Výsledky bádání vědců z Imperial College London naznačují, že psychedelické látky, včetně psilocybinu obsaženého v lysohlávkách a LSD, mohou zlepšit sexuální funkce na několik měsíců po užití. Výzkum zkoumající vliv psychedelických drog na sexualitu, byl publikován v časopise Nature Scientific Reports.
Užívání některých látek může mít trvalý vliv na lidskou sexualitu. Například chronické pití alkoholu může vést k poškození nervů a cév, což se může projevit snížením libida, poruchou erekce a anorgasmií.
Podle tuzemského průzkumu provedeného sexshopem YOO.cz považuje 40 % mužů a 14 % žen za překážku v dosahování orgasmu právě intoxikaci alkoholem. Studie, kterou její autoři považují za první svého druhu, však naznačuje, že vliv psychedelik je v tomto ohledu naopak pozitivní.
Pro provedení studie shromáždili výzkumníci odpovědi z dotazníků od téměř 300 účastníků před a po psychedelickém zážitku. Vzorek zahrnoval osoby užívající psychedelika pro rekreační, wellness či obřadní účely a malou skupinu účastníků klinické studie hodnotící účinek psilocybinu (hlavní psychoaktivní složky lysohlávek) na depresi. Poté vědci porovnali výsledky studie obou skupin, aby zjistili, jak psychedelický zážitek ovlivnil několik faktorů souvisejících se sexuální funkcí.
Více vzrušení a sebeláska
Analýza ukázala, že „lidé v průměru hlásili zlepšení v celé řadě oblastí sexuální funkce až do šesti měsíců po svém psychedelickém zážitku, včetně úrovně prožívání sexu, sexuálního vzrušení, spokojenosti se sexem, přitažlivosti k partnerovi, vnímání vlastního vzhledu, komunikace a pocitu propojení“.
Navíc téměř polovina účastníků klinické studie zkoumající vliv psilocybinu na depresi uvedla zlepšení v zájmu o sex, sexuálním vzrušení a spokojenosti se sexem. Naproti tomu, lidé léčení antidepresivem většinou hlásí zhoršení sexuální funkce.
Vědci se domnívají, že zjištění studie naznačují potenciál pro terapeutické využití psychedelik v řadě aplikací, včetně párové terapie. Rovněž upozorňují, že pokud budou úspěšně vyvinuty léčby deprese založené na psychedelikách, lze se vyhnout nežádoucím účinkům antidepresiv, jako je právě sexuální dysfunkce.
Pozitivní dopad po psychedelickém zážitku
„Na první pohled se může tento typ výzkumu zdát bizarní, ale psychologické aspekty sexuální funkce – včetně toho, jak vnímáme svá vlastní těla, naši přitažlivost k partnerům a naši schopnost intimně se s lidmi spojit – jsou všechny důležité pro psychickou pohodu sexuálně aktivních dospělých,“ vysvětluje Tommaso Barba, spoluautor studie a doktorand v Centru pro výzkum psychedelik na Imperial College.
Ačkoli drogy jako psilocybin a další psychedelika vykazují v této oblasti velký potenciál, vědci varují před samoléčením s jejich pomocí. „Je důležité zdůraznit, že naše práce se nesoustředí na to, co se děje se sexuálními funkcemi během samotného stavu opojení psychedeliky a nemluvíme o vnímaném sexuálním výkonu. Ale naznačuje možný trvalý pozitivní dopad na sexuální funkce po jejich psychedelickém zážitku,“ upozorňuje Barba. Tak co, kdy vyrážíte na houby?