Recenze: Pohlreichův nový pořad je vkusnější kuchařskou reality show

Nový televizní pořad českého gastronoma Zdeňka Pohlreicha jsme si nemohly nechat ujít už v předpremiéře o týden dřív na Voyo, abychom ho pro vás zhodnotily. Jaký podle nás je a není souboj restaurací, který od 8. března uvede televize Nova pod názvem Pohlreichův souboj restaurací?

Gastronomie má v televizním prostoru své místo a pořady s kuchařskou tematikou patří dlouhodobě k těm nejsledovanějším. Nedivíme se, baví i ty, kteří nevaří, a těšíme se na dobu, kdy skrz televizi budeme moci i přivonět nebo ochutnat.

Zatím se musíme spokojit s panem Pohlreichem, který se po 13 letech na TV Prima přesouvá na Novu. Jako by snad nováčtí diváci už měli dost Forejta, Punčocháře a Kašpárka, tedy porotců známé soutěže amatérských kuchařů Masterchef. Změna je v tomto případě rozhodně ku prospěchu.

V Pohlreichově Souboji restaurací se utká celkem 12 českých podniků (vypsaly jsme je pro vás v článku níže). V prvním kole celého souboje proti sobě budou bojovat vždy dvě restaurace ze stejného oboru. Z nich vzejde jeden vítězný, který postupuje do finále, z něhož následně vybere Pohlreich celkového vítěze soutěže.

Koneckonců, on je zde jediným porotcem, který rozhoduje a komentuje výkony gastronomů. Zda je to dobře nebo špatně necháme na posouzení každého. My si myslíme, že je natolik výraznou osobou jak v diváckém, tak v gastronomickém světě, že v tomto ohledu nezklame a vystačí si sám.

První díl ve znamení tradiční české kuchyně

V první epizodě se proti sobě utkaly restaurace Na Pašince u Kutné Hory a zájezdní hostinec U Jiskrů nedaleko Strakonic. Na začátek nutno říct, že tyto podniky nominovali do výběru diváci, tvůrci pořadu následně restaurace oslovili a vybrali ty nejlepší.

Z našich blízkých gastro zdrojů však víme, že nemalé množství podniků účast v pořadu odmítlo, a to i přes to, že se televizní prostor může zdát jako obrovská reklama. Ale to i v tom druhém slova smyslu, že…

Oba zmíněné podniky patří ke gastronomické špičce České republiky a bylo milým zpestřením se po pořadech typu Ano, šéfe dívat místo na špinavé kuchyně a upatlané kuchaře na profesionální kuchařský koncert. Ten dokáže podtrhnout i vhodně zvolená hudba, krásné obrazové záběry a svižný střih celého pořadu.

Vlastně bychom Pohlreichův souboj restaurací označily za takovou dospělejší a vkusnější reality show. Výstřednosti a kontroverznosti typu nevyměněný olej několik týdnů a prošlé polotovary z mrazáků zde nečekejte. Stejně tak ani hádající se zaměstnance nebo divící se majitele. Vlas v jídle nebo nevybíravý způsob chování obsluhy ale ano, ups.

Svižná dramaturgie a tři kola v jednom díle

Na celém pořadu byl zajímavý především jeho rychlý spád a poutavá dramaturgie. V jedné epizodě totiž podniky podstoupí tři souboje a vzejde z nich jeden vítěz. V prvním kole musí odolat zátěžovému testu, kdy restauraci v jeden čas naplní celý autobus natěšených hostů.

Ve druhém testu je navštíví tzv. secret dinners, kteří skrz kamery na stole či v knoflících saka natočí své zkušenosti z tajné návštěvy. Tato část bude většinu diváků bavit asi nejvíc, protože odhaluje mnoho kontroverzních situací, které pak Pohlreich rozebírá přímo s majitely podniků.

Jednou z tajných návštěvnic je i redaktorka Apetitu Darina Sieglová, která si nebere servítky už při hodnocení jídel v zátěžovém testu. Již brzy se proto můžete těšit na rozhovor s ní u nás na webu. Ve třetím kole souboje si restaurace zavaří proti sobě v profesionální kuchyni Pohlreichově podniku Next door by Imperial. I přes to, že jídlo ochutnávají hosté, o vítězství souboje rozhoduje opět jen on.

Kdo dál bude soutěžit?

A jakým podnikům můžete fandit v dalších dílech? Italskou kuchyni budou reprezentovat restaurace Dejvická 34 a Di Nuovo, moderní českou kuchyni zase podniky Long Story Short a Sůl a řepa. Souboj americké kuchyně proti sobě svedou restaurace Obora a Dock House. Dian versus Nhà hai hanh se utkají o titul nejlepší asijské restaurace a v kategorii zážitková gastronomie si užijeme kouzla Salabky a Mace.

Těšíme se na další díly a to i díky tomu, že zvýšená pozornost na skvělé podniky pomůže zlepšovat úroveň nejen české gastronomie, ale i povědomí o kvalitním jídle a jeho úpravách celkově. Navíc je to skvělá inspirace na to, kam zajít, a to se počítá vždycky.

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *