Na volné noze. Užitečné rady a tipy pro všechny freelancery *testováno redakcí*

Pokud pracujete sami na sebe, měli byste znát základní pravidla, která vám vaši práci usnadní a navíc vám přitáhnou nové klienty.

1. Harmonogram práce (včetně dovolené)

Důležitá součást práce na volné noze je umět si rozplánovat čas. A ten pak následně rozdělit na pracovní a osobní. Jestli jste freelancer, tak jste se teď určitě upřímně a hlasitě zasmáli. Oddělit osobní a pracovní čas na volné noze totiž dost dobře nejde. Většina volnonožců pracuje klidně dvanáct hodin denně a ani jim to nepřijde.

Pokud se ale chcete vyhnout syndromu vyhoření a totálnímu vyčerpání, naordinujte si alespoň nějaké osobní volno. Třeba volné večery nebo soboty. A nezapomínejte na pravidelnou dovolenou. Samozřejmě bez počítače. O automatické odpovědi v mailu už jste jistě slyšeli, že?

2. Tabulka kontaktů

Sbírat kontakty na lidi, se kterými – nebo pro které – pracujete, se rozhodně vyplatí. Minimálně ve chvíli, kdy máte volněji a chcete si přibrat další práci. Zároveň si tak udržujete povědomí o tom, na jakém projektu a pro kterou značku jste pracovali. Určitě nezapomínejte ani na aktivní sbírání kontaktů nových. Jak na to? Čtěte tady:

Staňte se královnou networkingu. 5 tipů, jak budovat síť kontaktů

3. Diář a sluchátka

Naprosto nepostradatelné věci pro zachování duševního klidu. Není nic horšího, než když se v noci vzbudíte a s hrůzou zjistíte, že jste měli už předchozí den odevzdat hotovou prezentaci. Jedině díky diáři (plánovači, to do listu, chytré aplikaci) si dokážete udržet přehled o tom, co, kdy a komu máte odevzdat, zavolat, vyřešit, napsat…

Sluchátka se zase hodí ve chvíli, kdy potřebujete rychle napsat delší text, něco zkontrolovat nebo opravit, ale jste na hony vzdálení od svého pracovního koutku, kde byste se lépe soustředili.

4. Fakturoid

Abyste nemuseli u faktur strávit víc času, než je nutné, zaregistrujte se na téhle platformě a jen to hrňte na vaše klienty. Profi fakturu vystavíte za minutu a odkudkoli. Doklady pro účetní budete mít už navždycky připravené včas a v pořádku – navíc online!

Už nemusíte hlídat platby ani upomínat neplatiče nebo zjišťovat, kolik máte připravit na odvod DPH za minulý měsíc. A díky statistikám si zase udržíte přehled o tom, za co nejvíc utrácíte. Do pěti odběratelů je tahle super věcička zdarma.

5. Osobní rozvoj

Jako freelancer se nesmíte ani na chvilku zastavit a ať se vám to líbí, nebo ne, je potřeba, abyste na sobě neustále pracovali. Networkovali, říkali lidem, co děláte a na čem zrovna pracujete, ale taky makali na svých schopnostech a dovednostech. Takže kupujte chytré knížky, čtěte články, sledujte konkurenci. A občas si zaplaťte nějaké školení, kde si všechno vyzkoušíte v praxi. Naše oblíbené kurzy probíhají na Seduo, Holky z Marketingu nebo v Laba.

6. Self promo

No a jak tohle všechno zúročit, aby noví klienti stále přibývali? Mluvte o sobě! Možná vám to bude ze začátku nepříjemné, ale jak by měli lidé a vaši potenciální zákazníci zjistit, co vlastně děláte, když si to budete nechávat pro sebe?

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *