I když je většinou běžné, že si lidé vyberou obor, vystudují ho a pak v něm setrvají celý život, nemusí to tak být vždycky. Není nic špatného na tom se někde na životní cestě rozhodnout, že odbočíte a zkusíte to jinde. I kdyby to měla být otočka o 180 stupňů. Poradíme vám, jak na to.
Přechod mezi různými obory může být náročný, ale může také přinést nové možnosti a příležitosti pro osobní a profesní růst. Když budete mít jasný plán a pozitivní přístup, můžete úspěšně přejít mezi různými – klidně zcela odlišnými – obory a najít jiné kariérní směřování. Takové, které vám bude dávat smysl a naplňovat vás. Jen se připravte, že vás to bude něco stát. Tak jdeme na to.
Prozkoumejte své zájmy a hodnoty
Než se rozhodnete pro změnu kariéry, zkuste si položit otázku, co vás skutečně zajímá a co vám dává smysl. Prozkoumejte své zájmy, hodnoty a dovednosti, abyste lépe porozuměli tomu, co ve své nové kariéře vlastně hledáte.
Na co se ptejte sami sebe? Co vás vlastně baví? Jaká pracovní doba vám vyhovuje? Máte radši práci v malém týmu, nebo se cítíte dobře mezi desítkami lidí? Jste kreativní? Dokážete pracovat na zadání? Umíte si sami zorganizovat práci? Jste manuálně zruční?
Vytvořte si plán
Přechod mezi různými obory vyžaduje dobře promyšlený plán. Zvažte, jaké kroky budete muset podniknout, abyste dosáhli svých cílů. To může zahrnovat další vzdělávání, rekvalifikaci nebo získání nových zkušeností.
Ani jedno ale není nemožné. Zvažte své časové a finanční možnosti a podle toho se rozhodněte, jestli je pro vás jednodušší navštěvovat večerní kurzy, nebo se vším seknout a vydat se na denní studium. A vyžaduje váš nový obor diplom či certifikát? Nebo stačí jen online kurz?
Naučte se nové dovednosti
Přechod do nového oboru často vyžaduje získání nových dovedností a znalostí. Takže buďte připraveni investovat čas a úsilí do učení se nových věcí. Nakupte si učebnice a chytré knížky, seznamte se s lidmi z oboru a učte se.
Využijte své současné zkušenosti
I když se rozhodnete pro změnu oboru, vaše současné zkušenosti a dovednosti mohou být stále cenné. Zvažte, jak můžete využít své stávající znalosti a zkušenosti ve své nové kariéře. Spoustu věcí totiž už možná dávno umíte.
Vzpomeňte si na všechny stáže, letní brigády nebo absolvované kurzy. I když se to na první pohled může zdát jako bezcenné, z každé zkušenosti můžete ve finále vytřískat maximum.
Najděte si mentora
Mentoring může být cenným zdrojem podpory a vedení při přechodu do nového oboru. Hledejte mentora, který má zkušenosti v oboru, do něhož se chystáte přejít, a využijte jeho rady a podpory. Někteří své rady a zkušenosti předávají zdarma, jiní si za ně nechají zaplatit. Ať tak, nebo tak, právě mentor může být skvělým průvodcem na vaší cestě k nové kariéře.
Takový mentor může být třeba váš bývalý učitel nebo nadřízený. Ale klidně to může být i kamarádka, kterou obdivujete, někdo z rodiny nebo kámoš kámoše. Setkávat se pak můžete pravidelně, nebo nárazově, online i offline. Nejdůležitější ale je, abyste věděli, proč mentora vlastně potřebujete a co je cílem vašich schůzek.
Buďte trpěliví
Přechod z jednoho oboru do jiného může být proces plný výzev a nejistoty a taky běh a dlouhou trať. Buďte trpěliví a otevření novým možnostem a připraveni přizpůsobit svůj plán podle aktuálních okolností a možností. A nezapomeňte se o své nové cestě zmínit před ostatními! Nikdy nevíte, co vám to přinese.