Chcete se posunout ve vaší make-up rutině o kousek dál, nebo teprve začínáte a potřebujete poradit, jaký štětec použít na jaký produkt? Připravili jsme pro vás průvodce světem kosmetických štětců, který vám pomůže s výběrem padnoucím na míru vašim potřebám.
Přehlcení trhu všemi možnými beauty produkty už asi pro nikoho není novinkou. Stejným tempem však roste i nabídka pomůcek, kterými můžeme všechna líčidla aplikovat, a tak se v těch možnostech můžeme snadno ztratit.
Jaký materiál?
Jestli se chcete opravdu ponořit do světa štětců, koukněte při jejich výběru i na materiál štětin. Ty mohou být přírodní či syntetické a mohou mít vliv na nanášení produktu na pleť.
Přírodní štětiny jsou porézní, což krom jiného znamená, že lépe absorbují vlhkost a maz. Nejsou proto úplně vhodné pro krémové a tekuté produkty, protože štětiny „sežerou“ více materiálu, kterého tím pádem musíte použít víc, než by bylo potřeba. Zároveň se takové produkty z přírodních štětin hůř vymývají.
Syntetické štětiny jsou oproti těm přírodním hladké a neporézní, což znamená, že pudrové produkty na nich z pravidla nedrží nebo se hůře nanášejí.
Z toho tedy vyplývá, že přírodní štětiny jsou vhodné pro pudrové produkty, které se na texturovaný povrch těchto štětin hezky uchytí a přenesou na pleť. Po syntetických štětinách pak sáhněte při nanášení krémových a tekutých produktů, kterých díky povaze těchto štětin nespotřebujete takové množství a snáz je vymyjete.
Tohle je ale vyšší dívčí, rozhodně na tom nemusíte stavět celý proces výběru štětců! Navíc v dnešní době už se od přírodních štětin výrazně upouští a kvalita syntetických štětin se dostává na takovou úroveň, že u kvalitních štětců by dost možná ani ostřílený make-up artista nepoznal, o který materiál se jedná.
Kterou značku?
Značek štětců je nespočet a záleží, jaký budget si vymezíte. Takovou věrnou klasikou ve střední cenové kategorii jsou štětce značky Real Techniques, které se umisťují na žebříčcích hodnocení nejlepších kosmetických štětců, a to třeba i ve Vogue. Je to skvělý poměr cena výkon, jejich štětce jsou snadno dostupné, a to jak v parfumérkách, tak v drogeriích a jejich sortiment je natolik obsáhlý, že si určitě vyberete.
Nezapomeňte kouknout na jejich sady, kde se o základní výběr štětců postarají za vás, anebo si můžete vybrat sadu na specifickou potřebu, jako třeba na líčení očí. Za zmínku rozhodně stojí i to, že všechny Real Techniques štětce jsou veganské a cruelty free.
Obdobně jsou na tom pak štětce od EcoTools nebo Morphe.
Skvělou volbou do začátku, nebo pokud hledáte ekonomickou možnost, jsou štětce od dm značky ebelin. Sice v tomto případě neseženete už připravenou sadu, ale za to vás vyjde jeden štětec maximálně na 150 Kč a k tomu je ještě veganský. Obdobou ebelin může být třeba Rossman značka štětců for your Beauty, tam už si pro zákazníky připravili i nějaké ty sady.
Jestliže se nebráníte do štětců investovat, mrkněte na značku Hourglass. Jedná se o high-endovou kosmetickou značku používanou světovými maskéry. Sady veganských a cruelty free štětců si tu pořídíte v rámci tisíců, ale dostanete za to požadovanou kvalitu. Hourglass seženete přímo na jejich webovkách nebo třeba v Sephoře. Značně levněji, ale stále ve vyšší cenové kategorii pak můžete kouknout po Sigma nebo ZOEVA štětcích.
A příště si řekneme, které štětce budete ve výbavě potřebovat.