Stylistka Lenka Kermes: „Móda má být zábava, vše nakoupit v Pařížské nestačí.“

Populární módní stylistka Lenka Kermes byla hostkou první epizody našeho podcastu. Přečtěte si na co jsme se jí ptaly! A pokud vás zajímá víc, poslechněte si i celou epizodu Zákulisního podcastu.

Lenka téměř 20 let pracovala jako stylistka v magazínu ELLE, nyní je na volné noze a pracuje například pro Esquire, Harpers Bazaar, Cosmopolitan nebo magazín Dolce Vita. Vedle toho se věnuje i osobnímu stylingu a obléká celebrity.

V roce 2020 taky založila vlastní módní platformu Ffaasshhiioonn, kde spolupracuje s osobnostmi jako Benedikt Renč, Hristina Georgievska nebo Filip Hlad. V editorialech jste mohli vidět například topmodelku Michaelu Kociánovou, herečku Hanu Vagnerovou, tenistku Karolínu Plíškovou nebo modela a influencera Petra Havránka a spoustu dalších.

Lenko, hodnotíš lidi podle toho jak se oblékají?

Ne, vůbec! To, že lidi nejsou oblečeni podle mého vkusu, neznamená, že je to špatně.

Kolik circa stojí jeden den strávený s tebou, třeba tříděním šatníku?

Přibližně 7 až 10 tisíc, ale je to hodně individuální.

Kdo je tvůj typický klient?

Většinou veřejně známé ženy, třeba herečky nebo zpěvačky. Ale také vysoce postavené manažerky. Zkrátka ženy, které potřebují a chtějí vypadat dobře.

Mohla bys jmenovat, koho konkrétně oblékáš?

Radši ne. Ne proto, že by to bylo tajemství, ale je to zbytečné. Ty ženy se někde prezentují a třeba nestojí o to, aby se vědělo, že si to nevymyslely samy.

Takže práce stylisty je často zákulisní? Spojování celebrit se jmény stylistů je tajemstvím?

Není to tajemstvím, ale jak říkám, já si myslím, že je to zbytečné. V rámci Elle Beauty Lounge jsem třeba oblékala opravdu většinu českých hereček, ale proč se tím chlubit, důležité je, že vypadaly a cítily se dobře.

Je tvoje práce jednodušší, když mají klientky neomezený budget?

Ne, vůbec. Bohužel. (smích) Vždycky to záleží na osobnosti té ženy, i když máš neomezené prostředky, může ta žena být komplikovaná a pak je to náročné. A za mě je to pak i nuda a móda nemá být nuda, ale zábava. Miluju, když najdu v nějakém vintage obchůdku hezkou věc. Jít nutně do Pařížské a tam nakoupit všechno je za mě nuda.

Jak dlouho trvalo tobě sestavit si svůj dokonalý šatník? Určitě plný jednoduchých, nadčasových a kvalitních kousků.

Já mám v šatníku i dost komplikované, extravagantní kousky, rozhodně ne jen jednoduché. Módu miluju, mám ráda nakupování a ráda chodím mezi lidi, takže si ráda obléknu flitry nebo mini šaty. Ale šatník se mi určitě formuje časem, s věkem, přirozeně. Ale nikdy jsem asi nenakupovala úplný nesmysly.

A jakou máš nejdražší věc?

Těch mám víc. Oblečení úplně neskladuji, a když ano, tak spíš ze sentimentu, co ale schovávám, jsou kabelky a šperky a těším se, až je jednou bude nosit moje dcera Jasmínka. Nejdražší z nich je asi Chanel Jumbo Caviar Flap Back.

Přijde ti, že někteří lokální tvůrci kopírují světové návrháře?

Ano. Oni se inspirují a pak jim to trošku ujede (smích). Někdy je ale vidět, že jim to hodně ujede.

Řekneš nám kdo?

Oni to určitě vědí sami.

Lenko, řekni nám, kdo se v Česku vůbec neumí oblékat?

Já myslím, že je to spíš tak, že o módu nemají zájem. Já si třeba nevybavuji žádné českého muže, veřejně známého, kdo se umí opravdu hezky obléknout a kdo by mě na první pohled zaujal. Snad kromě Jiřího Bartošky, Leoše Mareše a Nobodyho! A z žen… asi Agáta Hanychová? Ale radši bych řekla, kdo je podle mě oblečený dobře! To určitě musím jmenovat Janu Plodkovou nebo Daru Rolins, ale je jich dost. Nejsme na tom tak špatně!

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioverzi v první epizodě našeho Zákulisního podcastu!

Dozvíte se v něm mimojiné:

Jak moc je zásadní investice do šperků? Cítila se Lenka někdy underdressed? Co musí umět každý stylista? Kolik si vydělá? A jak začít? Nese stylista zodpovědnost za módní faux-paux celebrit? Jak probíhá focení do módních magazínů? A co když se nějaký kus oblečení zničí? Kdo je Lenky oblíbený český návrhář? A proč je móda tak spojována s drogami?

Celý rozhovor najdete na  Apple PodcastSpotify,  a Youtube. Bonusovou část podcastu, kde Lenka předává cenné rady, každému, koho oblékání zajímá najdete na našem Hero Hero.

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *