Práce šlechtí (i v horku). 10 tipů, jak zůstat produktivní během letních dní

Být aktivní a produktivní v létě není nemožné – i když nám to tak někdy připadá. Nejdůležitější je, abyste si práci dobře naplánovali a občas si dopřáli zasloužený odpočinek. A myslet na to, že každého k produktivitě vyburcuje něco jiného, stačí jen přijít na to co. Tady je pár tipů.

1. Vytvořte si plán

Sestavte si denní, týdenní nebo měsíční plán s konkrétními úkoly a cíli, kterých chcete dosáhnout. Plánování vám pomůže udržet se na správné cestě a bude vás motivovat k práci. Navíc vám s pořádně propracovaným plánem už nic neuteče a vy nebudete ve stresu, že jste na něco zapomněli.

Co třeba použít pořádný měsíční plánovač v prázdninovém designu? Prodává Bobo.

2. Využijte ranního klidu

V létě jsou rána často klidnější a příjemnější, navíc není tak úmorné horko jako odpoledne. Vstaňte brzy ráno a využijte tento čas k produktivním aktivitám, jako je práce, studium nebo cvičení. Den si potom užijete mnohem víc, protože všechny povinnosti už budete mít splněné. To je fér, ne?

3. Rozdělte si práci na menší kroky

Pokud máte velký úkol, rozdělte ho na menší kroky a postupně je plňte. Malé úspěchy vám budou dodávat energii a motivaci pokračovat. Ideální pro rozepsání dílčích úkolů jsou klasické To do listy. Jestli si nechcete psát povinnosti po papírcích, kupte si pořádný To do list a půjde to samo.

Co třeba tento červený? Prodává Bobo.

4. Vyhraďte si čas na odpočinek

Produktivita vyžaduje také dobrou rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Není nic špatného na tom si užít volný čas, relaxovat a obnovit si energii. Ono to bez toho ani nepůjde. Tak se zbytečně nenutťe do práce, když cítíte, že vaše energie je na nule (na rozdíl od teplot venku).

5. Využijte technologie

Využijte různé produktivní aplikace a nástroje, které vám pomohou organizovat vaše úkoly a čas. Existuje velká spousta aplikací na správu úkolů, kalendářů a organizaci, které vám mohou usnadnit práci.

Pokud pracujete jako freelancer, uniknout by vám neměly naše tipy.

6. Zbavte se rušivých faktorů

Identifikujte rušivé faktory ve svém okolí a snažte se je minimalizovat nebo eliminovat. Například vypněte oznámení na mobilu, které vás ruší během práce, nebo najděte klidné místo, kde se můžete soustředit. Na iPhone najděte ikonku nerušit a začněte ji používat. Když už se do práce konečně dostanete, byla by škoda nechat se z pracovní flow vytrhnout otravným telefonem z call centra.

7. Plánujte si dovolenou a volno dopředu

Pokud máte naplánovanou dovolenou nebo volno, zorganizujte si práci tak, abyste se mohli minimalizovat stres právě během chvil, kdy nebudete sedět u počítače. Opět vám s tím pomůžou plánovače, to do listy, diář nebo online appky na práci.

V emailu si nezapomeňte nastavit automatickou odpověď a neodkladné záležitosti předem delegujte na někoho z kolegů. Pak se nestane, že se kvůli vaší nepřítomnosti zboří svět i vaše dovolená.

Hledáte inspiraci pro #ooo email? Mrkněte sem: www.automatickaodpoved.cz.

8. Udržujte motivaci

Pamatujte si důvody, proč chcete být produktivní, a udržujte svou motivaci na vrcholu. Můžete si vytvořit inspirativní vision board, připomínat si své cíle nebo se spojit s lidmi, kteří vás podporují. Taky pomáhá, když vyrazíte pracovat do coworkingu nebo kavárny – buď sami nebo s kámošem, zkrátka jde o to, abyste z ostatních kolem cítili energii a chuť do práce.

9. Hodně vody a ovoce

V letním horku je důležité udržovat hydrataci a jíst takové potraviny, které vám dodají energii a udrží vás svěží a koncentrované. Takže mějte stále po ruce láhev s vodou a něco malého na zub, třeba broskve, meloun nebo jahody.

10. Nestresujte se

Ne vždy se všechno podaří tak, jak si naplánujete. Přizpůsobujte se novým situacím, změnám plánu a nenádálým akcím. Není důležité mít všechno pod kontrolou, ale spíš to, jak se s tím vypořádáte. A neexistuje nic, co by nešlo zapsat do To do listu a vyřešit později. Tak žádný stres a užijte si léto.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *