10 tipů, co dělat, aby vám neumřel počítač

Dodržováním těchto základních kroků můžete prodloužit životnost a výkon vašeho počítače a minimalizovat riziko problémů. A není to žádná hrůza, tak pojďme na to!

1. Aktualizace systému a softwaru: Pravidelně aktualizujte operační systém a software na vašem počítači. Aktualizace často obsahují bezpečnostní opatření a vylepšení, která chrání váš počítač před hrozbami trojských koňů, virů a podobně.

2. Instalace antivirového programu: Mít spolehlivý antivirový program je základní ochranou proti malware a virům. Ujistěte se, že máte aktivovaný antivirový software, a pravidelně jej aktualizujte.

3. Zálohování dat: Pravidelně zálohujte svá důležitá data. Mohou se vyskytnout situace, jako je selhání pevného disku nebo nákaza virem, které mohou způsobit ztrátu dat. A to fakt nechcete. Viz obrázek níže.

4. Hygiena: Ujistěte se, že ventilátory a větrací otvory vašeho počítače nejsou ucpané prachem. Prach může způsobit přehřátí a zhoršit výkon. Kupte si speciální hadříky na monitor a občas tu hrůzu utřete.

5. Správa diskového místa: Udržujte dostatečný volný prostor na disku. Přeplněný disk může zpomalit výkon a ovlivnit stabilitu systému. Nemusíte zase zálohovat všechno.

6. Vyhněte se extrémní teplotě: Udržujte svůj počítač v prostředí s dostatečnou ventilací. Vyhněte se umístění na přímém slunci nebo vedle zdrojů tepla.

7. Zamykání a bezpečnostní opatření: Pokud máte přenosný počítač, ujistěte se, že je chráněný heslem nebo PIN kódem. Dveře od bytu přece taky nenecháváte otevřené.

8. Vyvarování se nárazům a otřesům: Snažte se vyvarovat nárazům a otřesům počítače, zejména pokud je zapnutý nebo je na pevném disku aktivita. To může způsobit poškození disku nebo jiných součástí.

9. Opatrné stahování a instalace: Buďte opatrní při stahování a instalaci programů z internetu. Stahujte z důvěryhodných zdrojů a vyhněte se podezřelým odkazům.

10. Pravidelný restart: Pravidelně počítač restartujte. To může pomoci uvolnit paměť a zlepšit výkon. A sem tam ho taky vypněte, díky.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *