni budete větším přínosem,“ radí Teissing.

5) Nepomlouvejte

„Je jednoduché kritizovat ostatní, tak nějak to odvádí pozornost od nás samotných,“ upozorňuje Gabriela Teissing. Přitom je to úplně zbytečné. Nemluvte špatně o nikom, kdo u toho není, a nemůže reagovat a uvést věci na pravou míru. Nepomlouvejte ale ani svoje bývalé kolegy, šéfy, ani firmu, v níž jste dříve pracovali. Nikdy nevíte, kdy a kde se vám to vrátí, a kdy na dotyčné znovu pracovně narazíte. 

6) Dotahujte věci do konce

Máte spoustu skvělých nápadů a strašně rádi rozjíždíte nové projekty, ale s jejich realizací a dokončováním už je to horší? Zamyslete se, jak to můžete změnit. Je fajn si přesně stanovit priority a úkoly na daný den či týden a ty vždycky dotáhnout. Pocit z dobře odvedené práce je uklidňující.

Zároveň to ale chce dobrý časový odhad a umění prioritizovat. „Máme jen jeden život a v něm omezený čas. Je potřeba si připomínat, co je pro nás důležité a podle toho si nastavit své dny. Neměli byste se v nich ale věnovat jen práci, proto si vyhraďte čas také na rodinu, přátele nebo sami na sebe,“ radí Gabriela.

7) Poznejte svoji hodnotu

Obzvlášť ženy mají často tendenci se v práci podceňovat. Podívejte se objektivně na všechny svoje schopnosti a zkušenosti a správně je oceňte. Můžete se také porozhlédnout po trhu – co když na stejné pozici a v podobných firmách berou muži a ženy výrazně víc než vy? Je čas říct si o vyšší plat.

„Umění je vědět, kdy si o vyšší plat říct, a správně to zdůvodnit. Proto se vyplatí připravit si argumenty i vaše konkrétní dosavadní výsledky či přínos pro firmu. Je fajn také ovládat základy vyjednávání, s čímž vám pomůže třeba kniha Nikdy nedělej kompromis od Christophera Vosse,“ radí Gabriela Teissing.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *