Kulturní tipy na duben: Kintera v Doxu, quarter-life crisis a Magnesia Litera

Na konci března začaly dvě nové výstavy, které budou určitě stát za návštěvu. Z pohledu současného umění to bude výstava českého umělce Krištofa Kintery, který tentokrát vystavuje v DOXu. V Kunsthalle Praha si zase nenechte ujít výstavu, která zobrazuje různé podoby bohémství v rozmezí padesáti let. A jestli hledáte tipy na čtení, proč se neinspirovat u nominací na literární ceny?

Dvě nové výstavy a jak to bylo se vzděláváním žen v Čechách?

V březnu začala nová výstava s názvem How can I help you umělce Krištofa Kintery. Toho není třeba představovat. Věnuje se jak monumentálním sochám, instalacím i jednoduchým „kresbám“. Tentokrát budou jeho kresby, jak označuje své trojrozměrné obrazy, k vidění v pražském DOXu. Výstavu můžete navštívit do 20. srpna.

V galerijním prostoru Kunsthalle Praha začala minulý týden nová výstava BOHEMIA: Příběh fenoménu, 1950–⁠2000. Hostující kurátor Russell Ferguson dal dohromady díla od třiceti devíti umělkyň a umělců, kteří svými díly prezentují tematiku bohémy. Na výstavě můžete vidět především fotografie, videa a malbu. Výstava bude přístupná až do 16. října. 

Do 7. dubna můžete na pražské náplavce vidět výstavu ŽENY MOHOU… Vzděláním k nezávislosti. Na výstavě se dozvíte, jaké byly začátky vzdělávání žen v Čechách. Seznámíte se s osobností Elišky Krásnohorské a s dalšími ženami, které patřily mezi průkopnice ve vzdělávání. Texty doprovázejí ilustrace výtvarnice Barbory Müllerové.

Quarter-life crisis v divadle

O knize My děti ze stanice Zoo slyšel asi každý. Podle jejího námětu byl natočen film i seriál. O tom, jak se dá toto téma zpracovat v divadelní hře, se můžete přesvědčit 5. a 24. dubna v pražském Rock Café. Tentokrát v provedení mladého divadelního souboru M. B. A. Company.

„Frankie je zoufalá. Krátce poté, co dokončila studia výtvarných umění, se psychicky zhroutila: sen o dokonalém a úspěšném životě se neproměnil v realitu.“ Dramatizace románu Vyšlapaná čára od irské autorky Sary Baume bude k vidění 28. dubna v Meetfactory. Tématem je quarter-life crisis – hlavní hrdinka se snaží udělat řád ve skladišti věcí, které nachází v domě po babičce nebo spíš ve své vlastní hlavě. 

Rap, Techno Punk a funk –⁠ stačí si vybrat

Fanoušci hip hopu se mohou těšit na 9. dubna, kdy v Malé sportovní hale vystoupí rapper Lil Tjay. Tento teprve jednadvacetiletý kluk z Bronxu má za sebou rok ve vězení a před rokem přežil téměř smrtelné postřelení. Koncert je rapperova premiéra v České republice, tak si ho nenechte ujít. 

Do Prahy přijede berlínské duo Brutalismus 3000. Hudebníci Theo Zeitner a Victoria Vassiliki Daldas svojí tvorbu označují jako Nu Gabber Post Techno Punk. Zajímavostí je, že se tahle dvojice seznámila přes Tinder a od té doby společně tvoří. Z původního Roxy se koncert přesouvá do Sasazu, kde by 20. dubna milovníci taneční hudby rozhodně neměli chybět.

V dubnu proběhnou v Lucerna Music Baru dva koncerty české funkové kapely J.A.R. Ti po šesti letech chystají nové album s názvem Jezus Kristus Neexistus a právě na těchto dvou koncertech slybují premiéru nových songů. Jaká bude nová deska, můžete posoudit sami 18. a 19.

Evropská cena za literaturu, Patrik Banga nebo nový americký román

Novinkou nakladatelství Paseka je román U jezera amerického spisovatele Davida Jamese Poissanta. V románu se seznámíme s rodinou Starlingových, která se pravidelně setkává v domě jezera. Tentokrát je to ale naposledy a po tragické události, které je rodina svědkem, začnou jednotliví členové rozkrývat svá tajemství. 

Na konci dubna proběhne vyhlášení Evropské ceny za literaturu. Za Česko byl nominován román Tolik popela. Autor Ondřej Štindl je scenárista, publicista, Dj, jeden ze zakladatelů Rádia 1 a filmový a hudební kritik. Pokud ho ještě neznáte jako spisovatele, nominace na evropskou cenu by mohl být dobrý důvod to napravit. Knihu vydalo v roce 2022 nakladatelství Argo.

Když už jsme u cen, v tomto měsíci se také dozvíme vítěze cen Magnesia Litera. Jednou z nominací kategorie DILIA Litera za debut roku je kniha novináře Patrika Bangy Skutečná cesta ven, kterou vydalo v loňském roce nakladatelství Host. Autobiografické vyprávění začíná v roce 1982 na pražském Žižkově a má za cíl „Ukazovat, že Rom není jen cigoš z kriminálu nebo pobírač dávek.“ 

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *