Spěte i po dovolené jako Šípková Růženka. Jak překonat jet lag?

Tak jste si užili parádní dovolenou v Thajsku nebo vás čeká pracovní cesta do New Yorku, ale při návratu do reality vás vždy dostane jedno: jet lag. Ten pocit, když jste vzhůru ve tři ráno a přemýšlíte, jestli jste vážně vzhůru, nebo to je jenom noční můra. Tady je několik tipů a triků, jak se s jet lagem poprat a nezbláznit se z toho.

1. Před odletem: Začněte ladit tělo do nového režimu

Pokud letíte o více než 6 časových pásem dál, vyplatí se začít připravovat pár dní předem. Studie Národního spánkového ústavu (National Sleep Foundation) doporučuje „předpřizpůsobení,“ což znamená, že se pomalu přibližujete k novému času. Zkuste chodit spát a vstávat o hodinu dříve nebo později (dle směru letu), abyste si tělo pomalu navykly na posun.

2. V letadle: Hydratujte se, ale (skoro) bez alkoholu

Pití vody může znít jako klišé, ale během letu opravdu pomáhá. V letadlech bývá suchý vzduch, který vás dehydratuje, což jet lag ještě zhoršuje. A alkohol? Ten možná pomůže usnout, ale vaše tělo se probudí zmatené a ještě víc unavené, než bylo. Dejte si raději vodu a zkuste přírodní doplněk melatonin. Ten tělu signalizuje, že je čas spát, i když okolní prostředí naznačuje opak.

3. Na místě: Seznamte se s novým časem bez výmluv

Ať se vám to líbí nebo ne, musíte se přizpůsobit novému časovému pásmu. „Snažte se první den přežít bez spánku,“ říká doktorka Alina Patricová, specialistka na spánkovou medicínu. Pokud je den, zůstaňte vzhůru, jakkoli těžké to bude. Venku je sluneční světlo, které přirozeně ovlivňuje vaši vnitřní hodiny. Takže se vydejte na procházku a co nejvíc se vystavte slunci. Tělo časem pochopí, že si musí na nový režim zvyknout.

4. Spánek na přeskáčku: Opatrně s odpoledními šlofíky

Neodolatelný „pětiminutový“ spánek ve tři odpoledne se snadno změní ve dvouhodinový odpočinek. To pak večer skončíte čuměním do stropu a přemýšlením nad smyslem vesmíru. Když si potřebujete dát odpočinek, zkuste spát maximálně 20 minut a ideálně před 16. hodinou.

5. Přepněte rytmus svých jídel

Nejen spánek, ale i jídlo reguluje váš denní rytmus. Přepněte se na nový jídelní čas hned, jak přistanete. Studie ukazují, že hlad dokáže naše tělo zmást stejně jako chybějící spánek. Takže pokud váš cíl není „hladovět po celý let“, snažte se jíst podle nového času co nejdříve. Aspoň malou sváču.

6. Aplikace a technologie: Pomocníci na cestě

Aplikace jako Timeshifter nebo Sleep Cycle vám mohou pomoci rozvrhnout spánek a odpočinek podle nového časového pásma. Timeshifter dokonce spolupracuje s NASA a vytváří plány na míru pro cestovatele – ano, i astronauti bojují s jet lagem! Sleep Cycle vám pomůže najít nejvhodnější čas na vstávání podle vašeho spánkového cyklu, takže se neprobudíte jako zombík.

7. Výzkum, co vás pobaví: Jet lag trvá zhruba jeden den na každou změnu času

Podle vědců z Mayo Clinic průměrně trvá jeden den na každou jednu změnu časového pásma, než se tělo plně přizpůsobí. Takže pokud letíte o osm časových pásem, vaše tělo bude potřebovat přibližně týden. Nebojte, pokud zvládnete den první, bude už jen lépe.

8. Trpělivost nade vše: Dejte tělu čas

Jet lag nelze zázračně odstranit (pokud nepočítáme teleport, který by ovšem také měl svá rizika). Důležité je se nestresovat a přistupovat k tomu s klidem. Pokud první noc probdíte, nepanikařte. Zkuste meditaci nebo dechová cvičení, která vás uklidní a umožní usnout. A příště, až poletíte přes půl světa, budete mít náskok.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *