To já dělat nebudu! Jak si v práci nastavit hranice?

Máte pocit, že toho je na vás někdy už prostě moc? V práci všichni zneužívají vaší dobroty a vy nevíte, kam dřív skočit? Zkuste udělat krok zpátky a podívat se, jak máte nastavené osobní hranice. Poradíme vám, jak na to a jak se naučit říkat ne.

Jelikož není potřeba neustále šlapat na plyn, rádi bychom trochu upravili populární heslo. Když nemůžeš, tak uber! Říkat ne, nesnažit se vyhovět všem a znát své limity a hranice je důležitější než kdy dřív. A kdo se to nenaučí, toho čeká brzy akorát tak celkové selhání a vyhoření. Jak se tedy naučit odmítat?

1. Ujasněte si priority

Než začnete všechny aktivně posílat do oněch míst, ujasněte si, co je pro vás skutečně důležité. Proč děláte práci, kterou děláte? Co si od ní slibujete? Kam se díky ní chcete posunout? Kolik volného času chcete mít? Díky tomu se pak budete snáze rozhodovat, které úkoly jsou pro vás důležité, a které už jsou opravdu za čárou.

Proč jsou freelanceři nejlepší zaměstnanci?

2. Nastavte si hranice

Je úplně jedno, v jakém oboru pracujete, zda jste zaměstnanci nebo freelanceři. Mít jasně nastavené hranice – které samozřejmě sem tam porušíte – je fajn v každém případě. Ujasněte si, kolik času chcete věnovat práci a kolik osobnímu volnu. Nezapomeňte na koníčky, sebevzdělávaní, rodinu, přátele a zábavu. Pokud pracujete z domova, vytvořte si oddělený pracovní prostor. A ujistěte se, že ostatní vědí, kdy jste dostupní a kdy ne.

3. Neodpovídejte hned

Není nutné vynášet verdikt hned. Když vám někdo zadá práci nebo se vás budete ptát, zda máte ještě kapacitu na nové úkoly, nemusíte odpovídat okamžitě. Řekněte, že si to musíte rozmyslet nebo ověřit, zda na daný projekt budete mít dostatek času. A v klidu si všechno promyslete.

4. Odmítejte slušně

Pokud se rozhodnete úkol odmítnout, protože víte, že byste mu museli hodně obětovat, odmítněte slušně. Vysvětlete své důvody, ale zároveň se nemusíte obhajovat. Zkuste třeba: „Omlouvám se, ale momentálně nemohu přijmout další projekt, protože už jsem přetížen/a.“

Víc peněz a lepší práce? Zapracujte na osobní propagaci

5. Delegujte

Nechce se vám úkol odmítat, ale víte, že sami na něj nestačíte? Nebojte se práci rozdělit mezi více lidí. A nebojte se požádat ostatní o pomoc. A to jak kolegy, tak rodinu.

Naučit se říkat „ne“ a nastavit si hranice může chvíli trvat. Pokud to ale budete trénovat, brzy se to naučíte a ujasníte si, co v pracovním životě opravdu chcete. Ale není kam spěchat. Buďte trpěliví a postupujte podle svých vlastních potřeb a komfortního tempa.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *