Co nás čeká v roce 2023? Volby prezidenta, zatmění měsíce nebo Eurovize

Na co se letos můžeme těšit? A hlavně KDY? Kromě tradičních událostí, jako je Wimbledon nebo Eurovize, nás čekají prezidentské volby, britská korunovace nových panovníků, narozeniny Disney nebo zatmění měsíce.

1. ledna:

  • Chorvatsko se stane 20. členským státem eurozóny a 27. částí Schengenského prostoru.
  • Předsednictví EU se ujme Švédsko.
  • Evropským hlavním městem kultury v roce 2023 bude maďarský Veszprém, rumunský Temešvár a řecký Eleusis. Mimochodem, o putování Rumunskem jsme psaly tady.
  • Oslavíme 30. výročí založení České a Slovenské republiky. O rozdělení republiky rozhodl tehdejší předseda české vlády Václav Klaus a předseda slovenské vlády Vladimír Mečiar. Ti se setkali 8. června 1992 v brněnské vile Tugendhat, kde se na rozdělení federace dohodli. V písemné podobě tuto dohodu podepsali při další schůzce dne 26. srpna 1992.
CTK Photo/Peter Brenkus

13. a 14. ledna

nás čeká první kolo prezidentských voleb. Pravděpodobně to bude boj mezi Andrejem Babišem, Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou. Co vám může pomoct se rozhodnout?

Přečtěte si rozhovor s Danuší.

27. ledna a sobotu 28. ledna

se uskuteční případné druhé kolo volby prezidenta. Stane se tak, pokud žádný kandidát v prvním kole neobdrží nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů.

27. ledna

taky oslaví Disney 100 let.

8. března

skončí současnému prezidentu republiky Miloši Zemanovi mandát. Odpočet sledujte na www.zemancountdown.cz.

6. května

proběhne korunovace jeho Veličenstva Karla III. za přítomnosti jeho ženy Camilly. Obřad se bude konat ve Westminsterském opatství v Londýně a povede jej arcibiskup z Canterbury.

9. – 13. května

proběhne každoroční pěvecká soutěž Eurovize, tentokrát v anglickém Liverpoolu. První místo si loni odnesla italská skupina Måneskin. Kdo jsou Måneskin?

12. – 28. května

se bude konat 87. Mistrovství světa v ledním hokeji ve finském Tampere a lotyšské Rize.

18. května

oslaví Český rozhlas 100 let pravidelného rozhlasového vysílání na českém území.

28. května – 11. června

potěší všechny fanoušky tenisu French Open. French Open, známý pod názvem Roland Garros, je druhý ze čtyř tenisových turnajů nejvyšší kategorie – Grand Slamu, každoročně hraný na přelomu května a června. Pojmenování získal po francouzském válečném letci Rolandu Garrosovi, který roku 1913 jako první přeletěl Středozemní moře.

1. července

se předsednictví EU ujme Španělsko.

3. – 16. července

bude pro změnu probíhat nejstarší a nejslavnější tenisový turnaj na světě Wimbledon. The Championships, Wimbledon, nebo pouze Wimbledon, je nejstarší a nejslavnější tenisový turnaj na světě. Představuje třetí ze čtyř událostí nejvyšší kategorie – Grand Slamu, každoročně hranou na přelomu června a července v jihozápadní části Londýna.

4. září

oslaví Google 25. narozeniny. Teprve?! Nejsme zas tak starý, co?

24. září

je velkým dnem pro všechny fanoušky motorek. Ve Svítkově u Pardubic totiž proběhne jubilejní 75. ročník historicky nejdéle pořádaného závodu na ploché dráze na světě Zlatá přilba. 

8. října

proběhne opět v Pardubicích 133. ročník jednoho z nejtěžších dostihových závodů v Evropě Velká pardubická. Věděli jste, že jde o sportovní událost s nejdelší sportovní tradicí v Česku? Když se začala hrát fotbalová liga Československa, měla za sebou Velká pardubická už padesát ročníků!

28. října

budeme moci zhládnout částečné zatmění měsíce.

23. prosince

bude Santa Clausovým sobům 200 let. A možná pak začne Santa jezdit na kole…

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *