Kdy, proč a jak poslouchat intuici

Intuice, náš šestý smysl. Spojení s naším vědomím a tajemná našeptávačka, která mívá až podezřele často pravdu. Kdy na intuici dát a kdy ji raději umlčet?

Intuice je jedna z nejsilnějších ženských vlastností. Přesto jí spousta z nás nepřisuzuje příliš velký význam. Což je velká škoda, protože intuice vás může zachránit před mnoha nepříjemnými situacemi. Je to v podstatě proces, kdy k sobě necháte proudit myšlenky a pocity, aniž byste je analyzovali nebo se je snažili jakkoliv rozklíčovat. Vaše podvědomí pracuje naplno.

Intuice nám pomáhá rychleji se rozhodovat, aniž bychom věděli proč. Zabrání nám udělat věci, kterých bychom mohli litovat, a naopak nás popostrčí tam, kde to bude fungovat. Údajně je to tím, že náš mozek musel odjakživa provádět rychlá rozhodnutí, třeba ve chvíli, kdy nebyl čas na jakoukoliv analýzu.

Vnitřní kompas

Jen si to představte. Jste pravěký člověk a jde po vás predátor. Nemáte čas rozhlížet se, která cesta bude lepší, jestli radši skočíte do vody nebo vylezete na strom. A v tu chvíli to za vás udělají instinkt a intuice.

A nemusíme ani chodit tak daleko do historie. Jen si vzpomeňte, kdy vám naposledy vaše tělo a tichoučký hlásek v hlavě radili, ať *to* rozhodně neděláte. Ale vy jste co? Šli, udělali to a pak jste litovali. Přemýšlejte proto o intuici jako o kompasu, který vás většinou dobře nasměruje.

Kdy vás může intuice zachránit? Před klukem, který se vám sice šíleně líbí, ale tak nějak tušíte, že to nebude fungovat. Třeba proto, že vám sám od sebe nikdy nezavolá ani nenapíše, všechny schůzky musíte organizovat vy a že by vám o sobě někdy řekl něco důvěrnějšího? Tak o tom si můžete nechat jenom zdát.

Nebo před prací, která se sice tváří jako ta vaše vysněná, ale něco vám říká, že v ní nebudete úplně šťastní. I když je budoucí šéf sympaťák, tušíte, že práce bude mnohem náročnější, než jak se zdálo na pohovoru.

O tom, že dream job není vždy ta správná cesta, jsme psaly tady.

A mohli bychom pokračovat. Myslete ale na to, že vnitřnímu hlasu byste měli věřit zejména ve chvílích, s nimiž už máte nějaké zkušenosti. Vaše intuice vám totiž radí právě na základě nich. Pokud se děje něco zcela nového, bude to chtít větší analýzu.

Rozum a cit

Intuice nás ale může častokrát zklamat nebo mystifikovat. Myslíte si, že s tím klukem to byla jasná láska na první pohled a že vás čeká krásný život, pak se ale ukáže, že vaše intuice byla jen převlečená touha.

Bohužel mnoho lidí mívá často pocit – zejména pokud je jejich vnitřní hlas zachránil před nepříjemnou situací, že je jejich intuice vystřelila až do vesmíru a teď můžou všechno rozhodovat jen na základě pocitů. Každou myšlenku, pocit nebo husí kůži pak přisuzují něčemu významnému a jsou přesvědčeni, že všemu rozumí a už se nic nemůže pos*at.

Tak to ale bohužel nefunguje. Někdy nás totiž „intuice” drží zkrátka. Jak tedy odlišit intuici od obyčejného strachu nebo lenosti? A kdy se řídit rozumem?

Na to existuje jednoduché pravidlo: intuice přichází vždycky dřív než rozum. Takže pokud jste měli nejprve (ne)příjemné pocity a teprve pak vám v hlavě začaly vířit myšlenky, zkuste udělat krok zpátky a vzpomenout si, jaké pocity ve vás daná situace vyvolala.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *