Filmové a seriálové tipy od Honzy: Válečná klasika i seriálová adaptace The Last of Us

První měsíc v novém roce se u mě nesl v návratu ke klasikám. Stihl jsem ale i spoustu novinek. Třeba seriálovou adaptaci hry The Last of Us nebo karikaturní horror M3gan. Co se mi líbilo nejvíc?

Im Westen nichts Neues (2022) – film, Netflix

Slavná válečná knížka od E. M. Remarqua se dočkala své už třetí adaptace, tentokrát v německé produkci pod dohledem Netflixu. A vzhledem k tomu, že je nominovaná na Oscara za nejlepší film, je nutno podotknout, že se opravdu zdařila. Nabízí se porovnání s nedávným filmem 1917, který má navrch možná v epičnosti a akci, ale Im Westen nichts Neues zvládá zase skvěle vystihnout zoufalou atmosféru a syrové emoce. Rozhodně stojí za zhlédnutí a patří mezi top filmy loňského roku.

Hodnocení: 8/10

The Last of Us (2023) – seriál, HBO Max

Adaptace her často bývájí prokleté nekvalitním zpracováním a nenadšenými fanoušky, ale zdá se že The Last of Us se tohle podařilo prolomit. Alespoň soudě podle prvních tří dílů, které se z většiny velmi pevně drží předlohy a vzdávají jí hold. Nezapře se ani tvůrčí skupina stojící za populárním seriálem Chernobyl, díky které máte pocit, že se díváte na unikátní mix post-apokalyptického zombie seriálu s artovým dramatem. Herec Pedro Pascal je pak už jen třešnička na dortu.

Hodnocení: 9/10

Normal People (2020) – seriál, HBO Max

Málokdy jsem měl u adaptace knížky (kterou jsem četl) pocit, jako by kniha byla stránku po stránce scénářem. Ale přesně to se povedlo scenáristům seriálu Normal People, který adaptuje úspěšný stejnojmenný román od irské spisovatelky Sally Rooney. Právě úcta ke zdrojovému materiálu a zachycení těch správných emocí bez nutné narace, která by nám popisovala, co se děje v hlavách postav, činí Normal People neskutečnou emocionální bombou! Korunu seriálu nasadily výkony Paula Mescala a Daisy Edgar-Jones, jejichž chemie se na obrazovkách prostě nezapře.

Hodnocení: 10/10

M3GAN (2022) – film, kino

Nejvíce bizarní a „camp” horor roku? Dost možná právě panenka M3GAN, která vdechla nový život do umírajícího žánru hororových panenek, což se v poslední době nezdařilo ani Annabelle, ani Chucky. Tenhle film je vlastně spíš o androidech než panenkách a do karet mu hraje hlavně to, jak si sám uvědomuje, že je ujetý a bizarní. Nehraje si na kvalitu a to je přesně to, co ho zachraňuje. Zároveň umí být dostatečně creepy na to, aby fungoval jak má.

Hodnocení: 6/10

The Menu (2022) – film, Disney+

Satira na dnešní společnost v rámci černé hororové komedie? Yes, please. Ralph Fiennes a Anya Taylor-Joy v hlavních rolí? Double yes, please. Ne teď už vážně, rychlá jednohubka, která člověk dostatečně zabaví a šokuje, aniž by unavovala, nebo stihla narazit na nějaká hlušší místa. Chybí tu možná nějaká scenáristická propracovanost, co se týče hloubky postav, které jsou až zbytečně karikaturní. Ale i tak velmi fajn.

Hodnocení: 7/10

Conversations with Friends (2022) – seriál, HBO Max

Co se povedlo u Normal People se s adaptací prvotiny od Sally Rooney, až tak nezadařilo. Ono není ani divu, je to diametrálně rozlišný příběh, který má společné možná tak to, že je zaměřený na příběhy ne úplně šťastných lidí a jejich vztahovou propletenost. Místo dvou lidí tu však máme vztahový čtyřúhelník, který je dost komplikovaný. Dílů je více, ale i tak se nedaří příliš přenést myšlenkové procesy postav před kameru a smutný je hlavně nedostatek irských přízvuků v irském seriálu. Pořád je to kvalitní drama, ale po Normal People lehký sešup.

Hodnocení: 6/10

Not Okay (2022) – film, Disney+

Jestli existuje nové povolání, které mají tradiční média problém zobrazovat, tak je to určitě influencer. Ve filmech zpravidla figuruje jako posměšná figurka nebo zkratkovitá karikatura. O trošku větší deep dive se pokouší režisérka Quinn Shephard v příběhu o ženě, která fejkuje výlet do Paříže, kde se stane teroristický útok. Na sociálních sítích se pak začne “donucením” vydávat za někoho, kdo tento útok přežil, tahle bublina ale samozřejmě musí někdy prasknout. Ambivalentní postavu influencerky hraje velmi schopně Zoey Deutch a jediná škoda filmu je, že se více nezaobírá nenapravitelnými škodami v jejím životě po prasknutí bubliny.

Hodnocení 6/10

The Banshees of Inisherin (2022) – film, kino

Další horký kandidát na Oscary je nyní v kinech a já na něj šel úplně naslepo s očekáváním historického dramatu. K mému překvapení se mi dostalo té nejbizarnější komedie, jakou jsem viděl za poslední roky, ale vůbec si nestěžuju. Film totiž natočil režisér Three Billboards Outside Ebbing Missouri a kdybych věděl tohle, hned taky vím, do čeho jdu. Příběh se odehrává na malebném irském ostrově v minulém století, což dává filmu plusové body samo o sobě, ale třešničkou na dortu je bizarní a velmi chytrý humor a hlavně herci. Colin Farrell a Brendan Gleeson jako rozhádaní kamarádi, Kerry Condon jako žena moc chytrá pro svoje maloměsto a Barry Keoghan v roli vesnického hlupáka – všichni právem nominováni na Oscary za své výkony.

Hodnocení 10/10

The Watcher (2022) – seriál, Netflix

Ryan Murphy a jeho nový seriál pro Netflix na začátku připravuje skvělý set-up obrovského tajemství. Rodině obývající nový dům píše denně “watcher”, který o nich ví vše. Nabízí se plejáda podezřelých a gradace funguje, jak jen má. Jaká je pak ale škoda, že finále naprosto promrhá příležitost seriál nějak uspokojivě ukončit a radši hodlá příběh rozvíjet dál bez toho, aniž by odpovědělo divákovi na základní otázky, které mysteriózní seriál zodpovědět má.

Hodnocení 5/10

Babylon (2022) – film, kino

Další hudební epos od Damiena Chazelleho oslavující starý Hollywood a dobu, kdy se němé filmy přesunuly do filmů, jaké známe dnes – se zvukem. Výpravně naprosto úchvatné, podtrženo hudbou od oscarového Justina Hurwitze, který stojí s Chazellem i za úchvatným muzikálem La La Land. Příběh má ale trošku zbytečně přes tři hodiny, které tu prostě nejsou odůvodněné a diváka po dvou hodinách začíná ztrácet zbytečnými odbočkami. Margot Robbie tu hraje upravenou verzi své postavy z I, Tonya a herecky vyčnívají Diego Calva a Brad Pitt.

Hodnocení 7/10

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *