Make-up artistka Martina Loy poodkrývá zákulisí videoklipu Láska & bolest Yzomandiase a Nik Tenda

Máloco hýbe hudebním světem tak, jako novinky labelu Milion+ a album Vlny & kruhy Yzomandiase a Nik Tenda rozhodně není výjimkou. Nás kromě nových tracků zajímá i zákulisí příprav videoklipů, o kterých nám tentokrát vyprávěla dvorní make-up and hair artistka rappera Nik Tenda Martina Loy.

Hudební album Yzomandiase a Nik Tenda Kruhy & Vlny vyšlo již 17. listopadu 2022 a od té doby láme rekordy v poslechovosti. Předzvěstí byl už první track Láska & Bolest, který vyšel nejen s videoklipem, ale také s dvacetiminutovým dokumentem.

Interpreti a členi týmu v něm popisují průběh natáčení a motivaci ke vzniku celého alba, otevřou se i o osobních životech. Málokdo totiž díky jejich vysoké profesionalitě tušil, že se kluci pohádali a několik měsíců spolu vůbec nemluvili. I tato hádka byla v albu zohledněna a uměleckým ztvárněním zobrazena.

Martinku Loy už od nás znáte – povídali jsme si s ní o její práci make-up artistky nebo třeba o tom, jak líčila zpěváka Yungbluda. Tentokrát jsme ji vyzpovídali ohledně natáčení videoklipu Láska & bolest i dokumentu a spolupráce s Milion+.

zdroj: Milion+

Není to poprvé, co jsi Dominika líčila, jak dlouho s klukama u Milion+ spolupracuješ? 

Není, líčila jsem už několik jeho klipů. Na začátku minulého roku jsem se podílela i na jeho No Phone Show. Od první spolupráce to za chvíli budou tři roky.

Jak vaše spolupráce začala?

Úplně náhodou, přes kameramana Flashfakera. Ten mě znal a věděl, že kromě klasického make-upu dokážu i víc artsy věci a když slyšel, že do klipu Nik potřebuje přidělat rohy, obrátil se na mě.

Šlo o klip Já to miluju a rovnou jsem si tam střihla i roli herečky (smích). Od té doby jsme si s Dominikem opravdu blízcí. Je to šíleně čistý člověk a máme mezi sebou krásný přátelský pouto. Takže i naše spolupráce je čím dál intenzivnější.

Bylo podle tebe to, že jste si sedli lidsky klíčové k navázání dlouhodobé spolupráce?

Určitě. V tomhle světě, v téhle branži zejména, je to občas všelijaké a kdekdo může čehokoliv zneužít. S klukama k sobě chováme vzájemný respekt, uznáváme se nejen pracovně, ale právě i lidsky a proto to tak krásně funguje.

zdroj: Milion+

Posuňme se k tématu Láska & Bolest. Jaká to pro tebe byla zkušenost?

Rozhodně to beru jako jeden z největších a nejklíčovějších projektů, jehož jsem mohla být součástí. Díky tomu, že se už známe, měla jsem důvěru i při tvorbě kreativy, což byla obrovská čest, ale taky velká zodpovědnost.

Jak celá příprava probíhala? Předpokládám, že píseň jsi slyšela předem?

Ano, celek vytváříme společně i s režisérem. Každý přispívá svým pohledem na tu věc, kterou umí nejlíp a které rozumí. Vznikne tak hromadný moodboard a vykrystalizuje se celkový dojem, který chceme, aby z toho posluchači měli. Je důležité vědět, co tím vším chceme světu říct a předat.

zdroj: Milion+

Jak dlouho to celé trvalo?

Jak zaznělo v dokumentu, tohle album vznikalo několik let, i kvůli osobním problémům mezi Nikem a Jakubem. Tipla bych, že klidně i déle než dva roky. Už jen na tomhle konkrétním klipu jsme pracovali přes půl roku, bylo to opravdu velký. Samotné natáčení trvalo tři dny a na place jsme byly doslova od nevidím do nevidím a stejně jsme se divili, jak jsme to stihli.

Jak jsi rozkol mezi klukama zohlednila v klipu ty? Pracovala jsi s tím co se týče make-upu?

Určitě, byl tomu přizpůsobený celkový vizuál a kluci působili přesně tak, ja působit měli. Víc do detailu ale nepůjdu, k popsání make-upu bych musela odhalit i kontext a to nechci. Vzájemná důvěra je klíčovou složkou v naší spolupráci. Vše, co má být řečeno zaznělo v dokumentu. Za mě je ale naprosto super, že to dali ven tímhle jim vlastním způsobem. Je to skvělá seberealizace.

zdroj: Milion+

Součástí klipu jsou i zvířata, jak se ti pracovalo s nima? 

Když jsou živí, tak je to super! Když ale zaznělo, že mravenec bude nabodlý na šípu, říkala jsem si: „Ježišmarja, proč to děláte, vždyť je to živý tvoreček!!“ Jednomu mravencovi ublížili hodně a to mě fakt bolelo. Upřednostnila bych kdyby všichni, včetně účinkujících zvířat, zůstali živí a zdraví, ale samozřejmě chápu, že je to forma umění a to respektuji.

V klipu mají kluci na obličeji opravdu výrazné šperky z dílny Markéty Kratochvílové. Jak ovlivňuje takhle výrazný prvek make-up?

Znáte to, když se vám zamotá řetízek tak moc, že vám nezbývá než ho prostě nosit pořád? Tak si představte, jaký bylo rozmotávat tenhle obrovský šperk skládající se z asi milionu provázků! Manipulace se šperky byla fakt náročná, zvlášť když jsem na to byla sama. Byly ale podstatnou součástí celého moodboardu a perfektně dotvořily celou atmosféru. Klobouk dolů před Markétou, která je za tak krátký čas dokázala vytvořit!

zdroj: Milion+

Uvidíme v nich kluky i na koncertech? Kdo jim to bude nandávat a sundávat tam?! (smích)

Snad jo, myslím si, že je vynosí. Ale sundávat bych je už nechtěla!

@bold_studio_prg

Jak jsi zmínila, párkrát jsi už v klipech sama hrála a stejně tak tomu bylo i tentokrát. Co nám o své roli povíš?

Jojo, je to fakt velká role, kdy mi vyřežou oko a pak ho mám v zubech (smích). Já si ale vážně trochu myslím, že jsem měla být herečka! Baví mě to a myslím, že se umím perfektně přepnout do téměř každé role, ať je jakkoliv šílená!

zdroj: Milion+y

Kluci se aktuálně chystají na turné. Podporuješ a spolupracuješ s nimi i na koncertech?

Chystám se tam, a to i přes to, že obvykle moc na koncerty nechodím. Já sama totiž nejraději poslouchám starou časkou hudbu (smích). Zatím nevím, zda je budu i líčit, tak se nechme překvapit. V klubech se stejně hned zpotí a make-up bude ten tam!

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *