Kulturní tipy na leden: Plakáty, Laurent Garnier a nová Soukupová

Začátek nového roku je plný předsevzetí. V tomhle článku nemůže být jiné než –⁠ udělat si více času na umění. A jak se u předsevzetí říká, že se má začít pomalu a hlavně nepřepálit začátek? Nesmysl. Koukejte to s tou kulturou pořádně rozjet! 

Jaká reklama fungovala před sto lety?

V pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu probíhá výstava Řeč plakátu 1890–1938. Je rozdělena do tří tematických bloků –⁠ Umění, Reklama a Ideologie. Výstava reflektuje vývoj grafiky, kultury, ale i potřeby společnosti v dané době. 

Do 21. ledna je ve Ville Pellé k vidění první společná výstava Theodora a Jana Pištěkových. Výstava Dva světy navazuje na cyklus, ve kterém galerie kombinuje umělce z rozdílných generací. 

„Transhumanismus, ekofeminismus a tělesnost s psychoterapeutickými prostředky hypnózy a zaříkávání.“ Těmito tématy se zabívá mladý umělec Jan Matýsek v rámci výstavy Fuj Tajxl!! Strč prst skrz smrt v Galerii Kostka v Meet Factory. Jedná se o rozšíření jeho loňské diplomové práce vystavované na AVU. 

Začátek roku ve Venuši ve Švehlovce

Zkuste v lednu zajít na divadelní představení do kulturního centra Venuše ve Švehlovce. 9. a 10. ledna můžete vidět hru Kdo zabil mého otce, napsanou podle knihy Éduarda Louise. O divadelní zpracování se postaral spolek Depresivní děti touží po penězích. Ti také 15. ledna hrají představení Zlý jelen, nazývané jako „Ekoteroristická hororová komedie s detektivní zápletkou“. 

Zajít sem ale můžete také 13. a 14. ledna na divadelní seriál Bezkyslíkatí. Nejedná se o jedno dlouhé představení, ale pět dramat po 45 minutách, které spojuje severské reálie, samota, pokřivené vztahy, křehkost a zranitelnost. Divadelní seriál představí divadelní soubor Oldstars. Každý díl si vzal na starost jiný režisér.

Rock, indiepop nebo taneční party… Vyberte si

V holešovické Malé sportovní hale vystoupí 20. ledna rocková kapela Palaye Royale. Tentokrát přijíždí se speciálním hostem, kapelou Yonaka. Jestli chcete v novém roce chodit více na koncerty, tohle může být dobrý start. 

Pokud jste fanoušci indiepopu, zajděte 25. ledna do Café v lese. První pražský koncert zde odehraje britský písničkář Casey Lowry. Je to sympaťák. 

Máte chuť tančit až do svítání? V rámci pravidelné měsíční klubové noci Climax, přijede legenda elektronické hudby, francouzský producent Laurent Garnier. Nejen na jeho tříhodinový set se můžete těšit 27. ledna v pražském klubu Roxy.   

Ježíšek přinesl málo knížek? Tak tady je pár novinkových tipů

Tahle kniha vám možná zachrání život je ideální tip na začátek ledna, kdy všichni začínáme nový život, ve kterém budeme jíst zdravě a sportovat. Vědecký publicista Graham Lawton se snaží nahlížet na nejrůznější diety z pohledu vědeckých poznatků. Kniha vyšla v Edici N.

Novinka nakladatelství Argo Chyť toho králíka je románová prvotina Lany Bastašić, za kterou dostala autorka Cenu Evropské unie za literaturu. „Román rekonstruuje přátelství dvou bosenských žen, které byly od mala nerozlučné, než se mezi nimi všechno bolestně pokazilo.“

Pokud máte rádi romány Petry Soukupové, určitě by vás neměla minout kniha Nikdo není sám, která vyšla těsně před Vánoci. Seznamte se s další rodinou, která má –⁠ stejně jako každá jiná –⁠ své mouchy. 

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *