Pritzkerova cena putuje do Británie. Novým držitelem nejprestižnější architektonické ceny je David Chipperfield

Mužem pyšnícím se nejvýznamnějším oceněním ve světě architektury se stal anglický architekt David Chipperfield. Odborná porota ocenila především jeho nadčasový a moderní styl, který čelí klimatické krizi. Mezi jeho nejznáměnšjí projekty patří rekonstrukce německého Neues Museum v Berlíně, mexické Museo Jumex nebo moderní galerie The Hepworth v britském Wakefieldu.

David Chipperfield se narodil v Londýně v roce 1953, studoval na Architectural Association School of Architecture a poté pokračoval v práci pro několik prestižních firem včetně Marlborough Appleyard a Norman Foster Associates. V roce 1985 zahájil svou vlastní praxi pod značkou David Chipperfield Architects.

The Hepworth gallery Zdroj: https://www.davidchipperfield.com/

Signifikantní je především jeho jedinečný přístup k architektuře, který kombinuje tradiční a současné prvky. Jeho stavby se vyznačují elegancí, zdrženlivostí, smyslem pro trvalost a detail. Ve svých projektech vzdoruje klimatickým změnám a zasluhuje se o oživení měst.

Turner Contemporary Gallery Zdroj: https://www.davidchipperfield.com/

David Chipperfield se podílel na projektech zahrnujících četná muzea, galerie a kanceláře po celém světě, přičemž jeho stavby byly osmkrát nominovány na prestižní Stirlingovu cenu. Stojí za řadou ikonických budov a významných rekonstrukcí.

Jmenovat můžeme Turner Contemporary Gallery, která se řadí mezi přední britské galerie současného umění, Neues Museum v Berlíně nebo znovuzrození Royal Academy of Arts, Královské akademie umění v Londýně. Podílel se také na několika významných projektech v Číně včetně Čínské univerzity v Hong Kongu. Stojí mimo jiné za rekonstrukcí Procuratie Vecchie, nejstarší ze tří budov lemující náměstí sv. Marka v Benátkách.

Museo Jumex Zdroj: https://www.davidchipperfield.com/
Neuses Museum Berlin Zdroj: https://www.davidchipperfield.com/

Kromě Pritzkerovy ceny je držitelem několika dalších ocenění a vyznamenání včetně královské zlaté medaile RIBA v roce 2010, ceny Mies van der Rohe v roce 2011 a Praemium Imperiale za architekturu Japonské umělecké asociace v roce 2013.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *