Zdravě a levně? Jde to! Jak na vyvážený jídelníček, který nezruinuje váš rozpočet

I když to vypadá, že zdravý a vyvážený jídelníček stojí hodně peněz, nemusí to tak být. Bohatě totiž stačí, když budete nad tím, co jíte, trochu přemýšlet. Existuje spousta možností, jak na to, a taky spousta potravin, které nestojí moc, ale prokážou vám velkou službu.

Jasný plán

Než se pustíte do nakupování a vaření, udělejte si plán. Promyslete si, které potraviny potřebujete dokoupit, které už máte, ale nejíte je, a které byste naopak rádi zkusili. Díky tomu určitě zjistíte, že máte plnou almaru surovin, ze kterých byste zvládli vařit několik dalších týdnů.

A právě díky tomu, že zapojíte mozek a nad svým jídelníčkem se zamyslíte, dokážete ušetřit spoustu drahocenných korun. Nekupujte toho do zásoby příliš, ať se vám jídlo nezkazí. Stejně tak nedělejte obří nákup, když víte, že stejně celý týden nebudete doma.

Chcete zkusit přerušovaný půst? Přečtěte si naše zkušenosti

Ideální varianta je ta, že máte v zásobě dostatek trvanlivých potravin, ze kterých dokážete vykouzlit plnohodnotné jídlo. Ty pak následně jednou za čas doplníte o čerstvé suroviny, jako je ovoce a zelenina, vajíčka, ryby, mléčné výrobky nebo maso.

Výhodné akce

Je to sice určitě pod vaši úroveň, ale občas se docela vyplatí sledovat, které zboží nebo konkrétní potraviny jsou zrovna v akci. Navíc tak můžete nakoupit do zásoby trvanlivé potraviny, jako je třeba tuňák, fazole nebo čočka. Ty se vám nezkazí, a tak se jejich koupě opravdu vyplatí právě tehdy, jsou li levnější.

A pokud jde o ovoce či zeleninu, proč byste kupovali papriky, které teď stojí víc než vaše kabelka? Místo toho si kupte květák v akci a udělejte si z něj polévku, květákový mozeček nebo ho upečte. Za pár korun máte skvělé, zdravé a vydatné jídlo na několik dní.

Udělej si sám

I tenhle bod se vám možná nebude líbit, ale tím, že si budete alespoň některá jídla připravovat doma, značně ušetříte. Opět se vracíme k předchozímu bodu, ale pokud budete mít plán, dokážete si díky tomu naplánovat den nebo rovnou celý týden a tudíž si spoustu jídel uvařit doma.

Jste busy a nevíte, jak se stravovat? Čtěte tady

Nemusíte nosit každý den do práce milion krabiček, ale snídani a večeři určitě doma zvládnete. Vážně si musíte každé ráno ve spěchu cestou do práce kupovat předražený a šíleně kalorický croissant? Ne. Naplánujte si domácí stravu tak, aby vám to bylo příjemné.

Sezónně a lokálně

Další způsob, jak ušetřit, je, že nebudete kupovat nesmysly. Stravujte se jednoduše – sezónně a lokálně. Potřebujte si nutně dát k snídani jahodové smoothie, ale venku tak trochu padá sníh? Pak se nedivte, že nemáte na konci každého měsíce na účtě ani korunu.

Zajděte občas na farmářské trhy a nakupte si zeleninu od farmářů, dost možná bude levnější a chutnější než ta z obchodu. Zkrátka přemýšlejte nad tím, co a kdy jíte a uvidíte, že peníze z vašeho účtu zázračně přestanou mizet neznámo kam.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *