Dildo z chleba, zvětšení penisu žihadly a antický grupáč. Dějiny erotiky od pravěku až po AI

Dějiny erotiky sahají až do pravěku a jsou plné zajímavých i bizarních momentů. Víte třeba, z jaké části domácích zvířat se kdysi vyráběly erekční kroužky, či jak se mohl erotickou pomůckou stát parní stroj?

V současnosti jsou erotické pomůcky doslova bestsellerem. Kdo nemá Satisfyer, jako by nebyl. V čem se ale liší a v čem naopak podobají dnešní sexuální hračky těm historickým?

Erotika z pravěku

Za vůbec nejstarší erotické umění, které bylo doposud objeveno, je většinou považována soška nahé ženy nazvaná Venuše z Hohle Fels. Ta byla nalezena v roce 2009 v Německu a pochází pravděpodobně z období 40 000 let př. n. l. Podle archeologů byla Venuše s kyprým poprsím nejen zobrazením pravěké ženské sexuality, ale také symbolem plodnosti.

Nám je možná známější Věstonická Venuše, která je však o pár tisíc let mladší – její původ se datuje do období 29 000–25 000 let př. n. l. Z období zhruba 28 000 let př. n. l. pochází nejstarší známý předmět, který sloužil jako umělý penis. První dildo na světě objevené v německé jeskyni je vyrobené z leštěného vápence a měří 20 cm. Ani tenkrát nebyli žádní troškaři!

Abych ti nechyběl! 

Antika byla obdobím válek, což často znamenalo dlouhé odloučení zamilovaných párů. Aby prý vojáci odcházející do boje pomohli svým milým vydržet bez intimností (a údajně se tak vyhnout hysterii), věnovali jim takzvaný olisbos (záznamy z období okolo 500 let př. n. l.).

To bylo dildo nejčastěji vyrobené ze dřeva a kůže, nicméně jsou k nalezení i záznamy o dildech z méně obvyklého materiálu – chleba! Antičtí lidé si však pro své sexuální dovádění oblíbili také jiné potraviny. Například Aristoteles zmiňuje ve svých spisech z období 4. století př. n. l. olivový olej jako sexuální lubrikant. Velké olejové vany byly také nalezeny ve vykopávkách starověkých nevěstinců. 

Rozkoš mezi pyramidami

I když se pravděpodobě jedná o mýtus, zmíníme jej i tak: o egyptské vládkyni Kleopatře se vypráví zvěsti, že vynalezla první vibrátor. V době jejího života (69 – 30 př. n. l.) samozřejmě lidé neznali elektřinu, tak e praví, že půvabná panovnice použila vydlabanou tykev úzkého tvaru, do které zavřela hejno rozzuřených včel.

Sexualita starých egypťanů byla podle zachovaných pramenů podle všeho celkově velmi otevřená. Ve společnosti byla všeobecně přijímána homosexualita a prostituce a nástěnné malby ukazují také výjevy skupinového sexu.

Orient bizarní i praktický

Indickou knihu Kámasútra od indického mudrce Vátsjájany, který žil mezi 4. a 6. stoletím n. l., zná většina z nás jako průvodce polohami. Obsahuje ale i celou řadu jiných zajímavých, nebo spíš šokujících, návodů! Hned několik se jich věnuje různým metodám zvětšení penisu a jednou z těch nejbizarnějších je rada třít si úd vosími žihadly!

Celý orientální svět byl vždy sexualitou doslova prosycený. Už ve 12. století n. l. se v Číně používaly erekční kroužky pro dosažení větší tloušťky penisu a delší výdrže. Kromě tradičních materiálů, jako je slonovina nebo nefrit, se vyráběly dokonce z kozích očních víček. Zhruba z tohoto období pocházejí také první zmínky o pomůcce identické s dnešními Venušinými kuličkami.

Ovšem s tím rozdílem, že původně byly určeny mužům. Ti si je zasouvali do konečníku, kde stimulovaly hráz a prostatu, čímž zvyšovaly rozkoš z milování. 

Dames de voyage

Představte si, že jste námořníkem v 17. nebo 18. století plavícím se z Evropy do Indie – a na lodi tak strávíte klidně i půl roku… Není proto divu, že se námořníci naučili vyrábět Dames de voyagefiguríny v životní velikosti, většinou hadrové, které měly v rozkroku otvor, a vyprahlým mořeplavcům tak nahrazovaly milenky. 

Začátek mechanické éry

V roce 1869 se v USA objevil první vibrátor na parní pohon nazvaný „Manipulator“. Parní motor tohoto monstrózního zařízení se skrýval v samostatné místnosti, zatímco pohybující se dildo vykukovalo otvorem ve stěně ve vedlejším pokoji. Někdy po roce 1880 vytvořil anglický lékař J. M. Granville první elektromechanický vibrátor, a otevřel tím historickou kapitolu trvající dodnes – využití elektřiny pro pohon erotických pomůcek.

Původně však jeho přístroj sloužil jako prostředek k uvolnění mužských svalů. Viktoriánské období ale bylo značně prudérní a ženy mohly dělat jen málo věcí kromě role cudné hospodyně. Často ani nefungoval sex v dohodnutých manželstvích, což samozřejmě vedlo k frustraci. A právě u žen takto otrávených Granville úspěšně používal svoji technologii pro terapeutickou masáž klitorisu, prezentovanou jako léčba hysterie.

První osobní elektrický vibrátor pak byl patentován v USA roce 1902 firmou Hamilton Beach. Připomínal tvarem dnešní masážní hlavice a vlastně šlo o jednu z prvních domácích potřeb na elektřinu. 

První sexshop

Když v roce 1964 v tehdejším Západním Německu letecká akrobatka Beate Uhse otevřela vůbec první sexshop na světě, nastartovala tím boom pokračující dodnes. Na začátku se výrobci novodobých erotických pomůcek snažili, aby produkty co nejvíce napodobovaly vzhled lidských genitálií, a tak se na dildech rýsovaly naběhlé žíly.

S profesionalizací celého odvětví začal být kladen důraz na kvalitu. V posledních deseti až dvaceti letech jsou levné plasty vytlačovány kvalitním lékařským silikonem, kovem nebo sklem. Velkou oblibu si získávají materiály věrně imitující lidskou kůži. Designu dnes vládne elegance a minimalismus.

Ovládání mobilem

Zlom v novodobé historii sexy hraček přináší období okolo roku 2010 a souvisí s dramatickým rozvojem chytrých telefonů. Některé produkty je možné přes bluetooth nebo wi-fi propojit s aplikací ve smartphonu, takže je může ovládat partner z jakéhokoliv místa na světě. Jiné dokáží třeba počítat sexem spálené kalorie nebo vrnět do rytmu oblíbené muziky.

Ještě dál jdou hračky, jejichž vibrace nebo přirážení lze synchronizovat se scénou v erotickém videu. Že konečně padají tabu spojená s ženskou sexualitou dokazuje stále se rozrůstající kategorie stimulátorů klitorisu – nejen vibrují, ale také sají nebo napodobují škádlení jazykem. 

Dvě mouchy jednou ranou: Jak propojit meditaci a sexuální potěšení?

Umělá inteligence

Rozmach umělé inteligence (AI) samozřejmě neminul ani erotický segment. Nejvíce je vidět – a také bude v budoucnosti – v oblasti silikonových pannen. Ty totiž nepředstavují pouze jednu část lidského těla, ale celou osobu. Přirozeně se proto nabízí, aby kromě dokonalého povrchu připomínajícího lidskou kůži, životní velikosti i váhy a realistického obličeje, také dokázaly se svým majitelem konverzovat.

To už je dnes možné díky AI, respektive díky hlasovému modulu napojenému na některý velký jazykový model, jako je Chat GPT. Některé panny tak už rozpoznají hlas, odpovídají na otázky, reagují na dotek a učí se z interakcí. Jakmile bude možné do modelu vložit rozsáhlá data o tom, co má člověk rád, kde byl, jaká témata ho zajímají, bude interakce s takovým protějškem už pro spoustu lidí dostatečnou alternativou partnerského vztahu.

Ani jste nevěděli, že vás to bere…

AI ovlivňuje také směřování pornografie. Dokáže generovat obrazový materiál, díky kterému desetitisíce uživatelů alespoň na obrazovce realizují své fantazie. Lze tak vytvářet obrovské množství erotického obsahu, který maximálně cílí na vzrušení – nehledě na to, zda je taková věc vůbec možná. A protože fantazii se meze nekladou, jdou tyto obrázky do extrémů: úzké pasy a gigantická ňadra (či jejich libovolný počet), jsou jen začátkem.

Pravděpodobně za pár let dokáže počítač ukázat takový obsah, o kterém uživatel ani nevěděl, že ho může vzrušovat. Návrat zpět do běžných intimních vztahů může být pro lidi, kteří takovému obsahu propadnou, obtížný, ne-li nemožný. Počátky tohoto trendu jsou vidět již nyní a nejedna iniciativa jako NoFap či NePornu upozorňuje na tato úskalí.

Děkujeme Yoo, Wikipedia, Statista Research, duben 2023, Grand View Research a Addicts PR za poskytnutí podkladů!

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *