Make-up artista hvězd Karim Sattar o tom, jak líčil monackou princeznu

Jaké je to líčit známé osobnosti na červený koberec a zvlášť pak královskou rodinu? Přečtěte si v rozhovoru se světoznámým make-up artistou Karimem Sattarem.

V oblasti kosmetiky a make-upu se Karim Sattar pohybuje téměř dvacet let a stále mu přicházejí nabídky na práci od nejznámějších lidí světa. Při své návštěvě Prahy, během které coby ambasador značky Primavera představil aktuální novinky, si udělal čas i na nás a popsal nám zákulisí momentů, jako je například příprava monacké princezny na červený koberec nebo párty v klubu Berghain, vedle kterého bydlí.

Vždycky jste věděl, že se chcete stát vizážistou?

Vůbec. Když jsem byl malý, tak jsem ani nevěděl, že taková profese existuje. Ale krása jako taková v mém životě hrála velkou roli a obklopovala mě i díky mé mamince, která je mimochodem poloviční Češka, a dvěma starším sestrám. Staral jsem se jim o vlasy, a tak různě je obletoval. Poté to přišlo tak nějak přirozeně.

Karim Sattar a Helen Hoehne

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Fascinuje mě, jak díky make-upu můžeme být v mžiku kýmkoliv jiným. A samozřejmě také každé setkání s inspirativními lidmi, které díky práci potkávám. Před téměř dvaceti lety jsem měl sen spolupracovat se světovými celebritami a líčit je na všechny ty sledované akce na červeném koberci. To se mi podařilo a dodnes patří práce s nimi mezi mé největší životní zážitky.

Koho jste například líčil?

Třeba herce Richarda Gera, Jane Fondu, Andie MacDowell, nebo zpěvačky Natashu Bedingfield a Melanii Chisholm ze Spice Girls. To jsou všechno velké hvězdy, které naprosto zbožňuji.  

Monacká princezna Charlene s rodinou

Vím, že jste spolupracoval i s královskou rodinou. Konkrétně jste líčil monackou princeznu (dnes již kněžnu) Charlene. Jaké to bylo?

Naprosto šokující. Nečekal jsem totiž, že všichni od ochranky až po ní samotnou budou tak otevření a milí. Přece jen jsem vešel do paláce, měl jsem udělat make-up a odejít. Ale taková vstřícnost, jaká se mi dostala, to jsem opravdu nečekal. Víte, kdo mi otevřel dveře? Přímo princ Albert, syn Grace Kelly, chápete to? (smích)

Co mi dál utkvělo v paměti byl i moment, kdy poté, co jsem princeznu nalíčil, odešla někam dolů a vrátila se s dárkem pro mě. Dostal jsem nádhernou ručně dělanou klíčenku z jižní Afriky, zdobenou perlami, která mi prý vždy přinese štěstí. Charlene je bezpochyby jednou z nejmilejších osob, které jsem kdy potkal.  

Víte, kdo mi otevřel dveře? Přímo princ Albert, syn Grace Kelly, chápete to?

Povídali jste si spolu při práci, nebo to se u takto vážených osob nehodí?

Neplatí pro to žádné pravidlo, musíte vycítit, jak je daný člověk naladěný, zda si povídat vůbec chce a případně o čem. S princeznou Charlene jsme si povídali hodně a bylo to úžasné. Velmi ji zaujal můj vztah k organické kosmetice a obecně k přírodě. Vyprávěla mi o svých cestách do jižní Afriky, odkud je i můj manžel, takže to bylo vtipné. Pamatuji si, že jsem se jí zeptal, jaké to je, stát se z atletky jednou z nejsledovanějších osob planety. Odpověděla, že je to pro ni velmi přirozené, protože její manžel dělá velmi neobvyklou, ale důležitou práci, ve které ho chce podporovat.

Dokázal byste popsat, jak přesně jste princeznu líčil?

Vždycky začínám péčí o pleť, dostatečně hydratovaná pleť je základem pro jakýkoliv look a mám zásadu, že pracuji jen s přírodní kosmetikou. Princezna tento můj postoj jedině vítala, navíc je to skvělá aromaterapie. Začali jsme hydratační maskou, poté očními kapkami, poupravil jsem tvar jejího obočí, dostatečně hydratoval rty, připravil vlasy, to celé trvalo přibližně 45 minut. Potom už přišel stylista, Charlene si oblékla zelené sametové šaty, vyzkoušela šperky a pokračovali jsme.

V tuto chvíli s Charlene pracovali tři lidi, já, kadeřník a manikérka. Byl jsem rád, že jsme se spolu mohli o finální podobě make-upu pobavit. Chtěla důraz na výrazné oči, k tomu zdravou a nenápadně vypadající zářivou pleť. A to může být možná někdy nebezpečné, protože když máte příliš glowy skin, může se to bít s výraznýma očima, nicméně vyhověl jsem jí a výsledek dopadnul skvěle. Začal jsem s nanášením kouřových výrazných stínů, poté začal pracovat na zdravě a zářivě vypadající pleti.

Platí zásada, že pokud mám výrazné oči, rty by měly zůstat spíš nenápadné?

Ano, a proto jsem rty nechal v naturálním odstínu. Nicméně princezna má ráda konturovací tužku na rty a zvětšovací efekt, který tento produkt udělá, takže jsem se soustředil především na přesné kontury. Jelikož má celkem tenké rty, pracoval jsem také s metodou ombré, který je opticky zvětší. Znamená to, a to zkuste klidně i doma, že doprostřed rtů dáte lesk na rty, ale zbytek necháte matný. Po hodině a půl jsme měli make-up hotový a já po třech krásně strávených hodinách odcházel domů.

Karim Sattar a Hildur Guðnadóttir

Nikdy jste nespolupracoval s konvenčními značkami, za to máte v portfoliu například značky Dr.Hauschka a nyní Primavera. Je pro vás vztah k přírodě a tím pádem i organické kosmetice zásadní?

Velmi. Má rodina vlastnila farmu, a tak jsem měl k přírodě blízko od malička. Zásadní to je i z pohledu toho, že na funkčnost kosmetiky přírodní složení nemá žádný negativní vliv. Například hyaluronové sérum od Primavery hydratuje dokonale a přitom to složení? Čistota sama.

Před rozhovorem jsme se bavili o Berlíně a nočním životě tam a vy jste mi řekl, že bydlíte téměř hned vedle známého nočního baru Berghain. Nedá mi to proto se nezeptat, nepodělíte se s námi na závěr rozhovoru o nějakou historku odtamtud?

Byl jsem tam paradoxně jen párkrát a vždy to stálo za to. Vzpomenu si například na moment, kdy jsem tančil na parketu a vedle mě byla paní, která měla úžasné extravagantní vysoké boty podobné těm, co nosila dřív Lady Gaga. Tak jí to slušelo, tak jsem jí chtěl pochválit, otočil se na ní a ona to byla – Lady Gaga. Tohle se vám stane prostě jen tam. V tu chvíli mě mrzelo, že u sebe nemůžeme mít telefony, protože fotku s ní v Berghainu, to bych hodně chtěl. Ale třeba se ještě potkáme u líčícího stolku a bude příležitost.

Klára Dedková

Od malička jsem si přála pracovat v módním časopise, ale když se můj sen splnil, zjistila jsem, že chci ještě něco víc – sedět v kavárně a pracovat na něčem vlastním. Miluju všechny ty holčičí věci, jako jsou kabelky, rtěnky nebo podpatky, ale dokážu ocenit také klasickou hudbu, kvalitní filmy, víno, architekturu nebo svíčkovou od babičky. Jsem posedlá parfémy, svíčkami a vším, co voní. Mužů nevyjímaje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *